آمارها ۱۳میلیون مجرد در سراسر کشور را نشان می‌دهد که از این تعداد، ۲۲۰ هزار نفر به تجرد قطعی رسیده‌اند و همچنین طبق اعداد و ارقام جامعه ما به‌طور متوسط سالانه با ۵ تا ۷ درصد کاهش سن ازدواج مواجه است.

ازدواج

در این رابطه به تازگی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز اعلام کرده: در دهه اخیر ایران به لحاظ ازدواج کشور موفقی نبود! سیده فاطمه ذوالقدر گفت: این روزها با ازدواج‌های نامتعارفی در کشور مواجه هستیم، ازدواج‌هایی که به لحاظ سنی از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند و یا در سن کودکی رخ می‌دهند، هر دو گونه ازدواج در کشور با آسیب‌هایی همراه است. امروز مشکلات اقتصادی از هزینه‌های ازدواج گرفته تا اجاره بهای مسکن دلیلی بر کاهش ازدواج در میان جوانان شده تا جایی که تنهازیستی را به دو تا شدن ترجیح می‌دهند، از این‌رو با ازدواج‌های نامتعارفی در کشور مواجه هستیم.

ازدواج‌هایی که به لحاظ سنی یا از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند و یا در سن کودکی رخ می‌دهند. این نماینده افزود: هر دو گونه ازدواج با خود آسیب‌هایی به همراه دارد از کاهش ناباروری در جامعه تا افزایش سالمندی در کشور؛ در کنار این موارد آسیب‌هایی همچون مرگ زودرس مادران در سن پایین که ناشی از کودک‌همسری است تا آسیب‌های روحی که در سن کودکی رخ می‌دهد این ازدواج‌ها را تهدید می‌کند. عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش سن ازدواج در کشور تأکید کرد:

در همین راستا طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در ۵۰ماده توسط نمایندگان مجلس جهت افزایش جمعیت و تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری تهیه شده و در کمیسیون فرهنگی به تصویب رسید است؛ در این طرح به سیاست‌های جمعیتی، میزان موالید، بحث اشتغال، نظام آموزشی، مسائل فرهنگی، آمایش سرزمین و... نیز پرداخته شد.

آخرین و معتبرترین آمارها نشان می‌دهد ۱۷۴هزار و ۵۷۸طلاق در سال ۹۶ ثبت شده است. طبق تحقیقات مجلس۳۰درصد طلاق‌ها ریشه اقتصادی دارد. براساس این آمار رسمی، در سال ۹۶، ۶۰۹ هزار ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها حدود ۱۷۵ هزار مورد بوده است. هرچند تعداد طلاق‌ها تفاوت زیادی با آمار سال ۹۵ نداشت، اما نسبت ازدواج به طلاق عدد معناداری بود. بر این اساس از هر ۵ /۳ ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد که این نسبت در تاریخ کشور بی‌سابقه بود.

همچنین سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با ارائه اخرین آماردرباره ازدواج و طلاق در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ رویداد ازدواج در سال ۹۷ تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ ثبت شده و میانگین سن مردان در نخستین ازدواج ۲۷.۵ و میانگین سن زنان در نخستین ازدواج ۲۳.۴ است. وی با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در این مدت بیان کرد: ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ رویداد طلاق در سال ۹۷ تا تیرماه ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان ۳۶.۹ و میانگین سن زنان ۳۲.۱ در طلاق بوده است. این آمارهای معنی‌دار همچنان گویای این واقعیت تلخ است که از هر سه ازدواج یکی به طلاق ختم می‌شود.

کد خبر 453583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =