همدردی حماس، لبنان و سوریه با ایران به دنبال ترور فرمانده سپاه قدس و محکومیت اقدام آمریکا، خشم سعودی‌ها، به‌ویژه یکی از شاهزاده‌های این کشور را برانگیخت.

قاسم سلیمانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، پس از آنکه حماس، بیروت و دمشق در بیانیه‌هایی جداگانه اقدام اخیر آمریکا در ترور سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی را محکوم کردند، سعودی‌ها به‌ویژه «عبدالرحمن بن مساعد» یکی از شاهزاده‌های این کشور و برخی مطبوعات آن، به‌شدت از این اقدام خشمگین شدند و به آن واکنش نشان دادند.

در همین ارتباط، بن مساعد در توییتی با اشاره به اقدام اخیر بیروت در محکوم کردن ترور سردار سلیمانی، نوشت «دولت آتی لبنان -در یک کلام- دولت حزب‌الله است».


این شاهزاده سعودی در ادامه به «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان اشاره کرد و در توییتی جداگانه با تغییر نام‌خانوادگی باسیل به «باسیج» او را حامی نیروهای بسیج در ایران قلمداد کرد.

عبدالرحمن بن مساعد شاهزاده‌ای سعودی و فردی نزدیک به ولی‌عهد سعودی قلمداد می‌شود. او ریاست باشگاه «الهلال» را در این کشور بر عهده دارد.

در همین ارتباط،‌ روزنامه سعودی «عکاظ»، با اشاره به اقدام اخیر دمشق در محکوم کردن ترور سردار سلیمانی، این عمل را برنتابیده و در همین ارتباط با متجاوز خواندن ایران و نقض حاکمیت سوریه با تمسخر سوریه نوشته است که این کشور با «گریه و تسلیت» به خبر ترور فرمانده سپاه قدس واکنش نشان داده است.

دمشق روز جمعه در بیانیه‌ای اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس را محکوم کرد و بشار اسد نیز در پیام‌هایی جداگانه به رهبر و رئیس جمهور و ملت ایران تسلیت گفت.

روزنامه سعودی عکاظ در خبری جداگانه از جنبش «حماس» نیز انتقاد کرده است و با تمسخر این جنبش نوشته است «در راستای تایید تلاش‌های متزلزل‌کننده و ویرانی کشورها» حماس ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را محکوم کرده است. این روزنامه اقدام حماس در همدردی با ایران را «حرکت بر روی خط خرابی» توصیف کرده است.

سخنگوی جنبش حماس در فلسطین روز جمعه در بیانیه‌ای ترور فرمانده سپاه قدس را محکوم کرد. 

مدتی است که روابط میان حماس و عربستان سعودی تیره و تار شده است، زیرا حماس حدود سه ماه پیش، پس از سکوت پنج ماهه در بیانیه‌ای از بازداشت تعدادی فلسطینی از جمله یکی از اعضایش به نام «محمد الخضری» و پسر وی «هانی» در عربستان سعودی خبر داد و خواستار آزادی آنها شد. 

کد خبر 475790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
    1 0
    لعنت بر او

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار