مشاهده مواردی از رخداد بیماری دامی تب برفکی در برخی مناطق سبب شد اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، نسبت به شیوع این بیماری دامی بین دام‌های استان هشدار جدی داد.

دام

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، معاون سلامت این اداره کل  ضمن اشاره به شیوع سویه جدیدی از ویروس تب برفکی در کشور پاکستان و احتمال انتشار آن به استان، از دامداران استان خواست تا ضمن رعایت قوانین و دستورالعمل‌های دامپزشکی، سرمایه دامی خود را در مقابل این بیماری خطرناک و واگیر دامی مصون کنند.

دکتر محمد رشتی‌باف یادآور شد: نقل و انتقال بدون مجوز هر نوع دام «اعم از گاو، گوسفند، بز و شتر» در داخل و خارج از استان همچنان اکیداً ممنوع است.

او همچنین از دامداران خواست تا از رفت و آمدهای غیرضروری افراد در واحد دامپروری «به ویژه افرادی که به هر نحو، با دام و فرآورده‌های دامی در تماس هستند» ممانعت کرده و در صورت وجود گاوهای غیر واکسینه و حساس در مقابل بیماری تب‌برفکی، مراتب را در اسرع وقت به اطلاع شبکه دامپزشکی شهرستان برسانند.

معاون سلامت دامپزشکی استان، مرگ و میر و تلفات بره‌ها و گوساله ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول‌های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دام ها را از جمله علایم بیماری تب برفکی خواند و خاطرنشان کرد: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم بالینی مخاطی واگیردار در گله یا سایر نشانی‌های اعلام شده فوق، مراتب را در اسرع‌وقت به اطلاع نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی رسانده و یا با سامانه پیام کوتاه روابط عمومی اداره کل به شماره ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ ارتباط برقرار نمایند.

او از کلیه نیروهای مایه‌کوب(واکسیناتور) و دامپزشکان شاغل در بخش های دولتی و خصوصی نیز خواسته شده تا دستورالعمل‌های فنی و امنیت زیستی مربوط به خود را در واحدهای دامداری منطقه تحت پوشش خود به طور کامل رعایت کنند.

دکتر رشتی‌باف با اشاره به تشدید برخورد علیه حاملان غیر مجاز دام، از دامداران خواست تا افراد خاطی که توجهی به رعایت شرایط امنیت زیستی و بهداشتی نکرده و مبادرت به حمل و نقل دام بدون مجوز دامپزشکی می‌کنند را به شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها معرفی کنند تا دامپزشکی برخوردهای لازم را از طریق مراجع قضایی انجام دهد.

کد خبر 465833

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی