همشهری آنلاین: رئیس جمهوری روسیه در اوج تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه وارد ریاض پایتخت عربستان سعودی شد و در بدو ورود مورد استقبال حاکم استان ریاض و شهردار پایتخت عربستان قرار گرفت.

سفر پوتين به عربستان

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین قرار است ضمن دیدار و گفت‌وگو با ملک سلمان و ولیعهد این کشور در نشست شورای اقتصادی روسیه و عربستان نیز شرکت خواهد کرد.

این سفر از مدتی پیش در دستور کار کرملین قرار داشته است و رئیس جمهوری روسیه با دستور کار بررسی اوضاع در خاورمیانه و شمال آفریقا که از اهمیت بالایی بر خوردار است به ریاض رفته است.

پوتین پس از حضور در عربستان، به امارات متحده عربی هم خواهد رفت.

رئیس جمهوری روسیه برای اولین بار در تاریخ، سال ۲۰۰۷ به عربستان رفته بود و ۱۰ سال پس از این سفر، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از روسیه دیدن کرد.

صاحبنظران روس مهمترین هدف سفر پوتین به عربستان را جلب نظر مساعد ریاض و دبی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب عنوان می‌کنند که می‌تواند مهمترین دستاورد منطقه‌ای پوتین در بازگشت از عربستان و امارات به حساب آید.

یادآور می‌شود الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه چندی پیش گفته بود که در جریان سفر پوتین به عربستان سعودی دهها موافقت‌نامه بین دو کشور امضا خواهد شد.

صبح امروز پیش از حضور پوتین اعلام شد که شرکت روسی گازپروم نفت با شرکت آرامکو عربستان سعودی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

کد خبر 458877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =