چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۶ - ۲۱:۰۲
۰ نفر

غزال زیاری: و سرانجام پایان شاهنامه خوش بود. خاویر کلمنته ظهر روز دوشنبه در ساعت 12 به وقت محلی قرارداد امضا شده‌اش را به دفتر فدراسیون فوتبال ایران فکس کرد و سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران لقب گرفت

این قرارداد در حالی امضا شده که طرفین این قرارداد، هنوز هم بر تمام حرف‌هایی که پیش از این، می‌گفتند اصرار دارند.

مسئولان فدراسیون فوتبال ایران معتقدند کلمنته تنها سالی دو بار و هر بار به مدت 15 روز مرخصی دارد و این در حالی است که خاویر کلمنته در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه و پس از امضای قراردادش، با روزنامه آ.اس اسپانیا انجام داده، بیان کرده که در خانه‌اش در ساحل سارااوتس زندگی خواهد کرد و تنها دو هفته قبل از مسابقات تیم ملی ایران و در مواقع ضروری به ایران سفر می‌کند تا اردوی تیم ملی را برپا کند.

خاویر کلمنته در این باره گفته است: «در خانه‌ام در ساحل zarautz زندگی خواهم کرد. چرا که اگر هم در ایران باشم، یکشنبه‌ها تنها می‌توانم به یک ورزشگاه بروم و بازی را به‌طور مستقیم ببینم و در حقیقت مجبور هستم تا سایر بازی‌ها را از طریق ویدئو و DVD تماشا و آنها را بررسی کنم. پس تماشای این فیلم‌ها چه در اسپانیا و چه در ایران چندان تفاوتی نخواهد کرد.»

خاویر، هنوز احساس جوانی می‌کند. خبرنگار AS با هیجان خاصی از کلمنته درباره سفر به تهران می‌پرسد. زندگی در کشوری که آنجا در اسپانیا کسی با شرایطش آشنایی ندارد و به این مربی می‌گوید، چطور حاضر به پذیرش این ریسک بزرگ شده. سئوالی که مرد اسپانیایی در جوابش می‌گوید: «من آنقدرها که فکر می‌کنید پیر نشده‌ام. تنها اتفاقی که افتاده این است که حالا دو نوه دارم. آنها مرا پدربزرگ خطاب می‌کنند. ولی هنوز سرحال و روی فرم هستم. پس از مشورت با فرزندانم و اخذ مجوز از پزشک جراحم جواب نهایی را به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران داده‌ام. من روز دوشنبه به مطب دکتر آلوارس (دکتری که کمرم را مورد جراحی قرار داد) مراجعه کردم. دکتر به من تایید نهایی را داد و گفت خاوی به ایران برو و آنها را به جام جهانی ببر.»
سرمربی اسپانیایی تیم ملی ایران دوست ندارد خود را در مسائل سیاسی دخیل کند. او معتقد است که تنها برای رساندن تیم ملی فوتبال ایران به مرحله نهایی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی به ایران سفر خواهد کرد و می‌خواهد تنها بر روی حرفه خود تمرکز کند. خاویر می‌گوید: «در سفر قبلی فرصت ملاقات با آقای احمدی‌نژاد را به دست نیاوردم. ولی در صورتی‌که با ایشان ملاقات  کنم، در نهایت احترام از این دیدار استقبال خواهم کرد.

چرا که احمدی‌نژاد فرد محترمی است و به‌علاوه رئیس‌جمهور کشوری‌ست که من هدایت تیم ملی فوتبالش را بر عهده دارم. من آدم نژادپرستی نیستم و این موضوع بر نحوه برخورد من با افراد تاثیری نخواهد گذاشت. روس یا چینی، سیاه یا سفید و... برایم یکسان هستند.»
شفق در اولین گفت‌وگویش با رسانه‌های ایرانی، پس از عقد قرارداد با کلمنته گفته بود که بیش از 27 ساعت برای سرمربی ایران از تاریخ تمدن ایران گفته است. او به‌قدری از ایران برای این مربی اسپانیایی گفته است که....!؛ «من یک مترجم همزمان در اختیار دارم. زیرا معتقدم نمی‌توان در کمتر از یک ماه (قبل از دیدار 26 مارس مقابل کویت) زبان عربی را آموخت! به‌علاوه در صورتی‌که جواد نکونام تا آن دوره خوب شود، می‌توانم از کمک‌های او هم استفاده کنم. البته بازیکنان در هر صورت متوجه حرف‌های من خواهند شد. تنها چیزی که از آنها می‌خواهم این است که خوب بدوند و پیروز میدان باشند. این چیزی است که هر مربی دیگری هم از شاگردانش می‌خواهد.»
سینیور کلمنته معتقد است که بازیکنان ایرانی نیاز به تلاش زیادی دارند. او می‌گوید: «ایران بازیکنانی تکنیکی ولی کم سرعت دارد. آنها باید تلاش کنند تا به عنوان‌های مهم دست یابند» و در پایان صحبت‌هایش، مردم ایران را مردمی پرشور و علاقه‌مند به فوتبال می‌نامد و با مقایسه میزان علاقه مردم ایران به فوتبال با علاقه مردم اسپانیا، آن را بسیار زیبا می‌خواند.
روزنامه اسپرت اسپانیا در گزارش روز سه‌شنبه خود نوشته است: «مربی باسکی قرارداد خود را تایید کرد. نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران بیان کرده است که این مربی باسکی دیدگاه مثبت خود را به پیشنهاد مسئولان این کشور اعلام کرده است. خاویر کلمنته پس از امضای قرارداد خود با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران، اکنون در انتظار آینده خود همراه با تیم ملی فوتبال ایران در طول دو سال و نیم آینده است. به گفته مهدی تاج، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران، مسئولان این فدراسیون، ظهر دیروز، فکس این مربی اسپانیایی را که در آن مسئولیت مربیگری تیم ملی فوتبال ایران تا رقابت‌های جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی را اعلام کرده است، دریافت نموده‌اند و به نقل از او خاوی در آینده‌ای نزدیک به ایران سفر خواهد کرد. کلمنته قبل از ترک ایران، به مسئولان فدراسیون فوتبال آن کشور، گفته بود که آخرین نسخه از قرارداد را از اسپانیا برای آنها ارسال خواهد کرد.

منابع ایرانی در صحبت‌هایی از عدم توافق طرفین در مورد محل اقامت این مربی اسپانیایی سخن به میان آورده‌اند و در حالی که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران، در صحبت‌های خود، گفته‌اند که کلمنته تنها می‌تواند سالی 2 بار ایران را ترک کند ولی این مربی باسکی، که سابقه مربیگری در تیم‌های ملی اسپانیا و صربستان را نیز در کارنامه‌اش می‌بیند، به کرات اعلام کرده که در ایران سکونت نخواهد کرد و در مواقع لزوم، به این کشور خواهد رفت.»

مرد اسپانیایی که حالا دیگر قراردادش هم نهایی شده و تا نیمه اسفند ماه هم به تهران نمی‌آید، سرانجام هم مسئولان فدراسیون ایران را مجبور به عقب‌نشینی کرد. هرچند آنها در گفت‌وگو‌های رسانه‌ای‌شان سعی دارند که بگویند کلمنته کمتر از سالی 100 روز، مرخصی دارد.

همشهری امارات

کد خبر 44207

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار