علی مطهری در نطق میان‌دستور خود در مجلس از نوشتن نامه به رهبر انقلاب درباره دخالت دیگر نهادها در کار مجلس خبر داد و حوادث تلخ آبان‌ماه را نشانه در دست نداشتن نبض جامعه از سوی سران قوا دانست.

علی مطهری

به گزارش همشهری آنلاین، علی مطهری در سخنان خود با اشاره به حوادث تلخ آبان‌ماه گفت: این حوادث نشان داد که سران قوا نبض جامعه را در دست ندارند و تصمیم بدی که گرفته و اجرای بدتری که انجام شد متاسفانه این حوادث تلخ را بوجود آورد. وی افزود: تحلیل غلط هم نباید کرد، نباید مسائل را گردن منافقین و سلطنت‌طلبان بیندازیم. اگر چه آنها وسط داستان وارد شدند و سوءاستفاده کردند ولی طبق اعتراف نهاهای اطلاعاتی خودمان، توده فقیر جامعه بودند که معترض شدند و باید فکری به حال آنها بکنیم.

مطهری با بیان اینکه اگر جامعه در شرایط عادی بود جا داشت رئیس جمهور را استیضاح کنیم، خاطرنشان کرد: اما در شرایط خاص هستیم و حداقل کاری که مجلس می‌تواند بکند این است که وزیر کشور را به عنوان مسئول اصلی این تصمیم استیضاح کند و انشاالله این کار انجام می‌شود. نماینده تهران با تاکید بر اینکه باید کمک‌هایی به مردم شود، ادامه داد: باید سهمیه ویژه بنزین برای نوروز یا مناسبت‌های دیگر در نظر گرفته شود تا حدودی درد مردم تسکین یابد یا در بودجه ممکن است بتوانیم تغییراتی ایجاد کنیم.

مطهری با بیان اینکه جایگاه مجلس تضعیف شده است، افزود: این مساله ای بدیهی است و نتیجه ضعیف شدن مجلس یکی نفوذ استعمار خارجی است و دوم ظهور استبداد داخلی. تجربه دولت دکتر مصدق را به خاطر داریم که زمانی که مصدق مجلس را منحل کرد از آنجا بود که دولت خودش منقرض شد.

وی تصریح کرد: مجلس در دوره دهم از دو ناحیه تضعیف شد؛ یکی از طرف مجمع تشخیص و دوم از طرف شورای هماهنگی سران قوا. می دانیم که مجمع تشخیص تبدیل به شورای نگهبان دوم شد که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست های کلی نظام بررسی می‌کند، بعد به شورای نگهبان گزارش می دهد و آنجا هم بدون بررسی به مجلس می فرستند و ما ملزم به اصلاح هستیم. حتی اگر ما اصلاح نکنیم خودشان در مجمع اصلاح می کنند یعنی مصوبه مجلس را دست می برند و اصلاح می کنند.

مطهری گفت: استناد به بند دوم اصل ۱۱۰ قانون اساسی برای اینکه مغایرت با سیاست های کلی به معنای مغایرت با قانون اساسی است تفسیر درستی نیست. اینطور دست و بال مجلس را بستن مشکل ایجاد کرده است. در این خصوص نامه‌ای خدمت رهبری نوشتم و اشکالات را خدمت ایشان بیان کردم. به همراه جمعی از نمایندگان هم نامه ای به هیات رئیسه مجلس نوشته ایم که در جلسه ای غیرعلنی این موضوع بررسی شود ولی هنوز ترتیب اثر داده نشده است.

مطهری ادامه داد: با همین بهانه و تفسیر است که الان لوایح پالرمو و سی اف تی در مجمع نگه داشته شده است درحالیکه تا بهمن ماه بیشتر وقت نداریم والا وارد لیست سیاه خواهیم شد و مشکلاتی برای کشور ایجاد می شود. اینگونه بستن دست مجلس به صلاح نیست ما از نهاد مجلس دفاع می کنیم خواه در آینده باشیم یا نباشیم. شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا هم برای تصمیمات فوری در شرایط تحریم ها شکل گرفت اما الان وارد هر گونه تصمیم گیری می شود، این شورا باید منحل شود.

کد خبر 469143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار