معاون نظارت و پایش اداره کل محیط ‌زیست استان تهران گفت که منشاء بوی نامطبوع تهران خارج از پایتخت است و در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.

آلودگی تهران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محمد رستگاری معاون نظارت و پایش اداره کل محیط ‌زیست استان تهران با اشاره به منشأ اصلی بوی نامطبوع در تهران اظهار کرد: بوی نامطبوع در تهران با وزش باد از نواحی جنوبی شهر احساس شد و بلافاصله استاندار تهران دستور بررسی فوری این موضوع را صادر کرد.

رستگاری افزود: در بررسی‌ها و اندازه‌گیری‌هایی که تیم‌های کارشناسی از غرب تا شرق تهران انجام دادند، هیچ گاز خطرناک و آلاینده‌ای در سطح شهر مشاهده نشد. در گام بعدی کانون‌هایی که زمینه ایجاد این آلودگی‌ها را در سطح شهر تهران دارند، مورد بررسی قرار گرفتند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌ زیست استان تهران گفت: در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بوی نامطبوع از خارج تهران وارد شهر شده است و هم‌اکنون نیز در حال بررسی کانون‌های اطراف تهران هستیم که دلیل اصلی بو را مشخص کنیم.

امین بابایی سخنگوی استانداری تهران نیز بیان کرد: سکون هوا و پس از آن وزش باد باعث ایجاد شرایطی در مناطق خاص به‌ویژه جنوب استان تهران می‌شود به طوری ‌که میزان بالایی از رطوبت و بوی نامطبوع تحت تاثیر بادهای جنوبی و جنوب شرقی وارد شهر تهران می‌شود.

وی ادامه داد: طبق مطالعات عمیق تیم‌های کارشناسی و تخصصی به دستور استاندار تهران، ۲۷ نقطه تولید بو در مناطق جنوبی تهران به‌ویژه اطراف فرودگاه بین‌المللی امام(ره) شناسایی شد.  

بابایی ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل استشمام بوی نامطبوع گفت: این اتفاق یک‌شبه و یک‌روزه به وجود نیامده، بلکه شاید نبود مطالعات منطقی و سوء‌مدیریت در گذشته موجب استقرار واحدهای صنعتی و پایگاه‌های فاضلاب و دامداری در مسیر فرودگاه امام(ره) شده باشد که الان آسیب خود را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: یکی از نقاط بیست و هفت‌گانه که در مطالعات شناسایی شده، مرتبط با مجموعه آرادکوه - محل دپوی زباله‌های شهری تهران - است که روزانه حدود ۷ هزار تن زباله در آن انباشته می‌شود.  

سخنگوی استانداری تهران گفت: اقدامی با عنوان «پُشته‌گیری برای کمپوس‌ها» در این مناطق صورت می‌گیرد. شاید این کار دارای بهره‌وری برای تولید برق مجموعه باشد، اما میزان بوی نامطبوع را هم تشدید می‌کند.

بابایی در پایان بیان کرد: اعتبارات ارزشمندی تخصیص داده شده و نیمی از اقدامات با همین اعتبارات در حوزه فاضلاب‌های اطراف به‌ویژه جنوب تهران (اسلامشهر و شهرری) انجام شده است که نتیجه آن پس از مدتی برای مردم نمایان خواهد شد.  

کد خبر 467882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =