یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کروناویروس جدید در چین به شکل پنهانی منتقل شده است و ۸۶ درصد از موارد ابتلای اولیه در دو هفته پیش از قرنطینه شهر شناسایی نشده بودند.

coronavirus transmission

به گزارش همشهری آنلانی به نقل از ایسنا یک مطالعه جدید که در مجله Science منتشر شده است، انتقال و شیوع  کروناویروس جدید را در سراسر چین در ماه ژانویه بررسی کرده و نتیجه گرفته است که ۸۶ درصد از انتقال‌های اولیه ثبت نشده بوده‌اند.

محققان می‌گویند افزایش قابل ملاحظه در شناسایی موارد تایید نشده برای کاهش سرعت شیوع این بیماری بسیار حیاتی است.

در این مطالعه، دانشمندان دانشگاه کلمبیا، کالج سلطنتی لندن، دیویس و دانشگاه هنگ کنگ از یک مدل رایانه‌ای برای شبیه سازی شیوع و گسترش فضایی-زمانی کروناویروس مبتنی بر موارد گزارش شده در ۳۷۵ مورد به نقل از منابع خبری چین بین ۱۰ تا ۲۳ ژانویه استفاده کردند.

در نهایت این مدل نشان داد که شیوع کروناویروس در سراسر چین در ماه ژانویه تنها با حساب کردن موارد تایید شده قابل توضیح نیست. در واقع، این مدل نشان می‌دهد که ۸۶ درصد از موارد ابتلا در این دوره زمانی، ثبت و تایید نشده و ناشناخته باقی مانده است.

جفری شامان از دانشگاه کلمبیا و سرپرست این تحقیق می‌گوید: انفجار موارد کووید-۱۹ در چین عمدتا توسط افراد با علائم خفیف، محدود و بدون علائم انجام شده که ابتلای آنها کشف نشده بوده است.

وی افزود: بسته به مسری بودن و تعداد موارد ابتلا، موارد شناخته نشده می‌توانند بخش بزرگی از جمعیت را در معرض ویروس قرار دهند. ما دریافتیم که در چین، این افراد آلوده و شناسایی نشده، زیاد و ناقل بوده‌اند. این انتقال‌های پنهان همچنان به عنوان یک چالش اساسی برای مهار شیوع این بیماری شناخته می‌شود.

البته این مطالعه نشان داد که این موارد شناسایی نشده به اندازه موارد تایید شده مسری نبوده و برآوردها نشان می‌دهد که آنها تقریباً به اندازه نصف موارد تایید شده مسری هستند. با این حال، این گزارش نشان داد که این موارد خفیف و ثبت نشده، مسئول انتقال بیماری به ۷۹ درصد از موارد بعدی هستند.

شبیه‌سازی ثانویه ردیابی عفونت از ۲۴ ژانویه تا ۸ فوریه و به دنبال اجرای اقدامات کنترلی دقیق چین، کاهش قابل توجهی را در موارد پنهان و شناسایی نشده نشان داد. این امر نشان دهنده اهمیت قرنطینه و محدود کردن رفت و آمد و فاصله افراد جامعه و آزمایش گسترده روی کل جامعه دارد.

شامان گفت: افزایش آگاهی از شیوع بیماری، استفاده بیشتر از اقدامات حفاظتی شخصی و محدودیت آمد و شد، باعث کاهش شیوع شده است. با این حال، مشخص نیست که آیا این کاهش برای مهار کامل ویروس کافی خواهد بود یا خیر.

  • دو سوم موارد کووید-۱۹ هم ممکن است ناشناخته مانده باشند

این اولین مطالعه‌ای نیست که نشان می‌دهد حجم زیادی از موارد ابتلا به کووید-۱۹ کشف نشده‌اند. یک مطالعه از محققان کالج سلطنتی لندن در ماه فوریه تخمین زد که دو سوم موارد در سراسر جهان ممکن است ناشناخته مانده باشند و اگرچه این بدان معناست که تعداد زیادی از افراد ممکن است کووید-۱۹ را با علائم خفیف رد کنند، اما این امر، کنترل شیوع ویروس و ردیابی آن را بسیار دشوار می‌کند.

در جدیدترین جلسه رسانه‌ای سازمان بهداشت جهانی، "تدروس آدانوم" مدیر کل این سازمان اظهار داشت که دو چیز مهم در حال حاضر وجود دارد. برای هر فرد، رعایت فاصله اجتماعی یا فاصله‌گیری اجتماعی و برای هر کشور، گسترش آزمایش کروناویروس تا آنجا که ممکن است.

آزمایش گسترده کروناویروس، پیام اصلی مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در این جلسه بود و در دو نوبت این جمله را تکرار کرد: "تست، تست، تست!"

وی همچین گفت: اگر تست آنها مثبت بود، قبل از بروز علائم، آنها را قرنطینه کرده و ببینید در دو روز گذشته با چه کسانی در تماس نزدیک بوده است و از آنها هم تست بگیرید.

وی افزود: موثرترین راه برای جلوگیری از شیوع و نجات جان انسان‌ها، شکستن زنجیره‌های انتقال کووید-۱۹ است. برای انجام این کار، شما باید آزمایش و قرنطینه کنید. شما نمی‌توانید با چشم بسته به جنگ بروید و ما اگر ندانیم چه کسی آلوده است، نمی‌توانیم این بیماری همه گیر را متوقف کنیم.

سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر، آزمایش افرادی را که با موارد تأیید شده ارتباط نزدیک داشته‌اند، توصیه می‌کند، حتی اگر علائمی نداشته باشند.

این مطالعه جدید در مجله Science منتشر شده است.

کد خبر 493595

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha