یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: بر اساس مقررات نظامی، هیچ گلوله‌ای بدون صورت‌جلسه شلیک نمی‌شود. وقتی پدافند شلیک می‌شود و هواپیمایی سرنگون می‌شود، باید بعد از آن صورت‌جلسه شود که چرا و چگونه این اتفاق افتاده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار عمومی این است که مجلس برای حادثه هواپیمای اوکراینی، جلسه‌ای خاص و علنی تشکیل دهد.

فلاحت پیشه در ادامه بیان کرد: در جریان این حادثه دو ظلم رخ داد؛ یکی مسافرانی که مظلومانه کشته شدند و دوم ظلمی که به ملت و دولت ایران صورت گرفت؛ آن هم برای دروغی که به آنها گفته شد.  

این عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین تأکید می کند: بر اساس مقررات نظامی، هیچ گلوله‌ای بدون صورت‌جلسه شلیک نمی‌شود. وقتی پدافند شلیک می‌کند و هواپیمایی سرنگون می‌شود، باید صورت‌جلسه شود که چرا و چگونه این اتفاق افتاده است. بنابراین من معتقدم از همان ابتدا در جریان این اتفاق بودند، اما مصاحبه‌هایی که انجام شد، دروغ‌ها و لاپوشانی‌هایی که صورت گرفت به حیثیت کشور ضربه زد و باعث شد مسببان این امر و آمریکایی‌ها که شرایط جنگی ایجاد کردند، ژست حقوق بشر بگیرند و این‌گونه بار اتهام کشور سنگین‌تر شود.

او در ادامه بیان می کند: علاوه بر برگزاری جلسه علنی مجلس از مدعی‌العموم انتظار می‌رود عدم برخورد شفاف درباره دروغ‌هایی که گفته شد و لاپوشانی حقیقت، تحت پیگیری قرار بگیرد، زیرا به حیثیت بین‌المللی کشور ضربه جدی وارد شد.

فلاحت‌پیشه همچنین تصریح می‌کند: روزهای اول آمریکایی‌ها اعلام کردند که ممکن است خطایی انسانی صورت گرفته باشد، زیرا کشور تحت شرایط جنگی بوده است؛ بله چند ساعت کشور در شرایط جنگی بود، اما اشتباه مدیریتی قابل پیگیری است، زیرا فرودگاه‌ها نباید اجازه پرواز می‌گرفتند و بعد هم که این اتفاق افتاد، اگر همان موقع اعلام می‌شد، امکان تسکین بیشتری وجود داشت؛ نه اینکه بعد از لاپوشانی به این شکل اعلام شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه تأکید می کند: در مجلس، برای جلسات بی‌اهمیت‌تر جلسات علنی برگزار کردند، بنابراین لازم است جلسه‌ای علنی با حضور مسئولان و نمایندگان ترتیب داده شود و بعد هم مشخص شود دستگاه‌ها به چه  وظیفه قانونی‌ای عمل کنند.

این نماینده مجلس درباره اینکه رئیس‌جمهوری اوکراین خواستار عذرخواهی رسمی مقامات ایران شده است، می‌گوید: اینها مسائلی است که مسئولان باید صورت بدهند و به هرحال مسئولان باید در قالب عرف بین‌الملل هر کاری برای ترفیع جایگاه کشور لازم است، انجام دهند.

کد خبر 477599

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
    6 4
    من تاکنون به این نتیجه نرسیده ام و انشاءا... نخواهم رسید که سردار حاجی زاده مرتکب قصوری شده باشد ؛ اما با فرض اینکه بخشی از این حادثه به ایشان بر گردد باید گفت : دیکته نانوشته غلط ندارد

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها