معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره سوءاستفاده از وام ازدواج هشدار داد و گفت: آمارها نشان می‌دهد بعد از افزایش وام ازدواج، موضوع کودک‌همسری در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و دست‌کم نسبت به سال گذشته تا ۴ برابر بیشتر شده است.

کودک‌همسری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمدمهدی تندگویان با بیان این مطلب گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی نقاط کشور که در آنها با فقر فرهنگی و اقتصادی روبرو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال استفاده می‌شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: اگر قصد داریم برای وام ازدواج تمهیداتی بیندیشیم که جوانان بتوانند از عهده بازپرداخت آن برآیند، باید قواعدی هم در مورد سنینی که می‌توانند این وام را دریافت کنند وضع شود تا آسیبی متوجه دختران کم‌سن نشود.

تندگویان افزود: آمارهایی هم به دست آمده که عده‌ای با بیش از ۴۰ تا ۴۵ سال سن نسبت به دریافت این وام اقدام کرده‌اند. به همین دلیل فکر می‌کنم اگر قانونگذار قصد دارد این مبلغ را افزایش دهد، باید به این موضوع هم فکر کند که هم پرداخت وام تسهیل شود و هم برخی قیود سنی در مورد رعایت سن جوانان برای دریافت وام لحاظ شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه پیشنهاد دولت برای تسهیلات ازدواج در لایحه بودجه سال ۹۹ برای هر نفر ۳۰ میلیون تومان و بدون تغییر نسبت به سال گذشته بوده است، گفت: البته طی ۲ سال گذشته میزان وام ازدواج در مجلس بعد از مطرح شدن رقم پیشنهادی لایحه بوجه افزایش یافت.

وی با بیان اینکه با افزایش وام ازدواج با شرایط بازپرداخت کنونی آن موافق نیستم، اظهار کرد: به نظر می‌رسد با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به افزایش آمار ازدواج در کشور نمی‌کند و فقط ممکن است زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگر شود.

تندگویان با بیان اینکه با دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی، برخی از جوانان نمی‌توانند از عهده بازپرداخت این وام برآیند، اضافه کرد: هر زوج با دریافت ۶۰ میلیون تومان وام ازدواج حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قسط ماهانه پرداخت می‌کنند که رقم زیادی است.

این مسئول تاکید کرد: اگر به جایی برسیم که نحوه بازپرداخت این وام تسهیل شود، برای مثال مدت زمان بیشتری برای اقساط در نظر گرفته شود یا حتی بین دریافت وام و آغاز بازپرداخت آن فرصتی در نظر گرفته شود، در این صورت افزایش آن می‌تواند برای جوانان موثر باشد.

* عکس: همشهری

کد خبر 469068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار