چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
۰ نفر

گروهی از مردم با آغاز فصل بهار دچار آلرژی‌های فصلی می‌شوند. متاسفانه امسال این دوران با شیوع بیماری کووید-۱۹ نیز مصادف شده است. این علائم این دو بیماری چند تفاوت عمده وجود دارد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم.

آلرژی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث، افراد مبتلا به آلرژی‌های فصلی ممکن است با شرایط سختی برای تشخیص علائم آلرژی از عفونت با کروناویروس جدید مواجه باشند. همانند علائم آنفلوآنزا و سرماخوردگی علائم آلرژی‌های فصلی نیز می‌تواند مشابه علائم بیماری کووید-۱۹ باشد.

اگر فردی هستید که از آلرژی‌های فصلی رنج می‌برید، دلیلی برای هراس وجود ندارد زیرا چند تفاوت عمده بین علائم آلرژی و بیماری کووید-۱۹ وجود دارد.

  • علائم آلرژی فصلی 

کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا به این نکته اشاره داشته است که آلرژی‌ها به طور کلی زمانی رخ می‌دهند که سیستم ایمنی بدن واکنشی بیش از حد به چیزی نشان می‌دهد که معمولا برای دیگران بی‌ضرر است. برای افرادی که از آلرژی فصلی رنج می‌برند این به معنای آن است که بدن به عوامل آلرژی‌زا مانند گرده و چمن به خوبی واکنش نشان نمی‌دهد. از جمله علائم شایع آلرژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ آبریزش بینی، گرفتگی بینی یا عطسه
ـ خس‌خس سینه یا تنگی نفس
ـ سرفه خشک
ـ راش‌های پوستی
ـ خستگی
ـ سردرد

افزون بر این علائم، به گفته مارک گلدشتاین، رئیس بخش آلرژی و ایمونولوژی در بیمارستان پنسیلوانیا، افراد مبتلا به آلرژی فصلی ممکن است خارش، آبریزش یا پف کردن چشم‌ها را نیز تجربه کنند. همچنین خارش بینی، گلو و گوش‌ها از دیگر علائم این شرایط هستند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که افراد مبتلا به آسم ممکن است با تشدید علائم بیماری خود مواجه شوند.

در مورد علائم بیماری کووید-۱۹، به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، آن‌هایی که با کروناویروس جدید آلوده می‌شوند سه علامت اصلی را تجربه می‌کنند که شامل موارد زیر است: 
ـ تب
ـ تنگی نفس
ـ سرفه خشک

به گفته سازمان بهداشت جهانی، از علائم کمتر شایع این بیماری نیز می‌توان به بدن درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد و اسهال اشاره کرد. 

  • تفاوت اصلی بین علائم بیماری کووید-۱۹ و آلرژی‌های فصلی 

کروناویروس می‌تواند موجب تب شود در حالی که آلرژی‌ها چنین علامتی ندارند. افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ معمولا تب همراه با سرفه و تنگی نفس را تجربه می‌کنند از این رو تب عامل تمایز اصلی محسوب می‌شود.

یک وجه تمایز اصلی دیگر این است که آلرژی‌ها معمولا با خارش همراه هستند در شرایطی که بیماری تنفسی کووید-۱۹ موجب چنین نشانه‌ای نمی‌شود. هر دو بیماری موجب عطسه می‌شود. افراد مبتلا به آلرژی‌ها اغلب بیشتر از مشکلات مرتبط با بینی رنج می‌برند. افراد مبتلا به آلرژی اغلب با عطسه‌هایی مواجه می‌شوند که نمی‌توان آن‌ها را متوقف کرد. عطسه با تکرر کمتر در افراد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ دیده می‌شود.

تفاوت‌های بین علائم آلرژی‌های فصلی و بیماری کووید-۱۹ می‌توانند ظریف باشند و ممکن است به بررسی‌های بیشتر مانند کنترل زمان گرده‌افشانی در محل زندگی خود نیاز داشته باشید. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که گرده‌افشانی گیاهان هنوز آغاز نشده است، علائمی که با آن‌ها مواجه‌اید احتمالا دلیل دیگری دارند.

  • تفاوت‌های دیگر بین آلرژی‌ها و بیماری کووید-۱۹ 

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین این دو شرایط، بسیار مسری بودن کووید-۱۹ است در حالی که آلرژی‌ها این گونه نیستند. افرادی که فکر می‌کنند ممکن است با علائم بیماری کووید-۱۹ مواجه شده باشند باید آزمایش دهند و قرنطینه شوند تا از گسترش هرچه بیشتر بیماری پیشگیری شود. در موارد شدید، بیماران مبتلا به کووید-۱۹ باید در بیمارستان بستری شوند.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، بیماری کووید-۱۹ در درجه نخست به واسطه تماس مستقیم فرد به فرد و از طریق قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه فرد آلوده منتقل می‌شود.

این بیماری می‌تواند به واسطه لمس سطوح آلوده نیز منتقل شود، زیرا کروناویروس جدید می‌تواند از ۲ ساعت تا ۹ روز روی سطوح مختلف باقی بماند، البته اگر این سطوح به خوبی ضد عفونی نشوند. در شرایطی که افراد مبتلا به آلرژی نیز سرفه و عطسه را تجربه می‌کنند، قطرات تنفسی ناشی از آن‌ها عفونی نیست، مگر این‌که فرد مبتلا به آلرژی بیمار باشد.

همچنین افراد مبتلا به آلرژی با علائم خود بسیار آشنا هستند. آنها انتظار الگوی خاص بروز علائم آلرژی را دارند. فرد مبتلا به کروناویروس الگوی متفاوتی خواهد داشت و سرفه یا عطسه نیز ممکن است متفاوت احساس شود.

افراد مبتلا به آلرژی باید از نظر اجتماعی به پیامدهای علائم شرایط خود بر افراد اطرافشان توجه داشته باشند. به واسطه تشابه برخی علائم آلرژی و کووید-۱۹، افراد مبتلا به آلرژی می‌توانند موجب بروز ترس و نگرانی در افراد اطراف خود شوند. از این رو، درمان آلرژی طی بهار امسال از اهمیت بیشتری برخوردار است نه تنها برای تسکین علائم این شرایط، بلکه برای آرامش اطرافیان.

کد خبر 493841

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha