هنگام مصرف دخانیاتی مانند سیگار و قلیان، تعداد زیادی ذرات معلق در هوا تولید می‌شود که ممکن است در صورت مبتلا بودن فرد مصرف‌کننده به کرونا این ویروس در هوا منتشر و بیماری به اطرافیان منتقل شود.

کرونا و سیگار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، یکی از نگرانی‌های مردم در زمان همه‌گیری ویروس کرونا اطلاع از چگونگی راه‌های انتقال آن است.

با توجه به گذشت زمان و شناخت بیشتر راه‌های انتقال این ویروس، سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا دود دخانیات می‌تواند عامل انتقال ویروس کرونا از افراد مبتلا به این ویروس به سایر افراد باشد و دخانیات چگونه می‌تواند در انتقال ویروس کرونا تاثیر بگذارد.

موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تایید احتمال انتقال کرونا از طریق استنشاق دود دخانیات اعلام کرد: قطرات ریزی که از تنفس افراد در هوا شناور می‌شود، می‌تواند ویروس کرونای جدید را گسترش دهد. گفته می‌شود ویروس کرونا از طریق این قطرات ریز در هوا حدود ۳ ساعت حالت عفونی خود را حفظ می‌کند.

مصرف دخانیات باعث افزایش تولید بزاق می‌شود و به دنبال آن تمایل افراد به بیرون ریختن آب دهان بیشتر می‌شود که می‌تواند شیوع کوویدـ۱۹ را افزایش دهد.

همچنین در اماکن و فضاهای سربسته که امکان مصرف دخانیاتی مثل قلیان وجود دارد، ویروس‌ها از طریق وسایل مشترک و هوای آلوده به راحتی منتقل می‌شوند.

ویروس کرونا می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم از افراد مبتلا به کوویدـ۱۹ که مصرف‌کننده دخانیات نیز هستند به سایر افراد منتقل شود.

همچنین در معرض دود سیگار و قلیان بودن نیز آسیب جدی به ریه‌های فرد وارد می‌کند که خود این موضوع می‌تواند در صورت ابتلا به کوویدـ۱۹ شدت بیماری و احتمال مرگ را افزایش دهد.

به طور کلی، برای پیشگیری از ابتلا به کوویدـ۱۹ باید از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات خودداری شود. رعایت آداب تنفسی، قرار نگرفتن در مکان‌های کوچک و سربسته که به استعمال دخانیات می‌پردازند، تهویه مناسب هوا و حفظ فاصله ایمن با این افراد نیز توصیه می‌شود.

کد خبر 504794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

دیدگاه خوانندگان