ساخت و سازهای گسترده در دهه های اخیر در منطقه ۲۲ باعث شده تا شهروندان قبل از فراهم شدن امکانات ضروری از جمله تامین آب آشامیدنی و توسعه شبکه های آبی در این منطقه شاهد نابرابری در زمینه عرضه و تقاضا باشند. به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۳ برای ارائه خدمات بیشتر به شهروندان منطقه، به طور گسترده اقدام به بازسازی و توسعه شبکه آبرسانی کرده است.

توسعه شبکه آبرسانی

همشهری آنلاین- ثریا روزبهانی: مجری طرحهای آب و فاضلاب مناطق ۲۱ و ۲۲ تهران از بازسازی ۲۰ هزار ۳۲۷ متر شبکه توزیع آب با هدف ایجاد آب پایدار در محدوده آبفای منطقه ۳ خبر می دهد و می گوید: «اغلب ساکنان این منطقه به دلیل کم بودن فشار آب، برای رساندن آب شرب به طبقات بالاتر از پمپ استفاده می کنند،  چون برخی از شهرک های مسکونی منطقه ۲۲ از قدیم به صورت تعاونی و خودگردان ساخته شدهاند و به شبکه آب و فاضلاب شهری متصل نیستند،  این مسئله مشکلاتی  برای شهروندان ایجاد کرده است که تلاش می کنیم به مرور شبکه آبی آنها بازسازی و وارد مدار شرکت آب و فاضلاب  شوند. » 

  • توسعه شبکه آبرسانی 

«علی خیراندیش» مجری طرحهای آب و فاضلاب مناطق ۲۱ و ۲۲ تهران در ادامه به اقدامات انجام شده برای رضایت شهروندان و ساکنان اشاره می کند و می گوید: «در سال گذشته شبکه توزیع آب در محدوده تحت پوشش  نواحی چهارگانه شرکت آب و فاضلاب منطقه ۳ تهران به ویژه در شهرکهای شهید باقری و شهرک شریف بازسازی شد. همچنین در ادامه این فعالیتها شبکه توزیع آب شهرکهای دیگری مانند شهرک شهید خرازی، بتاجا و برخی محدوده های تحت پوشش غرب و شمال غرب این شرکت نیز با استفاده از لوله های مقاوم در برابر زلزله به شبکه اصلی وصل شد که طول آن به ۱۳ هزار ۲۵۱ متر می رسد. با این اقدامات بخش وسیعی از  ساکنان منطقه ۲۲ تهران از آب سالم بهداشتی پایدار برخوردار شده اند. »

او به فرسوده بودن لوله های آبرسانی  این محدوده اشاره می کند و می گوید: «شبکه توزیع آب این بخش ها بسیار قدیمی و از نظر نوع جنس لوله ها هم لوله ها پلی اتیلن و آذبست بوده  است برای همین با توجه به تغییرات بافت مسکونی شهری در منطقه ۲۲ و همچنین افزایش تراکم ساختمان ها، کارآیی لوله های موجود ضعیف بود طوری که ساکنان با کاهش فشار آب مصرفی مواجه می شدند. یا به علت  فرسودگی شبکه، مدام این لوله ها میشکست و پرتی آب در این بخش بسیار بود که این امر با توجه به کمبود آب شرب سالم علاوه بر احتمال بروز آلودگی، آب مصرفی به هدر می رفت. از این رو با انجام عملیات بازسازی این مشکلات رفع شده است و در سال آتی این اقدامات تا تکمیل شبکه ادامه خواهد داشت.»

  • اقدامات جدی برای  مقابله با بحران کم آبی 

علاوه بر بازسازی و توسعه شبکه آبرسانی، پروژه پایپ جکینگ (لوله رانی بدون حفر ترانشه) خط لوله خروجی مخزن شهید فلاحی برای تامین آب آشامیدنی پایدار پهنه غربی و جنوبی منطقه ۲۲ در بخش های تحت پوشش این مخزن هم اجرا شده است. خیراندیش با بیان اینکه طرح اجرای خط لوله خروجی تصفیه خانه ششم تا مخازن زمینی منطقه ۲۲ باهدف تامین آب آشامیدنی پایدار پهنه غربی و جنوبی منطقه ۲۲ در محدوده شهید فلاحی  انجام شده است می گوید:«این عملیات به طول ۲ هزار و ۷۰۰ متر و با استفاده از لوله های مقاوم در برابر زلزله از بلوار پژوهش آغاز و تا تقاطع بلوار پژوهش اجرا شده است. »

کد خبر 494271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =