استعمال دخانیات و ابتلا به چاقی احتمال ناباروری را در مردان افزایش می‌دهد. همچنین براساس برخی مطالعات امواج وای‌فای و استفاده از تلفن همراه نیز ممکن است در بروز ناباروری تاثیرگذار باشد.

نوزاد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، نیما نریمانی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: شیوع ناباروری در دنیا به صورت میانگین ۱۵ درصد است که براساس مطالعات انجام‌گرفته در کشور ما این آمار ۱۷ تا ۲۴ درصد در زوجین اعلام شده است.

وی با اشاره به این‌که ۵۰ درصد از علل ناباروری مربوط به مردان است، گفت: مردان به دلیل محیط کاری‌شان و برخی از شرایط در معرض عوامل خطر ناباروری قرار دارند از جمله آن‌که کار در محیط‌های گرم، تماس با مواد شیمیایی، استنشاق گازهای سمی و... می‌تواند باعث ناباروری در آقایان شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: الگوی ناسالم زندگی می‌تواند باعث ناباروری شود مثلا روابط جنسی پرخطر به دلیل احتمال عفونت‌های جنسی می‌تواند باعث ناباروری شود. همچنین استعمال سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی نیز در بروز ناباروری بسیار تاثیرگذار است.

نریمانی چاقی را یکی دیگر از دلایل ابتلا به ناباروری برشمرد و افزود: به دلیل تغییر الگوی غذایی در جامعه چاقی رو به افزایش است و این مسئله هم در زنان و هم در مردان می‌تواند سبب افزایش ابتلا به ناباروری شود.

این متخصص اورولوژی خاطرنشان کرد: آقایانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می‌دهند یا لپ‌تاپ را روی پاهای خود می‌گذارند احتمال ناباروری در آنها بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که پیشگیری از ناباروری بسیار اهمیت دارد، گفت: هرچند امروزه در حوزه درمان ناباروری موفقیت‌های زیادی در جهان حاصل شده است، ولی نباید از پیشگیری از ناباروری و افزایش آگاهی مردم در زمینه علل ابتلا به ناباروری غافل شد.

کد خبر 481886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =