غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران در گفتگویی از ضرورت حذف چهره‌های ناکارآمد جریان اصلاح طلب سخن گفت و تاکید کرد: اگر در عمل دیدیم که شخصیت اجرایی با توانایی برقرار کردن یک سازوکار فعال را ندارد؛ باید تعارف را کنار بگذاریم. کار سیاسی که رودربایستی ندارد.

غلامحسین کرباسچی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از جهان صنعت، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران در پاسخ به این سوال که آیا مشکل واقعی اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی نداشتن یک ساز و کار کارآمد و موفق است یا ریزش سرمایه اجتماعی، گفت: "به نظر من بحث سرمایه اجتماعی جدای از موضوع سازوکار نیست. اصلاح طلب و اصولگرا ندارد؛ وقتی سازوکار ناکارآمد باشد و یک سری افراد ناکارآمد در آن حضور داشته و هیچ کاری نکنند، سرمایه اجتماعی از دست می‌رود. یک مجموعه سیاسی وقتی که حرکتی از خود نشان داده و کاری کند سرمایه اجتماعی هم کسب می‌کند اما وقتی که خاصیت نداشته ‌باشد، سرمایه اجتماعی خود را از دست می‌دهد لذا این دو بحث از هم جدا نیست".

  • عملکرد نیروهای اصلاح طلب در مجلس، دولت و شورا موجب ناامیدی مردم شد

کرباسچی در ادامه با انتقاد از نیروهای اصلاح طلبی که در سال‌های گذشته در قالب مجلس، دولت و شورای شهر مناصب مدیریتی کشور را در دست داشته اند، تاکید کرد: " وقتی یک جامعه امیدوار با آن شور وحرارت می‌آید و با استقبال خود در انتخابات‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ پای کار اصلاح طلبان می‌ایستند و بعد مجموعه دولت، مجلس، شورای شهر و همه مجموعه نیروهای اصلاح طلب و معتدل کاری می‌کنند که آن‌ها ناامید شوند؛ بازیابی سرمایه اجتماعی کار ساده‌ای نیست که گمان کنیم با دوتا شعار و چهارتا مصاحبه و ... می‌توان امید را به مردم برگرداند".

دبیرکل حزب کارگزاران در واکنش به استعفای موسوی لاری از نائب رئیسی شورای سیاست گذاری با بیان اینکه "نیروهای سیاسی و اصلاح طلب اکنون باید بیشتر به ارزیابی خود، ارزیابی گذشته خود و نیروهای فعال خود بپردازند و بعد از آن می‌توانند به جامعه برگردند" تاکید کرده است: "فکر نمی‌کنم که با یک استعفا و بیانیه یا یک مصاحبه بتوان کاری کرد. این قضایا خیلی ساده نیست. شورای عالی اصلاح‌طلبان و همه نیروهای سیاسی باید ماهیت، هدف و برنامه خود را تعریف کنند. صرف اینکه یک نفر برود و یک نفر بیاید چندان تاثیرگذار نیست".

  • اصلاح طلبی محیط آکادمیک نیست که بخواهیم حرف‌های تئوریک بزنیم

کرباسچی در واکنش به اظهارنظر برخی چهره های اصلاح طلب که تاکید می کنند که اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ دیگر از کاندیدای اجاره ای حمایت نمی کنند، می گوید: "این‌ها که همه حرف‌های شعاری است. کاندیدای اجاره‌ای یعنی چی؟ باید ببینیم که چه کسی در صحنه سیاست ایران است. سیاست عرصه عملکرد ایده‌آل‌های ناممکن نیست. سیاست یعنی در محدوده آنچه ممکن و شدنی است، راه درست تر را انتخاب کرد. برای انتخاب فلان نماینده مجلس که نباید بحث‌های از جنس مونتسکیو و کتاب روح القوانین کرد... در سال ۹۲ اگر آقای هاشمی تایید می‌شد همه نیروها سمت او می‌رفتند اما خب نشد، باید چه کار می‌کردیم؟ اجاره نمی‌کردیم هم باید در خیابان می‌نشستیم. اینکه کاندیدای اجاره‌ای نداریم حرف معقولی نیست".

وی در ادامه اظهاراتش می افزاید: "اصلاح طلبی محیط آکادمیک نیست که بخواهیم حرف‌های تئوریک بزنیم. این حرف‌ها را در دانشگاه و مجلات و روزنامه‌ها می‌توان گفت اما در صحنه سیاسی کشور، جایی برای تئوری پردازی سیاسی نیست. صحنه سیاست جای عمل است و عمل افرادی که به دنبال توسعه کشور از مسیر کار حساب شده هستند، با افرادی که این موازین را قبول ندارند فرق دارد. فرقی هم نمی‌کند که چپ باشند یا راست. در خود ما هم از این افراد هستند که حرف‌های سیاسی می‌زنند و به فکر توسعه کشور نیستند".

کرباسچی در پاسخ به این سوال که آیا برای شما  فرقی ندارد که در انتخابات آتی کاندیدای اصلاح طب داشته باشیم یا خیر؟ تصریح می کند: "من اصلاح طلبی را غیر از حل مشکلات مردم نمی‌دانم. اصلاح طلبی بحث‌های سیاسی شعاری نیست. اصلاح طلبی یعنی دنبال کردن حل معضلات کشور، مشکلات مردم و توسعه به معنای همه‌جانبه".

  • عارف نتوانست فراکسیون امید و شورای عالی را مدیریت کند

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین در پاسخ به این سوال که مختصات سازوکار ایده‌آل برای اصلاح طلبان از نظر او چیست؟ خاطرنشان می کند: "این بحث ها زیاد شده ، پارلمان اصلاحات و طرح‌های دیگری مطرح شده است.

به نظر من باید این‌ها را کنار بگذاریم و با شخصیت‌های محترم سیاسی هم رودربایستی نداشته باشیم. مثلا اینکه آقای دکتر عارف یک وقتی نامزد ریاست جمهوری شدند و اصلاح طلبان به هر دلیلی دنبال آقای روحانی رفتند نباید باعث این شود که بخواهیم جبران کرده و  بگوییم که او حتما رئیس شورای عالی باشد. آقای عارف اگر می‌توانند در شورای عالی اصلاحات، فراکسیون امید یا هرجایی نقش برجسته ایفا کنند باید از او حمایت کنیم اما اگر در عمل دیدیم که شخصیت اجرایی با توانایی برقرار کردن یک سازوکار فعال را ندارد؛ باید تعارف را کنار بگذاریم. کار سیاسی که رودربایستی ندارد. درباره بقیه بزرگان هم همینطور است. حتی دیگر کسانی که شاید برای ما کاریزما بوده و شخصیت مورد علاقه ما باشند.

کرباسچی در واکنش به این سوال که آیا منظور شما از بقیه بزرگان آقای خاتمی است، تصریح می کند: "حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا. اگر به خاطر شخصیت‌های بزرگوار و خصلت‌های قابل تحسینی که دارند، به خاطر اینکه نمی‌توانند به هیچ کسی نه بگویند و ... نباید تعارف داشته باشیم. ما باید به فکر مجموعه کشور، مردم و نظام باشیم. ما به همه شخصیت‌ها احترام گذاشته و دستشان را می‌بوسیم اما در عرصه سیاست به این شکل نمی‌توان پیش رفت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که منظور شما این است که فرقی ندارد سازوکار اصلاح طلبان شورای عالی باشد یا چیز دیگری، مهم این است که رودربایستی نداشته باشیم و فقط از افراد کارآمد استفاده کنیم، می گوید: "بله، دقیقا همین طور است."

کد خبر 506161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار