بنا بر پژوهش سازمان حفاظت محیط‌ زیست آمریکا، آلودگی هوای فضاهای بسته بین ۲ تا ۵ برابر بیشتر از فضای باز است و هوای آلوده در سراسر جهان هر سال باعث مرگ بیش از ۷ میلیون نفر می‌شود و انگار از آن هیچ گریزی نیست.

آلودگي هوا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بی‌بی‌سی،‌ هوای آلوده در سراسر جهان هر سال باعث مرگ بیش از ۷ میلیون نفر می‌شود و انگار از آن هیچ گریزی نیست. عمل ساده نفس کشیدن، ۹ نفر از ۱۰ نفر را در معرض خطر بیماری‌ها و سکته قلبی و عفونت‌های تنفسی و سرطان ریه قرار می‌دهد. این آلاینده‌ها همه‌جا هستند و به ما آسیب می‌زنند، به‌ویژه در فضاهای بسته. بنا بر پژوهش سازمان حفاظت محیط‌ زیست آمریکا، آلودگی هوای فضاهای بسته معمولا بین ۲ تا ۵ برابر بیشتر از فضای باز است.

«ماتیو اس جانسون» پژوهشگر ارشد ایرلبز که فناوری تصفیه هوا را ابداع کرده، می‌گوید: هوای فضاهای سربسته، حاوی همه آلاینده‌هایی است که در فضای باز وجود دارد. به علاوه در داخل ساختمان کارهایی مانند آشپزی و نظافت انجام می‌دهیم که با این کار گازهایی از محصولات پاک‌کننده در فضا منتشر می‌شود.

 • راه‌هایی وجود دارد که با به‌کارگیری آنها می‌توان هوای داخل خانه را بهتر کرد:

۱- تهویه و هوادهی بهتر و بیشتر

نبود تهویه و جریان هوا باعث ماندن آلاینده‌ها در هوا می‌شود. «ر. سورش» از موسسه منابع و انرژی هند می‌گوید تهویه باعث می‌شود هوای تازه به داخل بیاید. وی پیشنهاد می‌کند که پنجره‌ها را حداقل ۲ تا ۳ بار در روز باز کنید، مگر آن‌که به دمای خیلی گرم یا خیلی سرد حساسیت داشته باشید. البته اگر هوای بیرون خانه آنقدر آلوده نباشد. در غیر این صورت می‌توانید فضای داخل را با سیستم‌های تهویه هوا تصفیه کنید. همچنین هنگام آشپزی یا استفاده از حمام، اگر هواکش دارید آن را روشن کنید تا آلاینده‌ها و رطوبت هوا کاهش پیدا کند.

پنجره‌ها را حداقل ۲ تا ۳ بار در روز باز کنید. البته اگر هوای بیرون خانه آلوده نباشد. در غیر این صورت می‌توانید فضای داخل را با سیستم‌های تهویه هوا تصفیه کنید

۲- خانه را با گیاهان خانگی پر کنید

اگر امکان تهیه فیلترهای گران تصفیه هوا را ندارید، به جای آن گیاهان خانگی نگه دارید.

ر. سورش می‌گوید: بعضی گیاهان به دفع آلاینده‌های سمی هوا کمک می‌کنند و راهی تضمینی و ارزان برای رفع آلودگی هوای فضاهای داخلی هستند. بعضی افراد با بدبینی فکر می‌کنند هنوز پژوهش‌های کافی برای تایید این نظریه انجام نشده است اما اگر هیچ فایده‌ای هم نداشته باشد، حداقل بودن گیاهان در اطرافتان حال خودتان را خوب می‌کند.

نخل کنتیا، پوتوس، دراسنا دراکو و گیاه سانسوریا دارای خاصیت سم‌زدایی از هوا هستند

در ادامه فهرست مختصری از گیاهانی که می‌توانید در خانه نگهداری کنید، آورده‌ایم:

 • نخل کنتیا یا نخل پروانه: یکی از نخل‌هایی است که می‌توان به‌آسانی در فضای داخلی از آن نگهداری کرد. طبق پژوهش هوای پاک ناسا نخل کنتیا یکی از گیاهانی است که توانایی تصفیهٔ هوای بالایی دارد و خاصیت اصلی آن جذب دی‌اکسیدکربن است. 
 • پوتوس: این گیاه روندهٔ خانگی خیلی خوب و سریع رشد می‌کند و نگهداری از آن آسان است و خاصیت اصلی آن کمک به دفع مواد آلی فرّار است؛ این مواد از رنگ‌های صنعتی و فرش‌ها آزاد می‌شوند.
 • دراسنا دراکو یا درخت اژدها: گیاهی است بومی شرق آفریقا که معمولا برای فضاسازی خانه‌ها و محل‌های کار استفاده می‌شود و خاصیت این گیاه برای دفع مواد آلی فرّار در هوا مانند بنزین، فرمالدهید، تولوئن و زایلین مفید است.
 • گیاه سانسوریا یا گیاه ماری: این گیاه گلدار آب خیلی کمی می‌خواهد، به‌ویژه در زمستان و خاصیت اصلی آن جذب‌کنندهٔ دی‌اکسیدکربن به‌ویژه هنگام شب است. همچنین باعث کاهش فرمالدهیدها و ازبین‌برندهٔ آلایندهٔ نیتروژن‌دی‌اکسید می‌شود.

به نظر ر. سورش، مهم نیست چه گیاهی را انتخاب کنید، فقط باید به خاطر داشته باشید برای آن‌که گیاهان به عنوان تصفیه‌کننده‌های طبیعی هوا عمل کنند باید آنها را سالم نگه دارید، وگرنه ممکن است خودشان باعث آزاد شدن آلوده‌کننده‌های بیولوژیکی در فضای داخلی شوند.

۳. رفع بوهای نامطبوع با روش طبیعی

پیش از این در مورد زیان‌بار بودن مواد آلی فرّار گفتیم، باید بدانیم که هر بار از مواد خوشبوکنندهٔ مصنوعی استفاده می‌کنیم این مواد آلی آزاد می‌شوند. آنها در ترکیب با هوا می‌توانند معجون‌های بسیار خطرناکی بسازند. برای مثال، مواد پاک‌کننده‌ٔ ناسازگار با محیط‌زیست، فرمالدهیدهایی آزاد می‌کنند که در ترکیب با هوا مواد سرطان‌زایی می‌سازند.

 • چه کنیم؟

از مواد شویندهٔ بدون بو و عطر استفاده کنید و از اسپری‌ها استفاده نکنید، مانند اسپری‌های خوشبوکننده بدن و پاک‌کننده‌های فرش وخوشبوکننده‌های هوا. ر.سورش پیشنهاد می‌کند برای خوشبو کردن آشپزخانه از چند برش لیموترش و جوش‌شیرین در آب استفاده کنید.

۴. سیگار کشیدن در فضای داخلی، ممنوع

سیگار کشیدن به هر حال برای سلامتی ضرر دارد اما سیگار کشیدن در فضای داخلی کاری است که باید آن را ممنوع کنید. مواد آلایندهٔ ناشی از دخانیات تاثیر خیلی بدی بر هوای فضای داخلی می‌گذارند به‌ویژه فضاهایی که فاقد تهویهٔ خوب باشند. در معرض دود سیگار بودن هم حتی اگر ما سیگاری نباشیم، ممکن است ما را دچار بیماری‌های خطرناکی ‌کند. نوزادانی که در خانه، در معرض دود تنباکو قرار دارند بیشتر احتمال دارد که دچار مرگ ناگهانی شوند.

۵. از شر آلرژن‌ها خلاص شوید

گرده‌های گیاهان و مایت‌های (موجودات میکروسکوپی) گردوغبار باعث تشدید خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند؛ به‌خصوص اگر دچار بیماری آسم یا تنگی‌نفس و حساسیت فصلی باشید. رطوبت زیاد هم باعث افزایش ذرات ریز کپک در هوا می‌شود که عفونت ریه را در افراد با سیستم ایمنی ضعیف به همراه دارد.  کارشناسان این اقدامات ساده را پیشنهاد می‌کنند:·

 • ملافه‌ها را زودبه‌زود عوض کنید.
 • از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنید.
 • فرش و زمین را با جاروبرقی‌هایی تمیز کنید که آلاینده‌ها را کمتر پخش می‌کنند. 
 • لباس‌های شسته‌شده را کنار پنجرهٔ باز یا بیرون پهن کنید.
 • از پادری استفاده کنید تا مواد آلایندهٔ بیرون وارد فضای داخلی نشوند.
کد خبر 466534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

دیدگاه خوانندگان