حسن حسن‌زاده-خبرنگار: ابزار خاصی ندارند. غروب‌ها با افزایش رفت‌وآمد در خیابان میرداماد از راه می‌رسند و با ایستادن در لابه‌لای خودروهای پارک شده در محل‌های پر تردد و مقابل مراکز اداری و تجاری پرمراجعه، جای پارک اجاره می‌دهند.

جای پارک میرداماد

 جای پارک‌هایی که در ازدحام خیابان میرداماد و پارکینگ نداشتن مراکز خرید پرمشتری برای رانندگان غنیمت است و برای آن افراد بی‌نام و نشان هم درآمد خوبی دارد. فعالیت این افراد با توجه به اعلام ممنوعیت فعالیت پارکبان‌ها از سوی شهرداری تهران غیرقانونی است و از طرفی کاسبی آنها دردسرها و مشکلاتی مانند کمبود جای پارک در خیابان‌های اطراف برای اهالی محله و گاهی نیز دعوا و درگیری میان همسایه‌ها و اجاره‌دهندگان غیرقانونی جای پارک در پی داشته است. در این گزارش سری به خیابان میرداماد زده‌ایم و فعالیت افرادی را که جای پارک حاشیه خیابان را اجاره می‌دهند در گفت‌وگو با اهالی، صاحبان مراکز تجاری و اجاره‌دهندگان جای پارک بررسی کرده‌ایم.  

با تاریکی هوا خیابان میرداماد شلوغ‌تر از دیگر ساعات روز می‌شود. مراکز اداری اطراف تعطیل شده‌اند و از طرفی در پاساژها و مراکز خرید حاشیه میرداماد هم جای سوزن انداختن نیست. با افزایش‌ تردد خودروها در خیابان میرداماد، معضلی که ابتدای صبح و با شروع کار مراکز اداری و تجاری هم وجود داشت بار دیگر در طول خیابان میرداماد خودنمایی می‌کند. تعدادی از خودروها به امید پیدا کردن جای پارک، مقابل مراکز پررفت و آمد دوبله پارک کرده‌اند و دسته دیگر هم آهسته از کنار ردیف خودروهای پارک شده حاشیه خیابان حرکت می‌کنند تا شاید جای خالی برای پارک پیدا شود.

چندمتر آن سوتر از مرکز خرید پایتخت جوانی در فاصله میان چند خودرو که کنار جدول پارک شده‌اند ایستاده است؛ محلی که انگار به دلیلی امکان پارک در آن وجود ندارد و برای صاحبش رزرو شده است. طولی نمی‌کشد که برای این جای پارک هم مشتری پیدا می‌شود. در شلوغی خیابان میرداماد راننده‌ای سرگردان که به ردیف خودروهای پارک شده چشم تیز کرده تا شاید در لابه‌لای ماشین‌ها جایی برای خودرو خود دست و پا کند از راه می‌رسد. جوانک بلندبالا که حسابی حواسش به خودروهاست مثل برق و باد خود را به راننده سرگردان می‌رساند. پیشنهاد او در شلوغی خیابان میرداماد برای این راننده غنیمت است. راننده شیشه سمت شاگرد را پایین می‌دهد و با یک اسکناس ۵ هزارتومانی صاحب جای پارک می‌شود.  

  •   هرچقدر کرم راننده است 

فعالیت اجاره‌دهندگان جای پارک‌های حاشیه خیابان میرداماد تنها به حوالی مجتمع پایتخت و فروشگاه‌های اطراف آن محدود نمی‌شود. در امتداد خیابان میرداماد و مقابل مرکز خرید آرین هم به راحتی می‌شود سراغ آنها را گرفت. از آنجایی که غروب‌ها جای پارک در خیابان میرداماد حکم طلا پیدا می‌کند جای پارک مناسب حتی برای لحظه‌ای زمین نمی‌ماند و در ازای مبلغی برای زمان معین صاحب تازه پیدا می‌کند. اگرچه در گذشته افرادی به‌عنوان پارکبان و با قبض‌های چاپی در برخی اماکن و خیابان‌های تهران فعالیت می‌کردند اما با اعلام شهرداری و شورای‌شهر تهران ۲ سالی از پایان کار پارکبان‌ها در شهر می‌گذرد و این افراد هیچ وابستگی به شهرداری ندارند. جوانک دیگری در تقاطع خیابان دفینه به نظاره خودروهای در حال عبور ایستاده و منتظر مشتری است.

او خانم جوانی را که در جست وجوی جای پارک است به خیابان دفینه هدایت می‌کند. محلی که یکی، ۲ دقیقه پیش مشتری قبلی‌اش آن را ترک کرده است. با او که وارد گفت‌وگو می‌شوم کمی دچار اضطراب می‌شود. اما خیلی زود سر درددلش باز می‌شود. می‌گوید چند سال پیش پارکبان بوده. بساط پارکبان‌ها جمع شد اما او هنوز همان کار قبلی‌اش را ادامه می‌دهد. این بار بدون لباس فرم و البته غیرقانونی. از نرخ جای پارک که می‌پرسم می‌گوید: «هر چقدر که کرم راننده باشد. من نرخ تعیین نمی‌کنم. یک راننده ۲ هزارتومان می‌دهد؛ یکی ۵ هزار تومان. حتی شب‌عید راننده یک خودرو مدل بالا چون برایش جای پارک نگه داشتم یک اسکناس ۵۰ هزارتومانی به من داد. » 

  •  رزرو جای پارک با خودرو 

اجاره جای پارک در خیابان میرداماد قصه‌های جالب دیگری هم دارد. اجاره‌دهندگان گاهی از خودرو شخصی خود برای گرفتن جای پارک استفاده می‌کنند تا از این راه نیز پولی به جیب بزنند. «علی فرهنگ‌پور» دبیر شورایاری محله داودیه می‌گوید: «اطراف ایستگاه مترو میرداماد و در نزدیکی ایستگاه تاکسی محل فعالیت مسافرکش‌های پلاک شخصی شده. افرادی که چند سالی است از شهرهای غرب کشور به محله ما آمده‌اند و در خط مترو میرداماد تا تقاطع خیابان ولی‌عصر(عج) مسافرکشی می‌کنند. این مسافرکش‌ها شغل دیگری هم دارند. شب را در حاشیه خیابان میرداماد و داخل خودرو به صبح می‌رسانند و صبح‌ها هم جای پارک را به دیگران اجاره می‌دهند. این مشکل در اطراف مراکز تجاری میدان مادر بیشتر دیده می‌شود. » کوچه‌های منتهی به بیمارستان هاشمی‌نژاد هم یکی از دیگر مکان‌های مورد علاقه اجاره‌دهندگان جای پارک است.

«محمدرضاصاحبی» یکی از اهالی نزدیک بیمارستان در توصیف نحوه فعالیت اجاره‌دهندگان جای پارک می‌گوید: «آنها ظاهر مشخصی ندارند و لباس شخصی پوشیده‌اند. در این محدوده بیشتر روی مراجعه‌کنندگان به بیمارستان که از نقاط دیگر شهر یا شهرستان می‌آیند حساب باز می‌کنند. حتی گاهی پول اجاره جای پارک را همان اول کار می‌گیرند تا مبادا راننده از زیر بار پرداخت پول شانه خالی کند. آنها در خیابان تبریزیان هم که بیشتر ساختمان‌هایش مسکونی است فعالیت می‌کنند. از آنجایی که معضل جای پارک یکی از مشکلات اساسی اهالی محله ماست با فعالیت این افراد همسایه‌ها هم با مشکل کمبود جای پارک روبه‌رو می‌شوند. اما بیشتر همسایه‌ها، کارمندان و کارکنان مراکز تجاری زیر بار پرداخت هزینه نمی‌روند. چون از ماجرا باخبرند. » اما نظر مردم متفاوت است.

خانم جوانی در خیابان دفینه سراغ ماشینش می‌رود تا از پارک خارج شود. پس از آنکه یک اسکناس ۵ هزار تومانی به جوانک می‌دهد از رضایتش برای پرداخت پول می‌گوید: «با رضایت این مبلغ را به او پرداخت کردم. درست است که دیگر پارکبان وجود ندارد اما از آنجایی که این مراکز خرید پارکینگ ندارند مشتریان باید زمان زیادی برای پیدا کردن جای پارک صرف کنند. وجود او این کار را ساده‌تر کرده و من از پرداخت این مبلغ ناراضی نیستم. »

کد خبر 438679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =