محققان دانشگاه کارولینای جنوبی در آمریکا با همکاری چند موسسه تحقیقاتی دریافتند کشیدن سیگار یکی از عوامل خطرساز ابتلا به کوویدـ۱۹ است.

کرونا و سیگار

به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از ساینس‌دیلی نوشت: در این تحقیقات میزان ژن  ACE2 در سیستم تنفسی افراد سیگاری و غیرسیگاری مورد بررسی قرار گرفت. این مولکول‌ها به طور طبیعی درون سیستم تنفسی وجود دارند و توسط ویروس کرونا برای حمله به سلول‌های انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین میزان دو آنزیم FURIN و ۲ TMPRSS که موجب تسهیل آلودگی ویروسی می‌شوند در ریه افراد سیگاری و غیرسیگاری اندازه‌گیری و مقایسه شد.

براساس این تحقیقات، در ریه‌های افرادی که در طول عمر خود حداقل ۱۰۰ عدد سیگار کشیده‌اند، بروز ژن ۲ ACE به میزان ۲۵ درصد بیش از افراد غیرسیگاری است. همچنین سیگار کشیدن موجب افزایش آنزیم FURIN در ریه می‌شود، اما میزان آنزیم ۲ TMRPSS ارتباطی با سیگار کشیدن ندارد.

علاوه بر این مشخص شد سیگار کشیدن موجب تغییر نحوه بروز ژن‌ها در ریه شده و در نتیجه ژن ۲ ACE به میزان بیشتری در سلول‌های جامی (Goblet cells) بیان می‌شود. این سلول‌ها به منظور محافظت از بافت ریه موجب تولید مخاط می‌شوند.

محققان براساس نتایج این تحقیقات پیش‌بینی می‌کنند در مناطقی از جهان که تعداد بیشتری افراد سیگاری را در خود جای داده‌اند، کوویدـ۱۹ با شدت بیشتری شیوع می‌یابد.

کد خبر 506623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار