همشهری آنلاین: خیابان غذا به منظور معرفی غذاهای محلی و فرهنگ غذایی سنتی و پاسخ به ذائقه گردشگران، با هدف جذب گردشگر و ایجاد نشاط اجتماعی و فرهنگی در محل خیابان شریعتی شمالی شهر بجنورد ایجاد شده است.

خیابان غذا در بجنورد راه اندازی شد

به گزارش ایرنا، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس هماهنگی انجام شده، زمان فعالیت خیابان غذا تا ۱۵ فروردین ۹۸ خواهد بود.
علی کاظمی اظهار داشت: در این خیابان، غذاهای سنتی و بومی اقوام مختلف منطقه ارائه می شود.
وی افزود: در این خیابان شماری غرفه، یک سیاه چادر عشایر و اوبه ترکمن برای پذیرایی از مسافران نوروزی و شهروندان بجنوردی دایر شده است.
کاظمی اظهار داشت: تهیه غذای محلی و عرضه خیابانی آن از مشاغل وابسته به صنعت گردشگری است و در این اقدام تلاش داریم تا نشاط اجتماعی رونق گرفته و گردشگری توسعه یابد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری، اجرای موسیقی خیابانی و محلی، هنرهای خیابانی و ارائه سوغات و صنایع دستی از دیگر برنامه های جانبی خیابان غذا در بجنورد است.

  • بیش از ۱۰۰ نوع غذای سنتی در خراسان شمالی

به گزارش ایرنا به نقل از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، بیش از ۱۰۰ نوع غذای سنتی در این استان پخت می شود.
دلمه، فتیر مسکه، آش یارمه، نان محلی قطاب، شله ماش، قروتو، کاچی، اُوجِز یا اشکنه، آش جوشواره، دیمه ‌دَنی، قابلی، کماج و آش بلکه از جمله غذاهای سنتی خراسان شمالی است.
در خراسان شمالی کردها، تات ها، ترک ها، ترکمن ها و حتی بلوچ ها انواع و اقسام غذاها، نان ها و دمنوش های خاص خود را دارند.
استان خراسان شمالی در حدفاصل ۲ قطب سیاحتی شمال و زیارتی مشهدمقدس واقع شده که سالانه در ایام تعطیلات نوروز مسافران و زائران زیادی از این خطه تردد می کنند.
در این استان هشت هزار و ۷۰۰ جاذبه گردشگری شناسایی شده در حوزه های مختلف وجود دارد.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد.

کد خبر 435154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار