همشهری آنلاین: رئیس شورای شهر تهران از وزارت امور خارجه خواست از دیپلماسی شهری برای گرفتن حق ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه استفاده کند.

محسن هاشمي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، محسن هاشمی در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران در برج میلاد، گفت: دیپلماسی شهری یکی از شیوه‌های دیپلماسی عمومی است و اصولا سیاست خارجی ما از دو طریق مسائل را دنبال می‌کند؛ یکی دیپلماسی کلاسیک یعنی همان کاری که مذاکرات از طریق دیپلمات‌ها صورت می‌گیرد و وزارت امور خارجه در آن تبحر دارد و دوم دیپلماسی عمومی که متعلق به منافع عمومی مردم کشورهاست.

وی افزود: در ابعاد مختلف دیپلماسی عمومی می‌توان دیپلماسی رسانه‌ای، مدنی و شهری را از متعارف‌ترین موارد مطرح کرد. دیپلماسی رسانه‌ای همان استفاده از افکار عمومی و استفاده از رسانه‌های داخلی و خارجی است که تاثیر زیادی در جوامع مختلف دارند. به خصوص امروز که با ورود پرقدرت فضای مجازی، تاثیر دیپلماسی رسانه‌ای خیلی پرقدرت‌تر شده است.  دیلپماسی مدنی همان سمن‌ها هستند که با تهییج افکار عمومی می‌توانند از جامعه مدنی استفاده پرقدرتی کنند. اما سومین شیوه که امروز مورد بحث ماست، دیپلماسی شهری است.

رییس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: دولت‌ها معمولا سیاست‌های ویژه‌ای دنبال می‌کنند که در تطابق با دیپلماسی یا اهدافی نیست که مدیران شهرها دنبال می‌کنند. ممکن است اختلاف‌هایی در ایده و روش با دولت‌های محلی و مرکزی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در لندن شهردار مسلمان این شهر نظراتش کاملا با دولت متبوع و حزب حاکم متفاوت است و اثربخشی خود را هم دارد.

هاشمی ادامه داد: ما که امروز از نظر جهانی مورد بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های غیرقانونی هستیم، می‌توانیم از دیپلماسی شهری برای احقاق حق خود، استفاده کنیم و صدای‌مان را به جهان برسانیم اما وزارت امور خارجه از این امر تاکنون استفاده نکرده است. ما در جلسات هم‌اندیشی با وزارت امور خارجه این مساله را مطرح کردیم و خواستیم که وزارت خارجه پیام‌هایی را از شوراهای شهر به سایر کشورها بفرستد و سعی کند این تحریم غیرقانونی را به جهانیان بشناساند و از شهرهای مربوطه بخواهد که به ایران کمک کنند. لذا ما قابلیت فراوانی در دیپلماسی شهری داریم و من خواهش می‌کنم وزارت امور خارجه و مقامات دولت از آن استفاده کنند.

وی با بیان این که از ظرفیت خواهرخواندگی شهرها می‌توان در دیپلماسی شهری استفاده کرد، گفت: تهران با ۲۷ شهر جهان ارتباط خواهرخوانندگی دارد و شهرهای ما می‌توانند با ۱۰۰ شهر در جهان خواهرخوانده شوند تا بتوانند در حوزه تجهیزات شهری و مدیریت شهر فضای یک جانبه علیه ما را از بین ببرند. مدیریت شهری  این آمادگی را دارد که در جهت تامین منافع کشور این حوزه را فعال کند و با ایجاد ارتباطات بین‌المللی در حوزه شهری مسیر جدیدی را برای پیشبرد اهداف کشور بگشاید.

رییس شورای شهر تهران با بیان این که «روز جهانی شهرها  ۳۱ اکتبر یا ۱۱ آبان است و آن را می توان به عنوان رخداد دیپلماسی شهری دید» به بحث هوشمندسازی در شهرها اشاره کرد و گفت: در حوزه هوشمندسازی در شهر تهران برنامه‌های ویژه‌ای آغاز شده که سامانه "تهران من" یکی از این محورهاست. البته متاسفانه در حوزه تاب‌آوری به خصوص افزایش مقاومت شهری در برابر سوانح و مدیریت بحران مثل زلزله و سیل احتیاج است که بیشتر توجه کنیم و اقدامات عملی در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده و مدیریت بحران داشته باشیم. در حوزه زیست‌پذیری شهری می‌توانیم از الگوی تی او دی در حمل و نقل عمومی و مدیریت پسماند استفاده کنیم و آن را سرلوحه فعالیت‌های شهری کنیم تا بتوانیم شهری زیست‌پذیر داشته باشیم.

کد خبر 461360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =