چاقی ریسک ابتلا به ملانوما (نوعی سرطان پوست) را در افراد افزایش می‌دهد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افراد چاقی که تحت جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند ریسک ابتلا به سرطان پوست در آن‌ها کاهش می‌یابد.

سرطان پوست

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، ریسک ابتلا به ملانوما (نوعی سرطان پوست) در افراد چاق بیش از سایرین است. ملانوما فقط یک درصد از موارد سرطان پوست را تشکیل می‌دهد، اما عامل اکثریت مرگ‌های ناشی از این نوع بیماری است. 

نتایج مطالعه اخیر نشان می‌دهد افراد چاقی که تحت جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند با کاهش ریسک ابتلا به سرطان پوست از جمله ملانوما مواجهند.

محققان در مطالعه اخیر خود داده‌های مربوط به ۲۰۰۷ فرد چاق را که تحت جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند با ۲۰۴۰ شرکت‌کننده چاقی که تحت درمان‌های متعارف کاهش وزن نظیر تغییر سبک زندگی بودند بررسی کردند. در طول ۱۵ سال بررسی وضعیت این افراد محققان دریافتند در گروه جراحی لاغری احتمال ابتلا به ملانومای بدخیم ۵۷ درصد کاهش یافته بود.

یکی از مکانیسم‌های وجود رابطه بین چاقی و سرطان پوست این است که چاقی به التهاب مزمن سیستماتیک منجر می‌شود و می‌تواند محیطی را برای رشد تومور ایجاد کند.

همچنین چاقی به دلیل بی‌تحرکی افراد است که این سبک زندگی به خودی خود با افزایش ریسک سرطان و مرگ‌ومیر مرتبط است. با انجام عمل جراحی کاهش وزن، احتمالاً میزان فعالیت فیزیکی افراد افزایش می‌یابد و در نتیجه ریسک سرطان کاهش پیدا می‌کند.

از این رو محققان جراحی کاهش وزن را یکی از راه‌های پیشگیری از سرطان پوست در افراد عنوان می‌کنند، البته انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه ضروری است. 

کد خبر 476276

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha