سخنگوی قوه قضائیه در خصوص ارتباط و نسبت فرد مورد ادعای دیواندری با وزیر اطلاعات، پرونده مفقود شدن گندم‌های دولتی، شبهات پرونده بابک زنجانی و سرنوشت او و همچنین بازگشت اموال این متهم از خارج کشور توضیح داد.

غلامحسین اسماعیلی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در شانزدهمین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دیواندری در دادگاه گفته است که سخایی داماد وزیر اطلاعات از بانک ملت برای فردی به نام دستغیب تخفیف می‌گرفته است و اینکه آیا این موضوع صحت دارد؟ گفت: برخی از این نسبت‌هایی که بیان می‌شود، نتیجه اقدام و زاییده ذهن برخی اصحاب رسانه و مطبوعات است. اولاً در آن جلسه کسی نگفت این فرد چه نسبتی با آقای وزیر دارد اما به مطبوعات که آمد الحاق شد.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: گویا برخی همکاران شما نه حقوق بلدند و نه طب زیرا تعبیر ژن خوب نمی‌تواند درست باشد زیرا ژن به نسب مربوط است نه سبب. در پرونده‌ای که رسیدگی می‌کنیم این فرد متهم نیست و برای او قرار تامینی هم صادر نشده است. منهای این پرونده نامه‌ای به بانک نوشته شده یا خیر و اینکه اثر داشته یا خیر، خبر نداریم زیرا سخنگوی بانک نیستم و سخنگوی دستگاه قضا هستم و می‌دانم در پرونده قضایی ما این فرد به عنوان متهم نیست.

  • مفقود شدن گندم‌های دولتی

فارس نیز گزارش کرد: سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده گندم‌های مفقود شده در استان گلستان توضیح داد: این پرونده از جمله پرونده‌های عجیب بود. بررسی‌ها و گزارش‌های واصله به مرجع قضایی حکایت از این داشت که حجم قابل توجهی از این گندم مفقود شده است و وجود ندارد. رقمی بیش از ۹ هزار تن گندم بود؛ آن هم گندمی که رزق اصلی مردم است.

وی افزود: دادستان گلستان وارد موضوع شد و اعضای هیات‌مدیره شرکت تولید آرد و آسیاب شرکت آق‌قلا تحت تعقیب قرار گرفتند. رسیدگی‌های قضایی انجام و محرز شد آنها این اقدام سودجویانه را انجام داده‌اند.

اسماعیلی بیان کرد: در نتیجه، با حکم دادگاه، ابوالحسن فاضلی فرزند حیدر مدیرعامل شرکت به تحمل ۹ سال حبس، میرحسین شجاعی فرزند مهدی عضو هیات‌مدیره به تحمل ۹ سال حبس و نایب‌رئیس هیات‌مدیره نیز به تحمل ۵ سال حبس محکوم شدند. برای هر ۳ متهم ضبط اموال ناشی از عمل مجرمانه و معادل بهای میزان گندم مفقودی یا کسر شده، جزای نقدی صادر شد.

  • شبهات پرونده بابک زنجانی 

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که در پرونده بابک زنجانی برخی شبهاتی مطرح می‌کنند، گفت: در این پرونده نمی‌دانم چرا همه می‌خواهند این پرچم را برافراشته نگه دارند. به پرونده رسیدگی و حکم صادر شده، اموال در ایران شناسایی و به دولت داده شده است.

وی ادامه دامه داد: تلاش‌هایی برای شناسایی و تملک اموال خارجی متهم هم صورت گرفته است. در مورد حکم اعدام، اگر اموال برگشت، دادگاه تجدیدنظر می‌کند. تا حالا خیلی از اموال بازگشته است.

بر طبق این گزارش، خبرگزاری مهر نیز در گزارش نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه آورده است: اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حکم پرونده شبنم نعمت‌زاده صادر شده است یا نه، گفت: خیر، حکم هنوز صادر نشده است.

کد خبر 470867

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha