شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
۰ نفر

کرونا راه خود را به اروپا باز کرده است. حال این قاره به تکاپو افتاده است. اینها بخش کوچکی از گزارش اروپای دوران کرونایی است.

اروپا رم

به گزارش همشهری آنلاین، یورونیوز در بخشی از گزارش‌هایش مرتبط با کرونا در اروپا چنین گزارش داده است:

دولت فرانسه روز پنجشنبه از افزوده شده ۱۳ مورد جدید مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش وزارت بهداشت فرانسه، طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس در این کشور ثبت شده که از میان این افراد ۱۲۹ نفر تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار گرفته‌اند.

با احتساب آمار جدید ارائه شده از سوی دولت فرانسه شمار قربانیان بیماری کوید-۱۹ تا شامگاه روز پنجشنبه دوازدهم مارس به ۶۱ نفر افزایش می‌یابد.

بهشمار تازه مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در فرانسه روز پنجشنبه بسیار دیرهنگام و همزمان با نطق تلویزیونی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور اعلام شد.

آقای ماکرون در این سخنرانی که وعده آن از دو روز پیش داده شده بود شیوع ویروس کرونا را به عنوان شدیدترین بحران بهداشتی کشورش طی یک قرن گذشته معرفی و تاکید کرد که کلیه مهد کودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد شد.

 • ماکرون: فرانسه با خطرناک ترین بحران بهداشتی یک قرن اخیر روبرو است

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت این کشور با خطرناک ترین بحران بهداشتی یک قرن اخیر روبرو است.

وی تاکید کرد که اولویت اول فرانسه در شرایط کنونی حفاظت از جان افراد «آسیب پذیر» است. امانوئل ماکرون از تمامی افراد بالای ۷۰ سال، مبتلایان به بیماری‌های دیابت و سرطان و چاقی مفرط خواست تا حد ممکن از خانه‌های خود خارج نشوند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین تاکید کرد که انتخابات شهرداری‌ها که قرار است دور اول آن روز یکشنبه برگزار شود به تعویق نخواهد افتاد.

ماکرون در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که تمامی مهد کودک‌ها، مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند شد.

آستانه سازگاری جغرافیایی با کرونا | کرونا ۴ کشور را به عنوان وطن برگزید | مراقب باشیم دچار عزای ملی نشویم

 • ثبت اولین مورد فوت به دلیل ابتلا به کرونا در نروژ

مقامات نروژ روز پنجشنبه اعلام کردند که یکی از افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور جان خود را از دست داده است.

مسئولان نروژی هویت اولین قربانی بیماری «کووید ۱۹» در نروژ را فاش نکردند اما از او به عنوان یک فرد «مسن» یاد کردند.

تاکنون ۷۳۴ نفر در نروژ به نوع جدید ویروس کرونا مبتلا شده اند.

 • دورکاری برخی کارکنان کمسسیون اروپا

کمیسیون اروپا روز پنجشنبه اعلام کرد که به دلیل شرایط ویژه ناشی از انتشار ویروس کرونا در قاره سبز تصمیم گرفته است تا زمینه دورکاری را برای برخی از کارکنان این نهاد فراهم کند.

در نامه‌ای که به امضای اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا رسیده تصریح شده است که کارکنان غیر ضروری این نهاد از روز دوشنبه آینده به صورت دورکاری به همکاری خود ادامه می‌دهند.

در این نامه همچنین آمده است که کارکنان بخش‌های اصلی کمسیون اروپا به صورت حضوری به فعالیت ادامه خواهند داد. رئیس کمیسیون اروپا وعده داده است که تدابیر ویژه ای برای پیشگیری و حفاظت از اعضای این نهاد در قبال شیوع ویروس کرونا در پیش گرفته شود.

حدود ۹ هزار کارمند کمیسیون اروپا، معادل یک سوم کارکنان این نهاد پیش از این دورکاری را آغاز کرده بودند

 • افزایش چشمگیر شمار قربانیان کرونا در ایتالیا و جهش چشمگیر بیماری در اروپا

آخرین گزارش‌ها از ۱۸۹ مورد مرگ جدید ناشی از کرونا در ایتالیا حکایت دارد. بدین ترتیب شمار قربانیان ویروس در این کشور به ۱ هزار و ۱۶ مورد افزایش پیدا کرده است.

تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا نیز در ایتالیا روز پنجشنبه با جهش ۲۶۵۱ موردی به ۱۵ هزار و ۱۱۳ نفر افزایش پیدا کرد.

این در حالی است که در اسپانیا ۳۱ مورد و در آلمان ۲ مورد جدید به قربانیان ویروس کرونا افزوده شده است.

در آلمان با افزایش ۵۳۶ موردی مبتلایان به ویروس کرونا تعداد موارد ابتلا به این ویروس تا شامگاه پنجشنبه به ۲ هزار و ۵۰۲ مورد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی منابع رسمی در اسپانیا شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور از مرز سه هزار نفر عبور کرده است.

بر این اساس با افزوده شدن ۷۸۲ مورد جدید ابتلا در روز پنجشنبه دوازدهم مارس تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا تا شامگاه همین روز به ۳ هزار و ۵۹ مورد افزایش پیدا کرد.

تعداد قربانیان این ویروس در اسپانیا نیز روز پنجشنبه با افزایش ۳۱ موردی به ۸۶ نفر رسیده است.

از سوی دیگر دولت اسپانیا روز پنجشنبه برای تدوین و اجرایی کردن طرحی اضطراری جهت مقابله با تبعات اقتصادی انتشار ویروس نشستی فوق العاده برگزار کرد.

 • جمهوری چک مرزهای خود را به روی مسافران پانزده کشور اروپایی می‌بندد

جمهوری چک روز پنجشنبه با اعلام وضعیت فوق العاده ۳۰ روزه اعلام کرد که مرزهای خود را به روی مسافران پانزده کشور واقع در «مناطق پر خطر» از جمله کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا می‌بندد.

آندری بابیس، نخست وزیر جمهوری چک با اعلام این مطلب همچنین تصریح کرد که شهروندان کشورش نیز از ورود به این مناطق پر خطر از حیث شیوع ویروس کرونا منع شده‌اند. مقامات این کشور اروپایی پیش از این از بسته شدن موقت کلیه مدارس، دانشگاه‌ها، سالن‌های تاتر و سینما خبر داده و هرگونه اجتماع بیش از ۱۰۰ نفر را ممنوع اعلام کرده بودند.

گفتنی است که در جمهوری چک تاکنون ۹۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رسیده است.

 • افت قابل ملاحظه ارزش سهام در بازارهای بورس جهان

بازارهای بورس جهان تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا با افت قابل ملاحظه ای مواجه شدند. بر اساس آخرین گزارش‌ها، بازار بورس نیویورک که از آن به عنوان بزرگترین بازار داد و ستد بورس و اوراق بهادار نام برده می‌شود روز پنجشنبه در آغاز روز کاری خود با کاهش ارزش شاخص‌های مهم همراه بوده است.

این روند به اعتقاد تحلیل‌گران ناشی از گسترش ویروس کرونا در اروپا و افزایش شمار مبتلایان و قربانیان این ویروس در ایالات متحده و نیز صدور فرمان جدید مهاجرتی دونالد ترامپ مبنی بر وضع محدودیت‌ یک ماهه برای ورود مسافران از حوزه شنگن به این کشور است.

تازه ترین گزارش‌ها در این خصوص حکایت از آن دارد که دو شاخص مهم وال استریت یعنی داوجونز و نزدک هر یک روز پنجشنبه به ترتیب با ۷.۹ و ۶.۶ درصد افت مواجه بوده‌اند.

بر اساس این گزارش ارزش سهام در بازارهای بورس مهم اروپایی از جمله بازار پاریس، فرانکفورت و مادرید تا ساعت ۱۴ بعد از ظهر روز پنجشنبه دست کم ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

 • رئال مادرید قرنطینه شد

باشگاه رئال مادرید از بازیکنان تیم بسکتبال و فوتبال این تیم خواسته است که در قرنطینه قرار گیرند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که آزمایش کرونای یکی از بازیکنان بسکتبال این تیم مثبت گزارش شد.

بازیکنان تیم فوتبال و بسکتبال این باشگاه از تجهیزات تمرینی و آموزشی یکسانی استفاده می‌کنند.

همزمان مسئولان لیگ اسپانیا اعلام کردند که بازی‌های لالیگا به مدت حداقل ۱۴ روز تعلیق می‌شوند.

 • وزیر برابری اسپانیا به کرونا مبتلا شد

دولت اسپانیا اعلام کرد نتایج آزمایش کرونای ایرنه مونترو، وزیر برابری اسپانیا مثبت است و وی به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

با این حال مقام‌های اسپانیایی حال وی را مناسب گزارش کرده‌اند و قرار شده است که از تمام اعضای کابینه تست کرونا گرفته شود.

دولت اسپانیا همچنین اعلام کرد که پدرو سانچز، نخست وزیر این کشور از امروز تمام جلسات خود را از طریق ویدئو کنفرانس تشکیل می‌دهد.

پابلو ایگلسیاس، همسر خانم مونترو که معاون نخست وزیر نیز هست، قرنطینه شد.

پیش از این اعلام شده بود که وزیر فرهنگ فرانسه و معاون وزیر بهداشت بریتانیا نیز به کرونا مبتلا شده‌اند.

ایرنه مونترو وزیر برابری اسپانیا به همراه همسرش پابلو ایگلسیاس که معاون نخست وزیر این است، هر دو قرنطینه شده‌اند

 • ایتالیا دستور تعطیلی مغازه‌ها، بارها و رستوران‌ها را صادر کرد

دولت ایتالیا دستور تعطیلی مغازه‌ها، بارها و رستوران‌ها در سراسر کشور را صادر کرد. این تصمیم پس از افزایش تلفات ویروس کرونا در این کشور به ۸۲۷ نفر تا بعدازظهر روز گذشته اتخاذ شده است.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا با اعلام این تصمیم گفت تنها فروشگاه‌های کالاهای اساسی و داروخانه‌ها اجازه فعالیت دارند.

 • استرالیا ۱۱.۴ میلیارد دلار برای مقابله با کرونا اختصاص می‌دهد

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا از یک طرح محرک اقتصادی ۱۱.۴ میلیارد دلاری برای مقابله با ویروس کرونا در این کشور رونمایی کرد.

این طرح شامل یارانه‌های دستمزد و پرداخت‌های نقدی برای مشاغل کوچک است که در اثر شیوع ویروس کرونا کسب و کار آن‌ها دچار مشکل می‌شود.

موریسون در یک نشست خبری گفت: «استرالیا از چالش جهانی ویروس کرونا در امان نیست اما ما پیش از این اقداماتی را برای آمادگی در مقابل این بحران انجام داده‌ایم.»

وزارت بهداشت استرالیا تعداد افراد آلود به ویروس کرونا در این کشور را ۱۲۶ نفر گزارش کرده است. ۳ نفر نیز در اثر ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور جان‌باخته‌اند.

 • سفر از اروپا به آمریکا ممنوع؛ به جز برای بریتانیایی‌ها

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در یک نطق تلویزیونی زنده، اعلام کرد که ورود مسافران از اروپا به آمریکا به مدت یک ماه ممنوع می‌شود. مسافران بریتانیایی مشمول محدودیت‌های اعلام شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا، نمی‌شوند.

این ممنوعیت قرار است از نیمه شب جمعه ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) اعمال شود.

 • در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، شرکت‌های بزرگ اروپایی سفر کاری را برای صدها هزار کارمند خود ممنوع اعلام کردند.

شرکت نستله، بزرگترین شرکت تولیدی مواد غذایی جهان در سوئیس، روز پنجشنبه ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) اعلام کرد از ۲۹۱ هزار کارمندش خواسته است تا اواسط مارس از سفر تجاری خودداری کنند. سخنگوی این شرکت همچنین گفته است: «سفرهای داخلی باید حتی‌المقدور با روش‌های ارتباطی جانشین جایگزین شوند.»

شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی لورئال هم گفته است به عنوان «یک اقدام احتیاطی» تمام سفرهای تجاری خود را تا پایان ماه مارس متوقف خواهد کرد.

شرکت عظیم مواد غذایی یونیلیور نیز تصمیم گرفته تمامی سفرها به کشورهای آلوده به ویروس کرونا را متوقف کند.

نستله، لورئال و یونیلیور در مجموع ۵۳۲ هزار کارمند در سراسر جهان دارند.

شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز نیز به سهامداران خود اعلام کرده است نمی‌تواند عدد دقیقی برای سود سال ۲۰۲۰ به آنها بدهد. سهام این شرکت طی هفته گذشته ۲۴ درصد سقوط کرد.

نهاد مسافرتی تجارت جهانی مستقر در واشنگتن گفته است شیوع ویروس کرونا و لغو سفرها، ماهانه ضرری ۴۶ میلیارد دلاری را متوجه صنعت هوایی و مسافرتی کرده است.

ویروس کرونا که برای اولین بار از شهر ووهان چین شیوع یافت تا کنون بیش از ۱۲۶ هزار نفر را در جهان مبتلا کرده و جان دستکم ۴۶۰۰ نفر را گرفته است.   

کد خبر 492259

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha