همشهری آنلاین: در آستانه نزدیک شدن به ۲۱ تیرماه با عنوان روز بدون کیسه پلاستیکی، متولیان شهری در پایتخت برنامه‌هایی را به همین مناسبت با شعار کمی کمتر کیسه پلاستیکی مصرف کنیم در دستور کار گذاشته‌اند.

کمی کمتر کیسه پلاستیکی مصرف کنیم

به گزارش ایرنا، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: ویژه برنامه‌های مختلفی به این مناسبت برای پایتخت برنامه‌ریزی شده است.

صدرالدین علیپور توضیح داد: استقرار کانون‌های زیست‌محیطی و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در مکان‌های شاخص به‌منظور عرضه محصولات جایگزین کیسه‌های پلاستیکی (نانوایی‌ها، میادین تره‌بار، شهروند و …) در مناطق ۲۲گانه شهرداری، اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی خلاقانه در خصوص مزایای استفاده از ظروف یک بار مصرف گیاهی و کیسه‌های پلاستیکی تجزیه‌پذیر، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، آموزش چهره به چهره، آموزش دوخت کیسه‌های پارچه‌ای و اجرای برنامه‌های نمایشی در مکان‌های عمومی با استفاده از ظرفیت‌های موجود از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این روز است.

به گفته وی از سال ۱۳۹۱ این روز با هدف ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه زیان‌های رهاسازی و استفاده بی‌رویه از کیسه‌های پلاستیکی و تغییر سبک زندگی آنان به منظور کاهش استفاده از ظروف یکبار مصرف پلیمری و کیسه‌های پلاستیکی، به نام روز بدون کیسه پلاستیکی نام‌گذاری شد.

علیپور با بیان این که ایران در میان ۱۰ کشور پرمصرف مواد پلاستیکی و نایلون قرار دارد گفت: بر اساس آمار روزانه بیش از سه هزار تن و سالانه حدود یک میلیون تن پلاستیک در کشور مصرف می‌شود.

به گفته وی مصرف پلاستیک و تبعات محیط زیستی آن به موضوعی جهانی تبدیل و از این رو اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت مقابله با آلاینده‌های پلاستیکی ضمن ارائه پیشنهاد ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف خواستار جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی تا سال ۲۰۲۵ شده است.

علیپور‬ گفت: وجود مواد افزودنی کنترل نشده در ظروف یک بار مصرف پلیمری، بروز سرطان و بیماری‌های سخت درمان در نتیجه تماس مستقیم پلاستیک با مواد غذایی داغ، بیماری‌های ریوی و گوارشی، افزایش جانوران موذی و حشرات از جمله موش و مگس به دلیل حفظ رطوبت و مواد غذایی در زباله در اثر وجود مواد پلیمری، آلودگی‌های بصری و هوا ناشی از سوزاندن این مواد، گرفتگی کانال‌ها و نهرهای آب از جمله مشکلات محیط زیستی و بهداشتی ناشی از مصرف کیسه‌های پلاستیکی است.

کد خبر 446841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =