علائم ابتدایی بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس جدید کرونا بسیار شبیه سایر ویروس‌های تنفسی است، بنابراین تشخیص بالینی آن از بیماری‌های مانند آنفلوانزا مشکل است.

COVID-19

به گزارش همشهری آنلاین بیماری کووید-۱۹ معمولا با تب و سرفه شروع می‌شود. سرفه خشک شایع‌تر از سرفه خلط‌دار است. اما بیماران ممکن است همچنین علائم دیگری از جمله خستگی، درد عضلات، اسهال و سردرد و از دست رفتن حس بویایی داشته باشند.

حدود پنج روز پس از شروع این علائم، برخی از بیماران دچار تنگ نفس و اشکال در تنفس می‌شود که آنان را وادار می‌کند به پزشک مراجعه کنند.

در ۱۰ درصد بیمارانی که دچار تنگ نفس شده‌اند، التهاب شدید ریه‌ها و «نشانگان زجر تنفسی حاد» (ARDS) بروز می‌کند و نیاز به اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می‌شود.

در بیمارانی که بستری شده‌اند در سی‌تی‌اسکن اغلب علائم ذات‌الریه با کدورت دو طرفه ریه‌ها به صورت «شیشه مات یا مشجر» دیده می‌شود. در آزمایش خون این بیماران به طور شایعی افت تعداد لنفوسیت‌ها (یکی از انواع سلول سفید خون) مشاهده می‌شود.

داده‌های محدود فعلی نشان می‌دهند که مدت زمان میان شروع علائم تا بهبودی بالینی در افراد دارای بیماری ملایم حدود ۲ هفته و در افراد دچار بیماری شدید یا بحرانی ۳ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

افرادی که آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت شده است هنگامی که دو آزمایش منفی با فاصله ۲۴ داشته باشند، دیگر واگیردار شمرده نمی‌شوند.

اما حتی در چنین افرادی مصونیت در برابر عفونت مجدد قطعی نیست. گزارش‌های از عفونت مجدد افراد بهبود یافته از کشورهای گوناگون داده شده است.

بالاخره به طور روزافزونی دارد معلوم می‌شود شمار زیادی از افراد دچار عفونت ویروس کرونا ممکن است اصلا علائمی بروز ندهند و به نظر می‌رسد این ناقلان بی‌علامت نقش مهمی در انتشار سریع ویروس کرونا داشته باشند.

یک گزارش اخیر از چین نشان داد از میان ۶۷۶۴ نفری که بدون داشتن علائم آزمایش کرونایش مثبت شده بود، فقط یک پنجم افراد یعنی ۱۲۹۷ نفر علامت‌دار شده‌اند. ۱۰۲۳ نفر هنوز در قرنطینه تحت نظر هستند و بقیه افراد یعنی ۴۴۴۴ نفر پس از منفی شدن آزمایششان مرخص شده‌اند. قبلا تصور می‌شد که اغلب افراد بی‌علامت در نهایت علامت‌دار می‌شوند، اما این گزارش از چین و گزارش‌ها از دیگر کشورها نشان می‌دهد ممکن است بخش بزرگی از  افراد در تمام دوره عفونت بی‌علامت بمانند.

کد خبر 502499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =