یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
۰ نفر

فرماندار قصرشیرین گفت: انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در منطقه تنگاب از توابع بخش مرکزی این شهرستان منجر به کشته شدن یک نوجوان ۱۴ ساله شد.  

مین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مرادعلی تاتار، فرماندار قصرشیرین در استان کرمانشاه یکشنبه ۴ اسفند در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در این حادثه یکی از عشایر منطقه تنگاب از توابع بخش مرکزی شهرستان در حین تعلیف احشام با مین به جا مانده از جنگ‌تحمیلی برخورد کرد و در دم جان باخت.  

وی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون این نخستین مورد انفجار مین به جامانده از دوران جنگ‌تحمیلی است که منجر به فوت می‌شود.  

با گذشت سال‌ها از پایان جنگ‌تحمیلی، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین‌های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.  

جشن پاکسازی ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال ۹۱ با حضور مسئولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین‌های باقی‌مانده از زمان جنگ‌تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.  

اکنون شرکت‌های مین زدایی وابسته به وزارت‌دفاع در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.  

با وجود تلاش بی‌وقفه نیروهای پاکسازی میدان‌های مین، تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه به ویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی زمین‌های آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.  

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که در زمان جنگ‌تحمیلی ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت‌ساله تحمیلی از این منطقه‌غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان‌جنگ نیز این منطقه بود.  

کد خبر 486081

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha