سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام کاهش میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا، از کاهش سطح ذخایر خونی در کشور تحت تاثیر این موضوع ابراز نگرانی کرد.

خون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی‌بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه ۱۶ تا  ۱۷ درصد اهداکنندگان خون کشور در تهران هستند، گفت:  ۲۵ درصد خون مصرفی کل کشور در تهران مصرف می‌شود زیرا تعداد مراکز درمانی در تهران بیشتر و جراحی‌های بزرگ در این استان گسترده‌تر هستند. همین موضوع مصرف خون و فرآورده‌های آن را در پایتخت بالا برده است.

وی با اشاره به کاهش اهدای خون به دنبال سردتر شدن هوا افزود: باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست. البته چه‌بسا در برخی استان‌ها با اهدای خون مردم، نیاز به خون و فرآورده‌های آن برطرف می‌شود، اما در برخی استان‌های بزرگ مانند تهران، میزان مورد نیازمان را از طریق شبکه خون‌رسانی تامین می‌کنیم.

حاجی‌بیگی با تاکید بر اینکه نیاز به خون و فرآورده‌های آن مستمر و همیشگی است، اظهار کرد: باید توجه کرد که میزان اهدای خون به شرایط مختلف اعم از وضعیت جوی، عوامل موثر در مشارکت‌جویی مردم و ... وابسته است. بنابراین تغییرات آب‌وهوایی، ترافیکی و... می‌تواند باعث کاهش اهدای خون شهروندان شود. به همین دلیل است که در روزهای پاییز و زمستان که به دلیل نزولات جوی و برودت هوا تردد شهروندان دشوار می‌شود، میزان مراجعه برای اهدای خون کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که نیاز به خون و پلاکت و... همیشگی و روزانه است.

حاجی‌بیگی ادامه داد: به طور کلی در کشور ۸۳۰ بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که ۷۲۰ مورد از آنها دارای بانک خون هستند و خون و فرآورده‌های خونی مورد نیازشان را از اداره‌ کل‌های انتقال خون دریافت می‌کنند. باید توجه کرد که تهران با ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی یکی از استان‌های پرمصرف خون و فرآورده‌های آن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان اهدای خون با سرد شدن هوا کاهش می‌یابد، گفت: در فصل سرما میزان تردد کاهش می‌یابد که همین امر بر اهدای خون تاثیر دارد.

حاجی‌بیگی بیان کرد: نگرانی ما تامین خون نیست چراکه مردم همچنان برای اهدای خون مراجعه می‌کنند و به صورت روزانه خون را تامین می‌کنیم، اما نگرانی‌مان کاهش سطح ذخایر خون در کشور است. باید توجه کرد که ایران سالانه به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.

حاجی‌بیگی از رسانه‌ها درخواست کرد که با توجه به گستره مخاطبان و وسعت عملکرد و قابلیت‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت و تاثیرگذاری رسانه‌ها، ضمن ترویج فرهنگ اهدای خون در فضای عمومی و نزد مخاطبان، ‌سازمان انتقال خون را در امر انسان‌دوستانه اهدای خون همراهی کنند.

گفتنی است که مراکز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۹  شب فعال هستند. مراکز استانی نیز از صبح تا بعد از ظهر باز بوده و اقدام به خون‌گیری می‌کنند.

کد خبر 479053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =