علی‌الله‌سلیمی-دبیر تحریریه:پرورش گل در زمین‌های حاصلخیز از سال‌های دور رواج داشته و اکنون هم می‌توان در گوشه و کنار برخی از مناطق، گلخانه‌های فعالی را دید که صاحبان آنها به پرورش انواع گل مشغولند و از این طریق امرار معاش می‌کنند.

سلیمی

این گلخانه‌ها در گذشته‌های نه چندان دور، اغلب خارج از بافت‌های مسکونی قرار داشته و بیشتر در باغ‌های اطراف شهر متمرکز بوده‌اند، اما در سال‌های اخیر با رشد و توسعه شهر و افزایش محدوده‌های شهری که ساخت‌وسازها در مناطق حاشیه‌ای شهر طبعاً به آن دامن زده است، بافت‌های مسکونی به سمت باغ‌های اطراف شهر پیشروی کرده و بسیاری از این باغ‌ها را در خود هضم و بقیه را با شرایط تازه، تغییر کاربری و در نهایت، از بین رفتن ماهیت باغ‌ها مواجه کرده است. با این حال منطقه ۱۴، به‌دلیل داشتن زمین‌های حاصلخیز هنوز هم پیشه گلخانه‌داری رونق دارد. هرچند فعالان این صنف معتقدند شغل گلخانه‌داری به مرور در حال افول است و اگر حمایت‌های جدی از این شغل نشود، در آینده نزدیک به مرور از بین خواهد رفت.

در حال حاضر، گلخانه‌های منطقه ۱۴ بیشتر در محدوده نواحی ۱، ۲ و ۴ قرار دارند. تاریخچه اغلب آنها به بیش از ۵۰ سال پیش برمی‌گردد. بیشتر این گلخانه‌ها به دلیل قدمت نسبتاً طولانی فرسوده شده‌اند و از سوی دیگر در اغلب این گلخانه‌ها کاشت و برداشت گل به روش سنتی انجام می‌شود. برای ادامه فعالیت این گلخانه‌ها نیاز به تغییر و تحولات جدی در بخش‌های مختلف این صنف است تا مطابق با استانداردهای روز به فعالیت خود ادامه دهند. صاحبان برخی از این گلخانه‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری در این زمینه نیستند. از درآمد کم تولید گل دلخورند و بیشتر آنها تمایل به تغییر کاربری دارند اما بر اساس قوانین شهرداری، تغییر کاربری شرایطی را می‌خواهد که اغلب این گلخانه‌ها ندارند. به نظر می‌رسد با اجرای طرح‌های حمایتی مسئولان از گلخانه‌های فعال در این بخش از شهر و اقدام صاحبان این گلخانه‌ها برای نوسازی و تجهیز این مکان‌ها، می‌توان به ادامه فعالیت این صنف در این بخش از شهر و همچنین شکل‌گیری یک بورس جدید امیدوار بود که نقش قابل توجهی در ایجاد اشتغال در منطقه خواهد داشت.

کد خبر 457009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار