کشورهای اروپایی روز جمعه ۱۵ آذر در نشست کمیسیون برجام در وین از ایران خواستند مفاد توافق هسته‌ای پایبند بماند، در عین حال این کشورها فعلا مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل را فعال نمی‌کنند.

کمیسیون برجام

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، «مکانیسم ماشه» بخشی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی است که اگر ایران در مهلتی مشخص به تعهداتش ذیل برجام برنگردد، طرف‌های دیگر این توافق‌نامه می‌توانند پرونده این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل برای فعال شدن دوباره تحریم‌ها ارجاع دهند.

این نشست در حالی برگزار شد که تنش بین ایران و غرب در اوج خود قرار دارد. تهران در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، تعهدات خود در این توافق هسته‌ای را به‌طور گام به گام کاهش می‌دهد. مقام‌های ایران هم در مقابل از «بی عملی» اروپا نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقاد می‌کنند.

دو روز پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا که در توافق هسته‌ای نیز حضور دارند ایران را متهم کردند که در تلاش برای توسعه «موشک‌های بالستیک با توان حمل کلاهک هسته‌ای» است.

سفیران این سه کشور اروپایی در سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت موشک‌های بالستیک ایران در تضاد با قطعنامه شورای امنیت است. این گزارش قرار است در همین ماه منتشر شود.

کد خبر 468131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار