دستیار وزیر خارجه آمریکا در گفت و گوی خود با شبکه العربیه مدعی دخالت ایران در امور عراق شد.

دیوید شنکر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دیوید شنکر، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در بخشی از گفت‌وگوی خود با این شبکه سعودی در رابطه با تمدید معافیت عراق از تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: عراق اقداماتی انجام داد تا از شبکه برق ایران مستقل شود. ما این اقدامات را مفید می دانیم اما کافی نیستند.

وی در ادامه مدعی شد: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا این معافیت‌ها را داد تا اولا عراقی ها را تشویق کند و آن ها را به سوی مستقل شدن سوق دهد و ثانیا آن ها را تشویق کند تا یک دولت قانونی تشکیل دهند و مطالبات مردم عراق را برآورده کند.

معاون پمپئو در پاسخ به این سوال که برخی عراق را میدان جنگ ایران و آمریکا توصیف می کنند گفت: به نظر من این روش درستی برای توصیف روابط ما با عراق نیست. واشنگتن کمک های زیادی به عراق می کند درحالی که روابط ایران با عراق متفاوت است.

معاون وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که سردار سلیمانی به عراق می‌رفت و با رهبران سنی و شیعه این کشور دیدار می کرد و به آن ها می گفت که چه کسی نخست وزیر عراق شود.

شنکر مدعی شد که آمریکا نمی خواهد عراق کشوری تابع ایران باشد و اغلب عراقی ها نیز خواهان همین امر هستند.


به گزارش ایسنا، این ادعاها درحالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی ایران بنا به گفته خود مقامات عراقی‌ دخالتی در امور داخلی این کشور ندارد و در شرایط حساس بارها به یاری مردم و دولت عراق شتافته است.

کد خبر 506536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

دیدگاه خوانندگان