شمار جان‌باختگان شیوع کوروناویروس جدید روز یکشنبه ۱۳ بهمن به ۳۰۴ نفر رسید و فیلیپین نخستین مورد مرگ ناشی از این ویروس را در خارج از چین گزارش کرد.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین کمیسیون ملی بهداشت چین روز یکشنبه ۲۵۹۰ مورد جدید عفونت با کوروناویروس چینی گزارش داد و به این ترتیب شمار کل موارد عفونت به ۱۴۳۸۰ مورد رسید.

از طرف دیگر یک بررسی منتشر شده بوسیله دانشمندان در دانشگاه هنگکنگ نشان داد که شمار واقعی افراد دچار عفونت با ویروس در شهر ووهان- کانون شیوع بیماری- در چین ممکن است ۷۵۸۱۵ مورد باشد.

شیوع کوروناویروس جدید که باعث اعلام وضعیت اضطراری بهداشت بین‌المللی شده است تا به حال باعث دست کم ۱۰۰ مورد عفونت در بیش از ۲۰ کشور به غیر از چین از جمله بریتانیا، روسیه و سوئد شده است که نخستین موارد عفونت‌هایشان را در پایان هفته اعلام کردند.

ژاپن تا به حال ۲۰ مورد عفونت از جمله مواردی از سرایت انسان به انسان محلی را گزارش کرده است و آمریکا نیز هشتمین مورد عفونتش را اعلام کرد.

ژاپن روز یکشنبه سه مورد جدی عفونت از جمله یک مورد عفونت را در مردی در دهه ۴۰ زندگی را که در ابتدا نتایج آزمایشش منفی شده بود، گزارش کرد.

مرگ اعلام شده در فیلیپین به علت عفونت کوروناویروس در یک مرد چینی ۴۴ ساله اهل ووهان رخ داد که در بیمارستانی در مانیل پایتخت کشور بستری بود. به نظر می‌رسد این مرد پیش از ورود به فیلیپین به ویروس آلوده شده بود.

این مرد در ۲۵ ژانویه با علائم تب، سرفه و گلودرد در بیمارستان بستری شده بود. بررسی‌ها نشان داد این بیمار دچار ذات‌الریه شدید است. گرچه حال بیمار در طول چند روز گذشته پایدار بود و ظاهرا داشت بهبود می‌یافت، اما در طول ۲۴ ساعت حال او خراب شد و درگذشت. این مرد با یک زن چینی همراه بود که آزمایش او هم مثبت شد. این زن که نخستین مورد عفونت با کوروناویروس در فیلیپین بود، در بخش ایزوله بیمارستان در حال بهبودی است.

  • کشورها مسافرت‌ها به چین و از چین را محدود می‌کنند

در همین حال بسیاری از کشورها پروازهایشان به چین و از چین را قطع کرده‌اند، کنترل‌های مرزی را افزایش داده‌اند یا ورود مسافران از چین را ممنوع کرده‌اند.

فیلیپین مدت کوتاهی پس از اعلام نخستین مرگ ناشی از کوروناویروس در این کشور ورود همه مسافران خارجی از چین را ممنوع کرد و به چندین کشور دیگر پیوست که اقدامات مشابهی انجام داده‌اند.

اندونزی نیز روز یکشنبه به طور موقت پروازها از سرزمین اصلی چین و به چین را از چهارشنبه آینده به طور موقت لغو خواهد کرد و برای ۱۴ روز مانع ورود یا ترانزیت  افرادی خواهد شد که از چین دیدار کرده‌اند.

کنترل‌های مرزی شدیدتر به همراه لغو همه پروازها و عملیات تجاری باعث بروز نگرانی درباره رکود اقتصادی در چین، دومین اقتصاد بزرگ چین شده است.

آمریکا، استرالیا و سنگاپور نیز ورود شهروندان خارجی را که در طول ۱۴ روز گذشته در چین بوده‌اند، ممنوع کردند و به شهروندان خودشان هم توصیه کردند به چین نروند.

مغولستان، روسیه و نپال مرزهای زمینی‌شان با چین را بسته‌اند و پاپوای گینه نو ورود هر فردی از بندرها یا فرودگاه‌ها در سراسر آسیا را ممنوع کرده است. کشورها دیگر نیز محدودیت‌هایی درباره افرادی که در طول ۱۴ روز گذشته از استان هوبئی چین، کانون شیوع کوروناویروس، دیدار کرده‌اند، اعمال کرده‌اند.

ویتنام روز یکشنبه برای مقابله با همه‌گیری کوروناویروس وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد. دولت ویتنام همچنین گفت صدور ویزا برای بازدیدکنندگان خارجی را که در دو هفته گذشته در چین بوده‌اند، متوقف می‌کند.

نیوزیلند نیز ورود همه اتباع خارجی وارد شده از سرزمین اصلی چین را ممنوع کرد. وزارت امور خارجه و تجارت نیوزیلند سطح هشدار مسافرتی دراین کشور به سرزمین اصلی چین را به بالاترین حد، «یعنی مسافرت نکنید» رساند.

کد خبر 481917

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha