دادستان بولیوی حکم دستگیری اوو مورالس، رئیس‌جمهوری مستعفی و در تبعید این کشور را به اتهام فتنه و تروریسم صادر کرد.

اوو مورالس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، وزیر کشور بولیوی روز چهارشنبه تصویر حکمی را در صفحه شخصی خود در توییتر منتشر کرد که به نظر می‌رسد حکم بازداشت مورالس باشد. رئیس جمهوری پیشین بولیوی متهم است با دامن زدن به خشونت‌ها پیش و پس از استعفا و کناره‌گیری ۳۵ نفر از شهروندان را به کام مرگ کشانده است. آرتورو موریو کنار تصویر حکم نوشت: «برای اطلاع شما آقای مورالس.»

مقام‌های رسمی بولیوی می‌گویند مورالس از هواداران خود داخل کشور خواسته با ایجاد هرج و مرج در شهرها دولت انتقالی به رهبری جنین آنیه‌س را ساقط کنند. خانم آنیه‌س پس از کناره‌گیری مورالس در ۱۰ نوامبر و خروج او به مقصد مکزیک، قدرت را دست گرفت و رئیس جمهوری موقت شد. نخستین رئیس جمهوری بومی بولیوی تمام اتهام‌ها را علیه خود رد کرده و با کودتا خواندن برکنار شدن از قدرت، از هفته گذشته به آرژانتین پناهنده شده است.

بر اساس قانونی که تازه به تصویب پارلمان رسیده، مورالس دیگر نمی‌تواند نامزد ریاست جمهوری شود اما او روز سه‌شنبه اعلام کرد از نامزد حزب خود در انتخابات آینده حمایت می‌کند. هنوز زمان دقیق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده و مقام‌های دولت انتقالی بولیوی نگران آن هستند که رئیس جمهوری پیشین آرژانتین را به پایگاهی برای فعالیت علیه آنها و طراحی نقشه بازگشت به قدرت تبدیل کند.

کد خبر 471451

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها