یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
۰ نفر

برزین ضرغامی -رئیس اداره زیباسازی شهرداری تهران:خریداری و بازگشایی خانه‌های جلال آل احمد، نیما یوشیج و عزت‌الله‌انتظامی و تبدیل آنها به موزه در شمال تهران فرصتی شد تا اهالی با بخشی از هویت محله‌هایشان بیشتر انس بگیرند.

ضرغامی

این خانه‌ها با توجه به زندگی بزرگانی که در زمان حیاتشان چهره‌های اثرگذاری در حوزه فرهنگ و هنر کشور بوده‌اند، از ارزش بالایی برخوردار است و باید آنها را حفظ کنیم. به همین منظور طی سال‌های اخیر سازمان زیباسازی در محله‌های تهران کار مرمت، بازسازی یا خرید بناهای قدیمی را در دستور کار قرار داده است. این اقدام تأثیرات متفاوتی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و افزایش زیبایی نمای بصری شهری دارد.

خانه بزرگان تهران به مثابه گنجینه باارزشی است که باید برای هویت‌بخشی محله‌ها به حفاظت آنها توجه خاص داشت. نمونه این خانه‌ها در مناطق شمالی تهران زیاد است که برخی با مشارکت مالکان بازسازی و مرمت شده و بعضی دیگر توسط مالکان با هزینه شخصی حفظ و نگهداری شده است.

این روند باید تداوم داشته باشد تا بتوانیم با افزایش زیبایی بصری شهری و تبدیل این اماکن به مراکز فرهنگی و هنری موجب رونق فعالیت‌های فرهنگی در محله‌ها شویم. خانه عزت‌الله‌انتظامی نمونه بارز این هویت‌بخشی و رونق گرفتن محله است.

حضور و رفت‌وآمد گردشگر، دانشجویان، فعالان اجتماعی و شهری، پژوهشگران، گردشگران، عکاسان و علاقه‌مندان به حوزه تاریخ شهری می‌تواند سبب رشد و پویایی کسب و کار اهالی و تشویق به ماندن در محله و حفظ هویت این محله شود. بنابراین آنچه به محله رونق می‌بخشد احیای بناهای قدیمی در محله‌های سالخورده تهران است که ضروری است روی آن سرمایه‌گذاری کنیم و بهایش را با همکاری و مشارکت بپردازیم.

کد خبر 461263

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار کوچه پس کوچه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها