مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
۰ نفر

پژوهشگران دانشگاه آلبرتا در کانادا در پی شیوع ویروس کشنده کرونا، موفق به طراحی ماسک‌های نمکی شده‌اند که به گفته آنها می‌تواند کروناویروس را از بین ببرد.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت: اگر این روزها به چین بروید، افراد زیادی را مشاهده خواهید کرد که از ماسک‌های جراحی برای محافظت در برابر کروناویروس استفاده می‌کنند. اخیرا یکی از دانشمندان کانادایی ادعا کرده است چنین ماسک‌هایی اگر به صورت صحیح استفاده نشوند به جای جلوگیری از ابتلای افراد به کروناویروس، می‌توانند صدمه بیشتری به آنها وارد کنند بنابراین وی یک ماسک نوین طراحی کرده است که طبق گفته‌هایش می‌تواند این ویروس را از بین ببرد. 

اخیرا افراد برخی مناطق کشور چین و برخی کشورهای دیگر به ویروسی به نام کرونا مبتلا شده‌اند. این ویروس به قدری خطرناک است که مقامات چین دستور قرنطینه چند شهر این کشور را صادر کرده‌اند. شیوع این بیماری در ووهان، ششمین شهر پرجمعیت چین، بوده است. 

  • مشکلات استفاده از ماسک‌های معمولی چیست؟

پروفسور هیو جیک چوی، مهندس زیست پزشکی دانشگاه آلبرتای کانادا، اخیرا اظهار کرده است که دو مشکل اصلی در استفاده از ماسک‌های جراحی برای محافظت در برابر کروناویروس وجود دارد. مشکل اول این است که این ماسک‌ها فقط قادر به ضبط قطرات کوچک آب آلوده به ویروس هستند. متأسفانه ویروس‌های تنفسی مانند کروناویروس می‌توانند از طریق قطرات بسیار کوچک هواپخش به درون ماسک‌ها راه یابند. ماسک‌های  N۹۹/N۹۵ قادر به تصفیه هواپخش‌ها هستند، اما تنفس در آنها چندان راحت نیست به علاوه آنها برای استفاده روزمره گران هستند. 

مشکل دیگر ماسک‌ها در این واقعیت نهفته است که اگرچه ممکن است برخی ویروس‌ها را به دام بیندازند، اما ویروس‌ها را نمی‌کشند و از بین نمی‌برند در نتیجه هنگامی که افراد ماسک‌های استفاده‌شده را دور می‌اندازند ویروس‌ها می‌توانند از آن ماسک‌ها به دیگر سطوح‌ منتقل شوند. 

  • ماسک نمکی چطور ویروس‌ها را می‌کشد

با توجه به این مشکلات، پروفسور چوی و همکارانش یک ماسک ویروس‌کُش را که از دو نوع نمک یعنی کلرید سدیم و کلرید پتاسیم تشکیل شده است طراحی کردند. پژوهشگران اظهار کردند هنگامی که یک قطره در هر اندازه‌ای با این ماسک‌ها برخورد می‌کند نمک‌ها درون آن حل می‌شوند و از آنجا که این قطره متعاقباً تبخیر می‌شود نمک‌های حل‌شده در درون آن متبلور می‌شوند و لبه‌های تیز کریستال‌ها به ویروس‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد می‌رسند و آنها را می‌کشند. 

چوی در این باره گفت: ما سیستم خود را روی سه ویروس مختلف آنفلوآنزا آزمایش کرده‌ایم و دریافتیم هنگامی که ویروس روی سطح ماسک قرار می‌گیرد، در عرض پنج دقیقه غیرفعال و طی ۳۰ دقیقه کاملاً از بین می‌رود. وی معتقد است این فناوری باید در برابر از بین بردن کروناویروس نیز مؤثر باشد. کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مختلفی را از سرماخوردگی معمولی گرفته تا سندرم حاد و شدید تنفسی یا همان (سارس) ایجاد می‌کنند. کروناویروس‌ها دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان‌ها درگیر می‌کنند و عامل یک‌سوم سرماخوردگی‌های شایع هستند. 

پژوهشگران این دانشگاه اکنون در حال تلاش برای همکاری با شرکتی هستند که بتوانند طی ۱۲ الی ۱۸ ماه آینده این ماسک‌ها را در حجم انبوه تولید کنند و در دسترس عموم قرار دهند. در انتها چوی توصیه کرد افرادی که از ماسک‌های معمولی استفاده می‌کنند قسمت فیلتر ماسک را لمس نکنند و همیشه دست‌های خود را قبل و بعد از دست زدن به ماسک بشوند و هرگز ماسک‌های استفاده‌شده را در مکان‌هایی مانند جیب‌های خود نگذارند و بعد از هر بار مصرف ماسک‌های خود را تعویض کنند و از یک ماسک چند بار استفاده نکنند. حامی مالی این تحقیق سازمان غیرانتفاعی میتاکس است.

کد خبر 481585

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار