همشهری آنلاین - پریسا امیرقاسم خانی: آیین نکوداشت روز تهران از دقایقی پیش در کاخ گلستان با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و پیروز حناچی شهردار تهران آغاز شد.

تهران هوم پیج

به گزارش همشهری، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، محسن هاشمی، مرتضی الویری، محمد جواد حق شناس و احمد مسجد جامعی، رئیس و اعضای شورای شهر تهران، جمعی از نمایندگان سازمان های بین المللی و نمایندگان مجلس نیز در این مراسم حضور دارند.

یکی از ویژگی های این مراسم حضور مهمان خارجی از جمله سفرای خارجی و عبدالله انوار پژوهشگر تاریخ تهران است.

  • زندگی در شب و پارک های زیاد تفاوت عمده تهران و پایتخت الجزایر است

عبدالمنعم احریز، سفیر الجزایر در ایران در مراسم «نکوداشت روز تهران» در گفت‌وگو با همشهری گفت: حدود ۴.۵ سال است که به عنوان سفیر کشور الجزایر در ایران و شهر تهران ساکن هستم.

او افزود: به خاطر دارم نخستین باری که به تهران آمدم، اولین موضوعی که من را شگفت زده کرد، تعداد زیاد پارک های این شهر بود.

سفیر الجزایر در ایران گفت: راستش را بخواهید اصلا انتظار چنین چیزی را نداشتم؛ چرا که ما در الجزایر پارک‌های نسبتا کمی داریم. تنوع فعالیت های فرهنگی این شهر بزرگ و زیبا نیز موضوع دیگری بود که توجه من را به خود جلب کرد. بنابراین به نظرم، این موضوع یکی از تفاوت های تهران و پایتخت الجزایر است. از سوی دیگر، در زمینه زندگی در شب، تفاوت زیادی بین تهران و الجزایر وجود دارد؛ این که در تهران خانواده‌ها می توانند زمان های خوبی را در کنار هم سر کنند، به نظرم امتیاز مثبتی است. البته آلودگی هوا یکی ازمشکلات تهران است اما تا آنجا که من می دانم، شهرداری تا کنون اقداماتی را در این زمینه انجام داده است.  

او همچنین افزود: این که تهران روزی مختص به خود را در تقویم ایران دارد، از نکات مثبتی است که از طریق آن می توان اقداماتی را برای توسعه شهر و فعالیت‌های شهروندان انجام داد. این که شهرداری به این مسئله اهمیت می‌دهد، مهم است. امیدوارم ما هم بتوانیم روزی را برای پایتخت الجزایر نامگذاری و بر مبنای آن اقداماتی برای تاریخ و هویت شهر برداریم.

  • تهران بیشتر از یک شهر است

دکتر دراگانت تودوروویچ سفیر صربستان در ایران در مراسم نکوداشت روز تهران گفت: دو سال است که در ایران حضور دارم. امروز می‌توانم بگویم که تهران شهری خیلی بزرگ است. تهران برای من تنها یک شهر نیست. اگر از شمال تا جنوب این شهر سفر کنیم، جاها و فضاهای مختلفی در تهران به لحاظ اقلیمی و به لحاظ تاریخی وجود دارد. اگر بخواهم بگویم که چرا تهران را دوست دارم، مهمترین دلیلش فضاهای چندگانه و متنوع تهران است.

او افزود: من در تهران سه نقطه را خیلی زیاد دوست دارم. اولین نقطه تهران، محله ولنجک است. میدان تجریش دومین نقطه تهران است که آن را هم خیلی دوست دارم. سومین نقطه تهران هم مرکز شهر است. خیابان‌های جمهوری اسلامی و انقلاب و همچنین مناطق تاریخی مثل کاخ گلستان برایم بسیار لذت بخش است. من دوست دارم هر روز به این سه نقطه از تهران بروم. چرا که اینگونه می‌توانم متوجه بشوم که تهران یک شهر نیست. بلکه بیشتر از یک شهر است.

سفیر صربستان در ایران گفت: نکته دیگری که می‌توانم بگویم، این است که مردم در تهران بسیار مهربان هستند. مهربانی این مردم مرا یاد کشورم می‌اندازد و اصلا احساس غربت نمی‌کنم. من در این شهر بارها با مترو و تاکسی و پیاده و حتی با دوچرخه تردد داشته‌ام و در تمام این روزها، هیچ مشکلی برایم پیش نیامد.  

او در ادامه گفت: وقتی که از صربستان مهمان به ایران می‌آید، من به آنها می‌گویم که به تجریش و کاخ گلستان و مرکز شهر تهران حتما سربزنند. من به آنها می‌گویم که با رفتن به همه جای شهر می توان فهمید که مردم چگونه در این شهر زندگی می‌کنند.  

به گفته او چندی پیش به شهر ری رفتم. شهر ری ۱۱ هزار سال سابقه دارد و این نشان می دهد که تهران هم سابقه طولانی دارد.

سفیر صربستان در ایران به همشهری گفت: بلگراد پایتخت صربستان شباهت زیادی به تهران به لحاظ انسانی دارد. مهربانی مردم تهران مرا یاد بلگراد می‌اندازد. بسیاری از هموطنانم که به ایران سفر کرده‌اند، به من این موضوع را گفته‌اند که مردم تهران خیلی مهربان هستند.

او در مورد هفته تهران نیز گفت: در مورد هفته تهران، می توان به مناطق مختلف تهران رفت. به عنوان مثال دریاچه (شهدای خلیج فارس) فضای خوبی برای پیاده‌روی دارد. یک روز از همین هفته را باید به شهر ری اختصاص داد. چرا که تهران از دل ری زاده شده‌است. حتما به بازار تهران نیز باید توجه کرد. همچنین باید در خیابان ولیعصر از ابتدای آن در راه‌آهن تا انتهای آن تا تجریش قدم زد. به کوه‌های تهران هم باید رفت. چرا که کوه‌های شمال تهران به عنوان یک شاخصه همیشه چشم‌نواز هستند. واقعیت این است که یک هفته برای دیدن همه تهران کم است. این شهر پر از جاذبه است و می‌توان روزهای زیادی در این شهر گذراند و از آن لذت برد.

کد خبر 458033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار