دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۷

زهرا کریمی ـ خبرنگار: برخی از محله‌های تهران در زمان پهلوی دوم شکل گرفته و نقشه شهرسازی این محله‌ها براساس الگوی شهرسازی محله‌های برخی از شهرهای کشورهای غربی است.

شهرک غرب

محله شهرک غرب امروزی یا محله ایوانک سابق نیز نمونه‌ای از همین محله‌های تهران است. محله ایوانک در زمان پهلوی دوم در دو فاز ۴ و ۵ ساخته شد. به گفته قدیمی‌های محل این بخش از تهران با استانداردهای روز جهان طراحی شده و هنوز هم یکی از محله‌های پرطرفدار تهران برای زندگی است چون محله‌ای استاندارد است.

«ساناز افتخارزاده» دبیر شورایاری محله ایوانک و از اهالی قدیمی این محله می‌گوید: «برای ساخت شهرک غرب یا ایوانک ۳ نقشه ساخت‌وساز طراحی شد. ساخت بافت مسکونی به‌صورت سازمانی در ۴ طبقه و با در نظر گرفتن فضای سبز و دسترسی محلی، بخش دوم بافتی مسکونی و ویلایی با حیاط‌های بزرگ و بخش سوم شامل برج و ساختمان‌های بلند مرتبه و بخش اداری و تجاری بود.»

افتخارزاده ادامه می‌دهد: «طراحی خاص این محله آن را از سایر محله‌های تهران متمایز کرده چون در طرح تفصیلی تهران به‌عنوان بافت ارزشمند معاصر شناخته شده و تنها محله‌ای است که بافت ارزشمند معاصر دارد و تراکم‌فروشی در آن انجام نمی‌شود.»

کد خبر 458506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =