محققان دانشگاه کارنگی ملون با تولید عینکی به افراد کمک می‌کنند رژیم غذایی خود را کنترل کنند.

عینک کنترل کننده رژیم غذایی

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت: یکی از راه‌های زیر نظر گرفتن رژیم غذایی این است فرد بداند در چه زمانی چه ماده غذایی مصرف می‌کند.

در این زمینه محققان یک سیستم مبتنی بر عینک ساخته‌اند که می‌تواند این کار را با دقتی بالا انجام ‌دهد.

این فناوری که FitByte نام گرفته، توسط محققان دانشگاه کارنگی ملون تولید شده است و از چندین حسگر تشکیل شده که می‌تواند روی عینک‌های موجود نصب شود.

برای افرادی که تازه رژیم غذایی خود را آغاز کرده‌اند، یک حسگر مادون قرمز در یک طرف سمت مقابل عینک وجود دارد که حرکات دست به سمت دهان را که با خوردن و آشامیدن مرتبط هستند شناسایی می‌کند.

این حرکات دوربینی را که سمت دیگر عینک قرار دارد هدف قرار می‌دهد. دوربینی که تصاویر غذا و نوشیدنی را ثبت می‌کند تا سوابق مصرف مواد غذایی توسط کاربر ضبط شود.

گرچه در حال حاضر کاربر مجبور است به صورت دستی نوع ماده غذایی یا نوشیدنی که از آن عکس گرفته شده را تشخیص دهد ولی محققان پروژه قصد دارند این فرایند توسط یک سیستم دید هوش مصنوعی رایانه‌ای انجام شود.

علاوه بر این، در مجموع شش یونیت اندازه‌گیری داخلی در داخل عینک، پل بینی و قلاب دسته عینک قرار دارند. این یونیت‌ها حرکات فک که با جویدن مرتبط است و لرزش گلو را که همراه با بلع اتفاق می‌افتد تشخیص می‌دهد و شناسایی می‌کند.

تمامی این اطلاعات به صورت آفلاین پردازش می‌شوند و خوراکی‌های مصرف‌شده توسط کاربر را ضبط می‌کند. همچنین میزان و زمان صرف این نوشیدنی‌ها و غذاها هم ثبت می‌شود. 

شاید در آینده حسگرهای غیرتهاجمی که سطح قند خون را اندازه‌گیری می‌کنند، به ویژگی‌های عینک اضافه شود. همچنین شاید عینک بتواند به یک برنامه گوشی‌های هوشمند هم متصل شود.

مایانک جئول، محقق پروژه، اظهار کرد: تیم تحقیقاتی ما می‌تواند اطلاعات حسگرها را دریافت کرده و الگوهای رفتاری را پیدا کند. مثلا این‌که افراد در چه شرایطی بیشتر می‌خورند، هنگامی‌ که تنها هستند بیشتر می‌خورند یا در کنار دیگران.

جئول در نهایت گفت: محصول تجاری این پروژه سه سال دیگر در دسترس خواهد بود.

کد خبر 507271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار