امروز دربی معروف تهران برگزار می‌شود. قبل و بعد از هر دربی فضای مجازی، گپ‌های خانوادگی، گروه‌های دوستی و... پر می‌شود از شوخی و کری‌خوانی هواداران؛ اما این حجم از توجه و کری‌خوانی برای فوتبال ما لازم است؟

دربی - فوتبال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خراسان، امروز دربی معروف تهران برگزار می‌شود. قبل و بعد از هر دربی فضای مجازی، گپ‌های خانوادگی، گروه‌های دوستی و... پر می‌شود از شوخی و کری خوانی هواداران. اما این حجم از توجه و کری‌خوانی برای فوتبال ما لازم است؟ فوتبال ما جذاب نیست؛ کیفیت بازی‌ها پایین است، میانگین گل در هربازی بیشتر وقت‌ها زیر ۲ گل است. پر از اشتباه داوری و حاشیه و... اما همچنان فوتبال داخلی را با حساسیت دنبال می‌کنیم؛ حتی بیشتر از فوتبال‌های جذاب خارجی. فوتبال لیگ‌های اروپایی مثل اسپانیا چشم‌نواز و تماشایی است؛ پر از هیجان، طوری‌که اگر چند ثانیه سمت تلویزیون نگاه نکنیم ممکن است کلی اتفاق جالب بیفتد. اما با این‌حال اگر خیلی از بهترین بازی‌های اروپایی را نبینیم هم حسرت نمی‌خوریم، فوقش گل‌های بازی را بعداً با جست‌وجویی می‌بینیم یا خبرش را دنبال می‌کنیم و تمام. تفاوت آن همه توجه و تمرکز پیر و جوان به فوتبال داخلی در مقایسه با بازی‌های خارجی در پدیده جالبی است به نام هواداری. کمتر می‌شود هوادار یک تیم خارجی باشیم، اگر هم باشیم هواداری سفت و سختی مثل آن‌چه برای بازی‌های داخلی تجربه می‌کنیم رقم نمی‌خورد. همین هواداری است که به فوتبال رنگ می‌دهد. بدون هواداری فوتبال یک چیزی کم دارد.

هوادار که باشی با خیل عظیمی از آدم‌هایی که شباهتی با تو ندارند در کلی موفقیت و هیجان سهیم هستی. نمی‌شود فوتبال را بدون حس هواداری دنبال کرد. فوتبال ما از نظر کیفی چیزی در برابر فوتبال دنیا ندارد؛ اگر هوادار تیمی نباشی دیگر این ورزش هیجانی برایت ندارد، اما هوادار  که باشی انگار در هربازی داخل زمین هستی. وقتی هم قلبت با تیمی باشد یک دوقطبی بین تو و هوادار تیم مقابل ایجاد می‌شود.

کری خواندن هیجان بازی را بیشتر می‌کند. اگر قرار است با برد تیممان شاد شویم چرا دوست نداریم موقع باختش با کری‌خوانی هوادار حریف ناراحت باشیم؟ چرا تجربه کردن این احساسات هواداری را غیر ضروری بدانیم؟ خب می‌شود کری خواند، لذت برد، سرگرم شد اما حساب رفاقت و فامیلی و همسایگی و همکاری را هم جدا و حریم‌ها را حفظ کرد. به شرط این‌که آداب کری را بدانیم تا ابزاری باشد برای لذت بیشتر از فوتبال و فرار از روزمرگی با بروز احساساتی مثل شادی و غم و افسوس. در این پرونده به بهانه دربی سراغ فرهنگ هواداری رفتیم، سراغ کری خواندن. خطوط قرمزش و حتی چند بسته پیشنهادی هم داریم.    

► به هواداران فوتبال این جملات را نگویید

شاید طبق نظر بزرگ‌ترها، هواداران فوتبال در بسیاری از مواقع دچار رفتارهای افراطی در زمان تماشای فوتبال می‌شوند، اما اگر بخواهیم کمی همدلانه به موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم که هواداری از یک تیم، فواید خود را دارد و اگر اطرافیان بتوانند حمایت خوبی از هواداران جوان داشته باشند، می‌توانند جلوی بخش زیادی از عوارض احتمالی را بگیرند و در عین حال از بستر فوتبال برای بهبود رابطه خود با آن‌ها بهره گیرند. در ادامه مروری داریم بر برخی جملاتی که نباید به هواداران فوتبال خانه خود بگویید، چرا که بیان این جملات می‌تواند رابطه شما با آن‌ها را خراب کند.

 • تو این خونه تماشای فوتبال ممنوعه!

تماشای فوتبال یک هوادار، می‌تواند دردسرهای خاص خودش را داشته باشد؛ سر و صدا، کمی بریز و بپاش و به هم زدن نظم خانه. اما به ‌رغم همه این دردسرها، اولین توصیه به بزرگ ترها، همراهی با هواداران جوان است. چرا؟ چون با همراه شدن با آن‌ها می‌توانید مانع بروز برخی رفتارهای خطرناک در زمان تماشای فوتبال شوید.

 • این قدر سر و صدا نکن!

تماشای فوتبال هیجان زیادی دارد. انتظار از فرزند نوجوان‌تان که در سکوت بازی را ببیند، تنها رابطه شما و او را با مشکل روبه‌رو می کند و در طولانی مدت باعث می‌شود ترجیح دهد تا زمان مسابقات حساس پیش شما نباشد.

 • این فقط یک بازیه‌ها!

هواداری از یک تیم، بخشی از هویت فرد هوادار است. بنابراین توصیه و نصیحت یک هوادار برای جدی نگرفتن بازی، معنای متفاوتی دارد. برای هواداران سرسخت یک تیم، گفتن این‌که «این فقط یه بازیه! چرا جدی گرفتی؟» می‌تواند به معنای انکار بخشی از هویت فرد باشد؛ کاری بی‌فایده و البته اعصاب خرد کن.

 • یه باخته دیگه، شلوغش نکن!

برای افرادی که هوادار یک تیم نیستند، واکنش هواداران وفادار تیم‌ها بعد از باخت ممکن است عجیب باشد. اگر تیم محبوب فرزند یا همسرتان باخته است، در عوض انکار احساسات او، سعی کنید تلاش بیشتری برای درک حال و هوای او داشته باشید. یادتان باشد با این کار شما در بهبود رابطه خود با او، سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

 • بازی دیگه تموم شد، این بساط رو جمع کن!

انتظار از یک هوادار که تازه تیمش باخته، برای برگشت بلافاصله به حالت قبل و سر حال بودن، انتظار زیادی است. در چنین موقعیت‌هایی بهتر است با او کمی همراهی، از شوخی درباره نتیجه خودداری کنید و به او دست کم به قدر چند ساعت زمان دهید تا با نتیجه کنار بیاید.

► بسته‌ای پیشنهادی برای کری‌خوانی
پرسشی که بارها از خودمان کرده ایم این است که: «آیا فوتبال زندگی است؟» و آدم موقع جواب دادن به این سوال همه خاطرات فوتبالی‌اش را دوره می‌کند. همه داد و قال‌ها، همه خوشحالی‌ها و غم‌ها، همه کری‌خوانی‌ها و به خصوص همین کُری‌خوانی‌ها. کُری‌خواندن‌ها همیشه جزو بخش‌های جذاب و پرهیجان فوتبال بوده‌اند. از قدیم که در سرویس مدرسه و جمع‌های فامیلی فراوان اتفاق می‌افتاد و بحث بالا می‌گرفت تا امروز که بیشتر به فضای‌مجازی کشیده شده است. در ادامه کری‌های معروف استقلالی‌ و پرسپولیسی را مرور می‌کنیم

► کری‌های استقلالی
* کری‌خوانی دربی فقط اون تیکه‌اش که از رهبری‌فرد پرسیدن، وقتی کری می‌خوندی و بعد دربی رو می‌باختین، چیکار می‌کردین؟ گفت: قایم می‌شدیم!
* فکر کنم پیشاپیش اون کری معروف «آی بدو آی بدو، شیث دنبال فرهاد بدو» رو باید تبدیل کنیم به «آی بدو آی بدو، کنعانی دنبال مهدی بدو»!
* پرسپولیس تو بعضی نظرسنجیِ‌ها از استقلال جلوتره. وقتشه پرسپولیس یه ستاره دیگه بزنه رو لباسش!
* حالا همچین می‌گین پرسپولیسی‌ها زیادترن که انگار چیز قابل افتخاریه. خب پراید هم زیاده!
* یه روز یه پرسپولیسی می‌ره کتاب فروشی می‌گه: ببخشید آقا کتاب قهرمانی پرسپولیس تو آسیا رو دارید؟ فروشنده می‌گه: «نه، ما کتاب‌های تخیلی نمی‌فروشیم!»
* ‏مقایسه استقلال و پرسپولیس مقایسه‌ دو قهرمانی آسیا و بیشترین برد رودررو با عدد ۶، خدایا یه جام بهشون بده خودشونم از گفتن ۶ خسته شدن!
* شما پرسپولیسی‌ها تا اسم فرهاد مجیدی رو می‌شنوین، قاعدتا اولین تصویری که تو ذهن‌تون میاد اون گلیه که فرهاد از تونل حقیقی عبور داد و وارد دروازه‌تون کرد!

► کری‌های پرسپولیسی
* این جمله جدید که «فرهاد مجیدی» حفظ کرده بود و تو نشست خبری دیروزش در جواب همه سوال‌ها می‌گفت رو فکر کنم از گروه تلگرام فامیلی‌شون پیدا کرده بود: «تیم‌های برنده همیشه تمرکزشون رو بردنه، این تیم‌های بازنده هستن که رو تیم برنده تمرکز دارن.»
* همین واقعیت که پرسپولیس تا الان تو ۱۸ تا بازی ۷ گل خورده و استقلال تو ۱۰ دقیقه ۳ تا گل ، فکر کنم از هر کُری‌ خوندنی بهتر باشه!
* ولی یه تجربه خوبی که داشتیم این بود که اگه ورزشگاه آزادی رو واسه بلیت فروشی ۹۰ به ۱۰ بذارن استقلالی‌ها با خیال راحت ۱۰ درصدشون رو پر می‌کنن!
* در زمان دیرین دیرین قهرمان آسیا شدن، بزرگ‌ترین لژیونرشون تو امارات بوده، حالا بزرگ‌ترین رویاشون مساوی تو دربیه. اینا گناه دارن سر به سرشون نذارین!
* قبل شهرآورد، ‏اونایی که می‌گن پرسپولیس می‌بره عدد یک رو کامنت کنن، اونایی که می‌گن استقلال می‌بره جواب این رو کامنت کنن: ۳۴÷۴۵×۹۳۰+۴*۱۴۰*#۱۱#
* باز خوبه الان استقلالی‌ها یه‌کم تو جدول بالا اومدن، قبلاها اون پایین‌های جدول بودن اصلا صداشون شنیده نمی‌شد!
* استقلالی‌ها اون قدر از قهرمانی خودشون خوشحال نشدن که نهایت آرزوشون قهرمان نشدن پرسپولیسه تا بریزن خوشحالی کنن!
* خود استقلالی‌ها هم تو این بازی ترجیح می‌دن داور واسه‌شون پنالتی نگیره، چون می‌دونن پنالتی بشه راحت بیرانوند می‌گیره و خودشون بیشتر تحقیر می‌شن!

► خط قرمزهای کری‌خوانی

توجه به برخی نکات، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم هم از تماشای بازی لذت بیشتری ببریم و هم مانع از بروز دلخوری بین خود و هواداران تیم مقابل شویم.

 • توهین، فحاشی و بی‌ادبی ممنوع

هیچ‌گاه ممنوعیت‌های کری‌خوانی را فراموش نکنید. این موارد عبارتند از: توهین به شخصیت بازیکنان تیم حریف، فحش، توهین به داور و جمع بستن هواداران تیم حریف و نسبت دادن رفتاری غلط به همه‌ آن‌ها.

 • دشمن‌پنداری طرفداران حریف

اگر تنش بین شما و هوادار تیم مقابل بالا گرفته است، به خودتان یادآوری کنید که هر دو عشق مشترکی دارید؛ عشق به فوتبال! توجه به نقاط مشترک، می‌تواند از شدت دلخوری و از تنش موجود بکاهد.

 • داد زدن زیاد

اگر شما وقتی کاملا آرام هستید، چند باری داد بزنید، تغییرات هورمونی در بدن شما روی می دهد و باعث می‌شود از نظر هیجانی برافروخته شوید. حالا تصور کنید شما هیجان‌زده باشید و بیش از حد داد بزنید، نتیجه؟ برافروختگی بیشتر و بیشتر! در طول بازی اگر هیجان شما زیادی بالا رفته است، در عوض داد زدن، چند بار نفس عمیق بکشید و نوشیدنی خنک بخورید. با این کار بهتر می‌توانید بر خود مسلط باشید.

 • کل‌کل با هواداران بی‌ملاحظه

روبه‌رو شدن با هواداری بی‌ملاحظه از تیم رقیب، یکی از آن اتفاقاتی است که تلخی‌اش می‌تواند تا سال‌ها بعد باقی بماند. اگر با چنین مواردی روبه‌رو شدید، تلاش نکنید تا با شوخی کردن و کری‌خوانی با او، حال‌تان را بهتر کنید. چرا که این کار اغلب به داغ‌تر شدن فضا منجر می‌شود. در عوض در اولین فرصت از او فاصله بگیرید.

 • خوردن خوراکی‌های اضطراب‌زا

در طول تماشای بازی، خوراکی مناسب بخورید. مصرف بیش از حد برخی خوراکی‌ها مانند نوشابه‌های انرژی‌زا، قهوه و حتی نوشابه‌های معمولی به واسطه داشتن کافئین می‌تواند علایم اضطرابی را در شما تشدید کند و کنترل رفتار را در شما دشوار سازد. بهتر است در انتخاب خوراکی‌هایی که در طول مسابقه می‌خورید، دقت کنید تا به واسطه آن‌ها آشفته نشوید و جملات نامناسب و کلمات ناشایست به بهانه کری‌خوانی بر زبان نیاورید.

 • کری‌خوانی با ویدئو و عکس

کل‌کل سرخابی‌ها، همیشه لفظی و متنی نیست. گاهی ارسال یک عکس یا یک ویدئو برای طرف‌مقابل، به‌مراتب هیجان‌انگیزتر از یک کل‌کل کلامی است! در این قسمت، نگاهی به خاص‌ترین و جالب‌ترین ویدئوها و عکس‌های منتشر شده از کری‌خوانی پرسپولیسی‌ها و استقلالی‌ها انداخته‌ایم.

یک هوادار استقلالی روی تیشرتش، نتایج چهار باخت متوالی پرسپولیسی‌ها به تیم محبوبش را هک کرده است تا در عین حرف نزدن از صف کری‌خواندن‌ها جا نماند!

پشت ماشین‌نویسی هم یکی از مصداق‌های کری‌خوانی غیرکلامی است که یک نمونه از آن را که یادآور دربی تاریخی با حضور ایمون زاید است، می‌بینید.

عکس توپی که به ظاهر در جام‌جهانی ۱۹۳۰ استفاده شده است، این روزها هم توسط پرسپولیسی‌ها و هم استقلالی‌ها با این توضیح دست به دست می‌شود: «توپ مورد استفاده در دربی، آخرین باری که حریف بازی را برد.»

سال ۸۹ و در دقیقه ۹۱ دربی ۶۹، گلی ماندگار توسط فرهاد مجیدی به ثمر رسید که باعث پیروزی یک بر صفر استقلالی‌ها شد. در صحنه گل، شیث‌رضایی هر چقدر که دنبال فرهاد مجیدی دوید به او نرسید و ویدئوی این گل با عنوان «بدو. آی بدو، آی بدو» در تاریخ ماندگار شد.

دربی لیگ پانزدهم، احمدی، گزارشگر بازی در زمان گل چهارم پرسپولیس جمله‌ای گفت که هیچ وقت از ذهن پرسپولیسی‌ها پاک نخواهد شد. او گفت: «طارمی هت‌تریک می‌کنه یا پاس میده؟» و ویدئوی این گل، خودش یک کری‌خوانی محسوب می‌شود.

کد خبر 482822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 1
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اس اس IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  1 0
  خخخخخ بیرو ی پنالتی شانسی گرفت حالا ما رو میترسونند پرسپولیس تیم یه گله هست و استقلال جشنواره ی گله حیف که دیاباته نیست وگرنه این بازی تاریخ ساز میشد با گلهایی که پرسپولیس دریافت میکرد با خط حمله ترسناک اس اس

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار