شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
۰ نفر

ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه،‌ در سفر شی جینگ پینگ به سنت‌پترزبورگ، همچون یک راهنمای صبور او را در شهر چرخاند و تصاویری که از این همراهی پرمعنا منتشر شده، نشان‌دهنده نزدیکی دو رهبر قدرتمند شرقی است.

روسای جمهوری چین و روسیه: با یکجانبه‌گرایی مبارزه می‌کنیم

این تصاویر، ‌به خوبی نشان‌دهنده صمیمیت بین این دو رهبر به شمار می‌رود. به صورت سنتی، ‌چین و روسیه تلاش زیادی می‌کنند روابط‌شان را دوستانه نشان بدهند اما سخنرانی‌های آنها در مجمع اقتصادی سنت‌پترزبورگ نشان داد که این دو رهبر، در هدف مشترک مقابله با آمریکا،‌ با هم متحد هستند.

به گزارش سی‌ان‌ان،‌ در آستانه برگزاری نشست مجمع اقتصادی سنت‌پترزبورگ، هواوی شرکت سرشناس فناوری چین قراردادی برای توسعه زیرساخت‌های اینترنتی روسیه با ام‌تی‌اس امضا کرد. همین قرارداد، در شرایطی که آمریکا هواوی را تحریم کرده است، نشانه‌ای از نزدیکی مواضع چین و روسیه در جنگ تجاری پکن و واشنگتن به شمار می‌رود.

پوتین در مجمع اقتصادی سنت‌پترزبورگ، آشکارا از هواوی حمایت کرد و گفت که تحریم این شرکت از سوی آمریکا، می‌تواوند خطر شروع یک «جنگ تکنولوژیک» را به همراه داشته باشد. پوتین، در ادامه، به صورت گسترده‌تری به جهت‌گیری‌های آمریکا حمله کرد و این کشور را به خاطر یکجانبه‌گرایی سرزنش کرد. پوتین گفت: «کاری که آمریکا امروز انجام می‌دهد این است که می‌خواهد سیستم قضایی خود را بر  تمام دنیا تحمیل کند.»

رئیس جمهور چین هم در این  شست، باو جود اتخاذ لحنی دوستانه‌تر در قبال آمریکا، تلاش کرد وظایف آمریکا در حفظ سیستم تجاری چندجانبه‌گرایانه را به واشنگتن یادآوری کند.

او البته تلاش کرد با خطاب قرار دادن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، به بهبود روابط تجاری بین دو کشور کمک کند. به گزارش رویترز، شی جینگ‌پینگ در این اجلاس گفت که تصور قطع کامل ارتباط تجاری بین دو کشور غیر قابل تصور است؛ «این چیزی نیست که ما به آن علاقه‌مند باشیم. شرکای آمریکایی ما هم به آن علاقه ندارند. رئیس جمهور ترامپ دوست من است و من مطمئنم که او هم علاقه‌مند نیست این گونه شود.»

کد خبر 443134

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی