معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از ایجاد ۱۰ واحد فرآوری در استان با هدف جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی خبر داد.  

صنعت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پریسا عابدپور گفت: خام‌فروشی مواد معدنی در استان آذربایجان غربی یکی از چالش‌های پیش روی معادن استان است، در راستای رفع این مشکل سه واحد فرآوری مواد معدنی از محل فعال سازی معادن کوچک مقایس و هفت واحد فرآوری با سرمایه گذاری بخش خصوصی و معدنکاران استان احداث خواهد شد.  

وی ادامه داد: همچنین برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی در حوزه سنگ بری ۳۹ واحد با اشتغال ۵۱۹ نفر و ظرفیت تولید بیش از ۸۲۷ هزار تن انواع سنگ تزئینی فرآوری شده، در حوزه شن و ماسه ۷۸ واحد با ظرفیت تولید بیش از هشت میلیون و ۳۲۳ هزار تن انواع شن و ماسه و با اشتغال آفرینی برای ۸۴۷ نفر به صورت مستقیم در استان فعال است.  

عابدپور افزود: آذربایجان غربی با وجود ۵ واحد تولیدی سیمان با ظرفیت تولید سالانه بیش از پنج میلیون و ۶۶ هزار تن انواع سیمان و با اشتغالزایی برای یک هزار و ۶۱۴ نفر یکی از قطب‌های تولید سیمان در کشور است، در این راستا علاوه بر رفع نیاز بازارهای داخلی به بازارهای خارج از کشور نیز صادر می‌شود.  

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: هم اکنون در استان ۱۸۳ محدوده اکتشافی دارای پروانه اکتشافی معتبر وجود دارد، همچنین ۳۳ معدن دارای گواهی کشف و ۴۷۰ معدن دارای پروانه بهره برداری معتبر با اشتغالزایی برای پنج هزار و ۷۹ نفر فعال است.  

وی از اهدای کمک‌های بخش معدن استان به کادر درمانی استان بعد از شیوع کرونا خبر داد و افزود: معدنکاران شهرستان مهاباد در راستای حمایت از حوزه سلامت و رفاه حال مردم این شهرستان برای تجهیز بیمارستان ۷۲ تخته مهاباد یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال کمک نقدی اهدا کردند تا در یاری رساند به مبتلایان شهرستان سهمی داشته باشند.  

عابدپور اضافه کرد: معدنکاران دیگر شهرستان‌های استان نیز با توزیع بسته‌های مواد غذایی برای افراد نیازمند، توزیع بسته‌های ضد عفونی کننده در سطح شهرستان‌ها، توزیع ماسک و دستکش در بین مردم به صورت خودجوش و جهادی همانند هشت سال دفاع مقدس و بحران‌های گذشته در کنار مردم بار دیگر روحیه همدلی و جهادگری را معنی کردند.  

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی عنوان کرد: به طور کل معدنکاران استان علاوه بر بسته‌ها ضدعفونی کننده، غذایی، ماسک و دستکش بیش از ۶ میلیارد ریال برای کمک به حوزه سلامت شهرستان‌های خود به صورت نقدی کمک کردند.  

کد خبر 502591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار