جدال موافقان و مخالفان تصویب FATF روزبه‌روز جدی‌تر می شود. گرچه هیچ کدام از یکدیگر نام نمی برند و به کنایه صحیت می کنند، اما یک طرف دیگری را به حرکت در مسیر خواسته های آمریکا متهم می کند و طر۵ف دیگر، حرف را به درک نکردن اهمیت تصویب این لایحه و قرار نگرفتن کشور در لیست سیاه.

FATF

به گزارش همشهری ‌آنلاین، در همین زمینه در حالی که سعید جلیلی می‌گوید پمپئو می‌خواهد FATF بدون تاخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند. رئیس دفتر رئیس جمهوری قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور می داند و تاکید می کند که مردم باید نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند.

  • برخی در داخل خواسته پمپئو درباره FATF را پژواک می‌دهند

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشستی که شنبه یکم‌ دی جهت بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با واکنش نسبت به برخی اظهارنظرهای غلط پیرامون مسئله FATF در داخل کشور گفت: دلخوش‌ها در حالیکه فشارحداکثری بر مردم وارد میشود، با یک تسلیت و اشک تمساح دشمن سرخوش می‌شوند.

وی افزود: پمپئو می‌گوید این دو لایحه باید بدون تاخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند. عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور با انتقاد از «تحریم هراسی» عده‌ای در داخل کشور، با استناد به سخنان برخی مسئولان دولت راجع به عدم وجود هرگونه تضمین رفع تحریم از سوی دشمنان، تصریح کرد: درحالیکه طرف مقابل رسما می‌گوید تصویب این دو لایحه را با پیش شرط نمی‌پذیرد، می‌گویند تصویب کنید و تضمینی هم نیست که چه بدست خواهد آمد؛ نتیجه تحریم هراسی تحریم های بیشتر شده است.

وی اظهار داشت: معترفند این روند زخمی را التیام نمی‌دهد، اما می‌گویند اگر این دو لایحه را تصویب کنیم، برچسب نمی‌خوریم؛ التیام زخم های تحریم تدبیر می‌خواهد، نه امید واهی به برچسب نخوردن.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تحجر این است که شرایط زمانی در نظر گرفته نشود و گفته شود اگر فشارحداکثری هم اعمال شد، ما رفتارمان را در برابر دشمن تغییر نمی‌دهیم.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور در ادامه سخنانش با اشاره به برخی سخنان غلط درباره دو لایحه فتف، اظهار کرد: کسانیکه سوء تدبیر و سوء رفتارهایشان نارضایتی را بوجود آورده حالا در کمتر از دوماه مدعی شده‌اند می‌خواهند ناتوانی خود در اجرا، و پیگیری مسائل و مطالبه حقوق ملت از طرف های غربی را با انجام تعهدات یک جانبه جبران کنند.

وی افزود: به جای اینکه از طرف مقابل طلبکار باشند فشار را بر روی تصمیم گیران قانونی کشور اعمال میکنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه همکاری دولت یازدهم با FATF اظهار داشت: م‌یگویند باید به کنوانسیون سی اف تی بپیوندیم؛ ۳۹ بند دیگر از اقدام مشترک با فتف که اجرا شد، نتیجه اش چه شد؟

وی افزود: سال ۹۵ بدون طی مراحل لازم ۴۱ بند اقدام مشترک با فتف امضا شد؛ باید از FATF بپرسند که ثمره اجرای ده‌ها بند توافق با این نهاد چه بوده است؟ آیا در این سه سال تراکنش‌های بانکی با خارج بیشتر و آسان‌تر از قبل شده است یا کمتر؟! وی عنوان کرد: روند انجام تعهدات یک‌جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند؟

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه رژیم آمریکا مبنی بر درخواست از ایران برای پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی، گفت: درحالیکه کشور در شرایط ویژه تحت تحریم بوده و بانک مرکزی، وزیر امورخارجه و نیروی مسلح ما تحریم شده است،پمپئو می‌گوید ایران بدون تاخیر و بدون هیچ پیش‌شرطی باید دو کنوانسیون را تصویب و اجرا نماید.

جلیلی همچنین افزود: وزیر خزانه‌داری آمریکا – منوچین- به صراحت بیان می‌کند با تصویب این کنوانسیون از سوی ایران می‌توانیم مانع دور زدن تحریم ها شویم آنگاه در داخل کشور نیز برخی با تحریم هراسی به دنبال تحمیل فشار بیشتر به مردم و انجام تعهدات یک جانبه هستند.

وی اظهار داشت: دولتی که مدعی برداشتن تحریم ها بود، اعترافشان این است که در این دولت تحریم ها بیسابقه بوده و تاکنون چنین تحریمی بر کشور اعمال نشده بود. جلیلی گفت: سیاست تحریم هراسی نتوانست مانع تحریم وزیر امورخارجه و تحریم داروی کشور شود. باید روشن شود روند انجام تعهدات یک جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد؟ و نقطه پایان انجام تعهدات یک جانبه و بی ثمر کجاست؟

  • واعظی: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور است

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری که در جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان اردبیل سخن می گفت با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری به وحدت، همدلی و همکاری در مسیر توسعه کشور نیاز داریم، اظهار داشت: همکاری صمیمانه دستگاه‌های مختلف با یکدیگر و حضور و مشارکت فعال بانک‌ها در انجام پروژه‌ها به ویژه در دوره تحریم و فشارهای حداکثری دشمنان، بیش از پیش تقویت شده است.

واعظی شرایط کنونی کشور را به واسطه تحریم‌های ظالمانه بسیار سخت و دشوار توصیف کرد و گفت: در تمام تجربه فعالیت سیاسی خود سراغ ندارم که کشوری اینچنین تحت فشار و تحریم اقتصادی یکجانبه قرار گرفته باشد و یک دولت با قلدری تمام در مسیر فعالیت اقتصادی کشوری مانع‌تراشی کند.

وی گفت: در شرایط کنونی و برای عبور از مشکلات، باید بیش از گذشته به توانایی‌های داخلی و تولیدات و صنعت بومی خود اتکا کنیم و این مسیری است که دولت به طور همه جانبه آن را در پیش گرفته است و امروز با حمایت‌های انجام شده بسیاری از قطعات و مواد اولیه‌ای که وارد می‌کردیم، در داخل کشور تولید می‌شود.

  •  تخریب دولت تخریب نظام است

رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: متأسفانه نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، برخی از جناح‌ها و گروه‌های سیاسی را به این فکر انداخته که اگر دولت را تخریب کنند موجب استقبال مردم و رای آوری آنها خواهد شد در صورتی که توجه ندارند که تخریب دولت در اذهان عمومی در نهایت تخریب بخشی از نظام است و در صورتی که ادامه یابد، نتیجه آن ناامیدی مردم است و با ایجاد چنین شرایطی بدون تردید شاهد مشارکت باشکوه در انتخابات نخواهیم بود.

واعظی با اشاره به اهمیت تصویب دو لایحه مانده در مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی هر دو لایحه دولت را در این زمینه تصویب کرده‌ و شورای نگهبان نیز در این راستا به وظیفه خود عمل کرده است، متأسفانه یک سال است که این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلایل مختلف معطل مانده است.

  • مردم باید به تبعات عدم پیوستن به FATF‌ آگاه شوند

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: این مسأله یک موضوع بسیار مهم و کلیدی برای اقتصاد کشور است چنانکه در لیست سیاه قرار بگیریم می‌تواند ضربه سنگینی به اقتصاد کشورمان باشید. متأسفانه " FATF" را سیاسی کرده‌اند و این مسأله قطعاً به ضرر کشور است و مردم باید نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند و همه مسئولان و فعالان اقتصادی وظیفه دارند که تبعات آن را برای مردم تبیین و تشریح کنند.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع مخالفت با دو لایحه با توجه به اینکه علاوه بر مردم، بیشترین آسیب را فعالان اقتصادی کشور متحمل می‌شوند، لذا در خصوص ابعاد آن با مردم سخن بگویید به نحوی که مخالفان باید به مردم و فعالان اقتصادی پاسخگو باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه به رغم تمامی مشکلات اقتصادی، در هر استان ده‌ها هزار میلیارد طرح افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: امروز نیازمند ایجاد و تقویت امید در جامعه هستیم و بدون تردید چنانچه مردم به اینده امیدوار باشند، می‌توان بر همه مشکلات غلبه کرد.

کد خبر 473072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =