معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان آخرین آمار پرداخت تسهیلات ازدواج به تفکیک گروه‌های سنی، به آسیب‌های پرداخت این تسهیلات از جمله کودک‌همسری اشاره کرد  و در خصوص افزایش میزان تجرد واقعی هشدار داد. 

وام ازدواج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تشریح میزان پرداخت وام ازدواج به تفکیک سنین مختلف در سال‌های اخیر گفت: بر اساس آمار سال ۹۶، تعداد افراد زیر ۱۵ سال دریافت‌کننده وام ازدواج ۵۱ نفر بوده است. از آنجا که وام ازدواج به دختران از ۱۳ سال و به پسران از ۱۵ سال پرداخت می‌شود، این افراد شامل دختران بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سالی هستند که تسهیلات مذکور را دریافت کرده‌اند.

  • افزایش تعداد دختران نوجوان متقاضی وام ازدواج

تندگویان با تاکید بر این‌که این آمار به میزان ثبت ازدواج در سنین مذکور اشاره نمی‌کند و فقط شامل تعداد وام‌هایی است که به افراد در این رده سنی پرداخت شده است، اظهار کرد: در سال ۹۷، همزمان با افزایش مبلغ وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان، این رقم به ۳۴۳۲ دختر زیر ۱۵ سال رسیده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، در سال ۹۸ هم تا پایان مرداد ماه ۴۴۶۰ دختر زیر ۱۵ سال وام ازدواج را دریافت کرده‌اند.  

وی افزود: این آمار به معنی افزایش «کودک‌همسری» نیست، بلکه نشان‌دهنده افزایش تعداد افراد زیر ۱۵ سالی است که متقاضی دریافت وام ازدواج شده‌اند. این در حالی است که برخی سودجویان در جهت تشویش افکار عمومی و رسیدن به مقاصد خود، این هشدار آماری را که برای توجه قانونگذار به ابهامات و نواقص و در نظر گرفتن نظارت‌های درست بر اجرای قانون داده می‌شود به مباحثی چون کودک‌همسری و... مرتبط می‌کنند تا قانون‌گذار توجه لازم را به نظارت قانونی در پرداخت این وام نادیده بگیرد. 

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این‌که بر همین اساس اگر روند مذکور تا پایان سال با همین شیب پیش برود پیش‌بینی می‌کنیم تعداد این افراد به ۱۲ هزار نفر نیز برسد، توضیح داد: این رقم نسبت به کل سال ۹۷ نشان‌دهنده افزایش ۳ تا ۴ برابری دختران زیر ۱۵ سالی است که تقاضای دریافت وام ازدواج و آن را دریافت کرده‌اند.

  • پیشنهادی در خصوص نحوه پرداخت وام ازدواج به دختران زیر ۱۵ سال

تندگویان با بیان این‌که از لحاظ عقلانی مشخص است که یک دختر زیر ۱۵ سال توانایی بازپرداخت اقساط وامش را ندارد، اظهار کرد: حتی اگر تصور کنیم که این دختران در مواردی به بلوغ کامل جسمی و فکری رسیده باشند، در هر حال توانایی پرداخت اقساط وام خود را ندارند و احتمالا همسر یا سایر اعضای خانواده آنها باید اقساط وام را پرداخت کنند. این در حالی است که اگر این وام در سنین ۱۸ سال به بالا به دختران پرداخت شود، فرد قدرت تصمیم‌گیری و مطالبه‌گری در خصوص سهم مالی خود را در زندگی مشترک خواهد داشت. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد قانونگذار باید سهم وام این دختران را تا سنی که فرد بتواند وارد عرصه مدیریت مالی زندگی و خانوادگی شود، محفوظ نگه دارد و به میزان سهم اشتراکی افراد در زندگی مشترک توجه کند.

  • متقاضیان بالای ۶۰ سال وام ازدواج 

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در سال ۹۶ تعداد افراد بالای ۶۰ سال که وام ازدواج دریافت کرده‌اند، ۲۲۴ نفر بوده است که این رقم در سال ۹۷ به ۳۵۳۰ نفر و در ۵ ماه نخست سال ۹۸ به ۲۲۴۴ نفر رسیده است. همچنین این موارد روی میانگین سن ازدواج در کشور هم موثر هستند. این موضوع نشان می‌دهد قانون‌گذار تاکنون به بازه سنی دریافت وام ازدواج توجه نکرده است.

وی با بیان این‌که گفته می‌شود با پرداخت وام ازدواج یا افزایش آن مخالفم اما این گفته‌ها صحیح نیست، ادامه داد: اتفاقا با هر نوع خدمت، از جمله پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان، موافق هستم. به دنبال آسیب‌شناسی پرداخت این وام نیز برخی اظهارنظرها در مورد این‌که با پرداخت وام ازدواج به جوانان مخالف هستم نیز مطرح شد که این موضوع خلاف واقع است. 

  • پیشنهاد افزایش وام ازدواج به ۵۰ میلیون تومان 

تندگویان با بیان این‌که امسال نیز کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب کرده است رقم وام ازدواج برای سال آینده به ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند، گفت: اتفاقا اگر شرایط بازپرداخت این وام برای جوانان تسهیل شود، به طوری که آنها به دلیل اقساط سنگین به بدهکاران بانکی تبدیل نشوند، شاید بخشی از هزینه‌های آنها برای آغاز زندگی مشترک تامین شود. 

وی با بیان این‌که سامانه رسمی پرداخت وام ازدواج در کشور از سال ۸۸ آغاز به کار کرده است، توضیح داد: مبلغ تسهیلات ازدواج در آن زمان حدود ۳ میلیون تومان و با اقساط ۳۶ ماهه بود. مبلغ و شرایط بازپرداخت این وام تا سال ۹۵ تقریبا دچار تغییر خاصی نشد. این در حالی است که طی آن بازه زمانی نیز شاهد تورم حدود ۴۵ درصدی بودیم. 

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: سال ۹۶ با همت دولت تلاش شد مشکلات مربوط به وام ازدواج در کشور برطرف شود، یعنی هم وام افرادی که سال‌ها در نوبت بودند پرداخت شد و هم با توجه به تورم، مبلغ تسهیلات نیز به شکل معقولی افزایش یافت، به این ترتیب وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت و حتی افرادی که از سال‌ها پیش در نوبت وام بودند، این تسهیلات را با سقف ۱۰ میلیون تومان دریافت کردند. 

وی با بیان این‌که بعد از آن زمان پرداخت وام ازدواج در کشور به روز شد، گفت: در آن سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای تسهیلات وام ازدواج پرداخت شد. این رقم در سال ۹۷ به ۱۵ میلیون تومان و در سال ۹۸ هم به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت. این در حالی است که با وجود همه این تغییرات از سال ۹۶ تاکنون براساس اعلام سازمان ثبت احوال، نرخ ازدواج در کشور رشد نداشته است. به این ترتیب، افزایش وام هدفی را که دولت برای افزایش نرخ ازدواج دنبال می‌کرد، محقق نکرده است.

  • خرید و فروش وام ازدواج و سایت‌های ترویج‌دهنده ازدواج صوری

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: از دیگر موارد نگران‌کننده‌ای که در سال‌های اخیر با آن روبه‌رو بوده‌ایم می‌توان به مطرح شدن موضوع خرید و فروش وام ازدواج، سایت‌های ترویج‌دهنده ازدواج صوری و... اشاره کرد که قانوگذار به آن توجه نکرده است. اگر این موارد تخلف هستند باید فکری برای آنها کرد. نباید فراموش کرد که اگر این وام به جامعه هدف خود یعنی جوانان نرسد و به موضوع معامله تبدیل شود، به بروز آسیب‌های اجتماعی منجر می‌شود. همچنین، برخی از افراد نیز ممکن است به دلیل عدم توانایی در تامین تضامین یا پرداخت اقساط مجبور به واگذاری وام خود شوند.

وی با بیان این‌که به هر حال این تسهیلات به دلیل پایین بودن نرخ سود آن در مقایسه با سایر وام‌های بانکی به تسهیلات ارزشمندی تبدیل شده که پیامدهای مذکور را به همراه داشته است، ادامه داد: باید این سوال را یک بار دیگر به عنوان قانوگذار و دولت بپرسیم که چرا به جوانان وام ازدواج پرداخت می‌کنیم؟ قطعا هدفی برای پرداخت این وام وجود دارد. آیا قصد داریم جوانان با این وام مسکن تهیه کنند؟ آیا با این رقم تهیه مسکن ممکن است؟ آیا می‌خواهیم جوانان زمینه اشتغالشان را فراهم کنند؟ آیا قصد داریم هزینه مراسم و تهیه جهیزیه را تامین کنند؟

تندگویان گفت: در مدل بازپرداخت نیز قانون‌گذار توجه ویژه‌ای به جوانان نداشته است. سال گذشته با ۶۰ میلیون تومان وام، رقم اقساط ماهانه به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌رسید که این رقم برای وام ۵۰ میلیونی به حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. این در حالی است که هنوز برای مسکن و اشتغال جوانان فکری نشده است.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان در خصوص افزایش میزان‌ «تجرد قطعی» هشدار داد و گفت: این موضوع موجب ایجاد حفره جمعیتی و کاهش میزان فرزندآوری می‌شود. به همین دلیل باید نسبت به موانع ازدواج جوانان حساسیت نشان داد و راهکار مناسبی پیدا کرد. پیشنهاد اعطای تسهیلات ۲ میلیاردی به شکل وام تجمیعی نیز یکی از پیشنهادها بوده است که طی چند روز اخیر آن را مطرح کرده‌ام.

کد خبر 474420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار