معاون کل وزارت بهداشت که خود نیز به کروناویروس مبتلا شده است، تاکید کرد افرادی که در تماس با مبتلایان کروناویروس بوده‌اند لازم نیست برای انجام آزمایش مراجعه کنند.

حریرچی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص روند ابتلا خود به بیماری کرونا گفت: روز گذشته تب ۴۱ درجه و لرز داشتم که در حال حاضر بدن‌دردم از بین رفته است و با تبعیت از دستورهای پزشک معالج نیز به سمت بهبودی می‌روم.

وی با بیان این‌که فکر می‌کنم مردم ترس زیادی از کرونا پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: کروناویروس از آنفلوآنزا H۱N۱ شدت کمتری دارد اما احتمال سرایت بیشتر آن نگران‌کننده است. این بیماری برای ما یک ویروس ناشناخته بود که با توجه به تجربه چین و کشورهای دیگر و تجربه یک هفته‌ای در کشور خودمان متوجه رفتارهای این ویروس شدیم.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که ۸۰ درصد از کسانی که مبتلا به این ویروس می‌شوند حتی متوجه علائم آن نشده و با اقدامات سرپایی بهبود پیدا می‌کنند، افزود: تنها بین ۲ تا ۲.۵ درصد از مبتلایان به مرگ می‌انجامد که این میزان نسبت به مرگ و میرهای ناشی از آنفلوآنزا بسیار کمتر است.

حریرچی با اشاره به این‌که امسال در آمریکا ۱۳ هزار نفر به دلیل آنفلوآنزا جان خود را از دست داده‌اند، توضیح داد: همچنین در کشور آمریکا ۲۸ میلیون نفر به آنفلوآنزا مبتلا شده بودند.

وی با اشاره به این‌که افرادی که دارای بیماری کرونا نیستند اما صرفا به دلیل تماس با افراد مبتلا برای انجام تست مراجعه می‌کنند، توضیح داد: انجام این تست برای این دسته افراد غیرمفید است و به آنها اطمینان کاذب می‌دهد. این ویروس بعد از انتقال از محیط به حلق و ریه افراد وارد می‌شود و علائم آن زمانی بروز پیدا می‌کند که در حلق و ریه فرد قرار گرفته باشد. قبل از این مرحله علائمی در فرد ظاهر نمی‌شود و انجام تست برای مشخص شدن اطلاع فرد به کروناویروس مثبت نخواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که این اقدامات به فرد اطمینان کاذب می‌دهد، ادامه داد: به همین خاطر مردم نباید اصرار کنند آزمایش بدهند بلکه با رعایت مسائل معمول می‌توانند از ابتلا به کروناویروس پیشگیری کنند و در صورت بروز تب و سرفه نیز در صورت صلاحدید پزشک از آنها تست گرفته می‌شود.

حریرچی در ادامه با بیان این‌که شب قبل از انجام مصاحبه خبری به همراه آقای ربیعی در روز دوشنبه با کوفتگی و خستگی روبه‌رو شده بودم، اضافه کرد: از آنجا که چهار تا پنج روز استراحت کافی نداشتم فکر می‌کردم که این علائم به همین دلیل ایجاد شده است. صبح روز دوشنبه قبل از انجام مصاحبه احساس تب می‌کردم و حین مصاحبه نیز صورتم قرمز شد. بلافاصله بعد از بیرون آمدن از مصاحبه درجه حرارت بدنم را گرفتند و بعد از ظهر نیز اولین نمونه‌گیری را انجام دادم. جواب اولیه ابتلای قطعی به کرونا را نشان نمی‌داد با این حال به منزل نرفتم و خودم را تا حدی ایزوله کردم. دیروز صبح هم نتیجه آزمایش قطعی شد و درمان را آغاز کردم.

کد خبر 487157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار