فاطمه رجب زاده-بیرجند - خبرنگار: استان خراسان جنوبی دیار سر بلند کویر، سرزمین قنات‌ها و باغ‌های سبز در قلب بیابان، با یادمان‌هایی از تاریخ کهن، قلعه‌های برافراشته قدیمی و طبیعتی بکر و بی‌نظیر می‌تواند نوروزی خاطره انگیز برای گردشگران بسازد.

خراسان جنوبي

سه مسیر زمینی می‌تواند شما را از پایتخت تا بیرجند، مرکز خراسان جنوبی، شهر استاده در دامان کوه‌ها برساند. که یکی از این مسیرها بیشترین تردد را به دلیل مسافت کمتر دارد. پایان این مسیر ۱۱۳۵ کیلومتری حدود ۱۳ ساعت با خودروی شخصی زمان می‌برد. البته اگر بدون توقف حرکت کنید. اما اگر یک سفر نوروزی دلچسب با لذت بردن از مکان‌های دیدنی و  طبیعی را انتخاب کرده‌اید زمان بیشتری در مسیرخواهید بود. با انتخاب این مسیر از تهران شروع به راندن می کنید وبا عبور از قم، کاشان، مهاباد، خور و طبس به بیرجند می‌رسید. این مسیر با توجه به شهرهایی که در خود جای داده جاذبه‌های گردشگری متنوعی هم دارد.

مسیرزمینی دوم به طول ۱۱۴۱کیلومتر از شهرهایی چون  ورامین، گرمسار، سمنان، شاهرود ودامغان می گذرد و با عبور از سبزوار، بردسکن،  گناباد و قاین به بیرجند می‌رسد و گشت و گذار خوبی را در شهرهای کشور برای شما رقم می‌زند. در مسیر سوم با طی ۱۲۰۳ کیلومتر از قم و کاشان عبور و به سمت اردستان، مهاباد و میبد یزد حرکت می‌کنید و به رباط پشت بادام، کریت طبس، دیهوک، خوسف و سپس بیرجند می‌رسید. البته این مسیر به دلیل طولانی بودن کمتر انتخاب می شود، مگر اینکه قصد دیدار از جاذبه‌های شهرهای تاریخی یزد را در مسیر داشته باشید.

مسیر هوایی تهران به بیرجند در همه روزهای هفته برقرار است و با هزینه ۵۰۰تا ۵۷۰ هزار تومان می‌توانید بلیت به مقصد مرکز خراسان جنوبی تهیه کنید. زمان این سفر یک ساعت و نیم است.   با قطار هم می‌توانید به خراسان جنوبی سفر کنید. البته تا طبس که ریل راه آهن دارد. پس از رسیدن به این شهرستان دیدنی باجاذبه‌های متنوع و زیبا باید حدود ۳ ساعت سفر زمینی به بیرجند داشته باشید که معمولا با تاکسی‌های بین راهی و اتوبوس‌ها انجام می‌شود و با تاکسی حدود ۳۰ و اتوبوس ۱۰ هزار تومان هزینه دارد. هزینه بلیط قطارتا بیرجند هم بسته به نوع قطاری که انتخاب می‌کنید ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است.

  • طبس

مسیرهای زمینی اما لذت دیگری برای سفر دارد. مسافران و گردشگران بسیاری ترجیح می‌دهند برای حظ کافی بردن زمان و برنامه سفرشان این روش را برگزینند. در سفرزمینی تهران به خراسان جنوبی از مسیرهای متعدد، طبس، اولین شهر این استان است که با جاذبه‌هایش گردشگران را به خود می‌خواند. امامزاده حسین بن موسی الکاظم باغ گلشن، کویرزیبای حلوان  و چشمه آب سرد و گرم مرتضی علی و  کهن دژ از اماکن دیدینی این شهرستان است که زیرساخت‌هایی برای اقامت و تامین نیاز گردشگران را نیز تا حدودی دارد.

برای اقامت در طبس دغدغه‌ای نداشته باشید. اتاق‌های مناسب و موجود در امام زاده حسین بن موسی الکاظم، خانه معلم و هتل نارنجستان  امکانات کافی دارند و با هزینه ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان برای یک شب پذیرای شما هستند؛ البته قبلا هماهنگ و اتاق را رزرو کنید. به علاوه با توجه به اینکه طبس در مسیرمسافران بسیاری واقع است خیلی از ساکنان این شهر مکان‌هایی را برای اقامت مسافران آماده می‌کنند و با هزینه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان اجاره می‌دهند.

اما اطراف طبس جاذبه‌های منحصر به فردی وجود دارد که افسوس می‌خوردید اگر به طبس بیایید و به این نقاط نروید. از حمله می‌توان به کویر زیبای حلوان در جوار روستایی به همین نام اشاره کرد. این منطقه در ۹۰ کیلومتری شمال غرب طبس قرار دارد و اقامتگاه بوم گردی ستاره حلوان با تزئینات زیبای سنتی، مکانی دلچسب با دکوراسیونی روستایی و بومی به استقبال گردشگران می‌رود. سوئیت‌های این اقامتگاه را با هزینه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان با ظرفیت ۶ تا ۸ نفر برای یک شب می‌توانید انتخاب کنید و از زیبایی‌های کویر لذت ببرید.  
بوم گردی‌های دیگری چون بوم گردی خانه آق ذبیح الله واقع در روستای بکر ازمیغان و اقامتگاه بوم گردی نخل و نرگس در بافت قدیم روستای کریت طبس از زیباترین مکان‌ها برای اقامتی دلنشین در طبس است.

  • ازطبس به سمت بیرجند

از طبس تا بیرجند حدود ۳ ساعت باید برانید. در این مسیر هم می‌توانید برای دیدن جاذبه‌های گردشگری روستاها و شهرهای اطراف وقت بگذارید. یکی از این روستاها واقع در کیلومتر ۱۲۰ دیهوک، چون نگینی در قلب کویر می‌درخشد. روستایی با معماری پلکانی و نخل‌های سر به فلک کشیده، همه جور نعمتی دارد و از مرکبات گرفته تا بناهای تاریخی ۳۰۰ ساله و اهالی مهربان و خونگرمی که شما را به خانه هایشان برای مهمان نوازی فرا می‌خوانند. سون هدین یکی از کویر نوردان نامدار سوئدی در کتابش با عنوان کویرهای ایران نوشته است «حتی یک دیدار سرپایی از نایبند آدم را به مسافرت در تمام ایران تحریک می‌کند.»  نایبند، افسون‌تان می‌کند. بس که آرام و خیال انگیز است. پس اگر ترغیب به سمت نایبند شدید بدانید یک اقامتگاه بوم گردی خوب دارد که می‌توانید با ورود به سایت nayband. uspace.irبرای رزور اتاق یا سوئیت اقدام کنید. اگر زمان دارید در ادامه این مسیر دیدن روستاهای تاریخی دیگ رستم و خور را هم ازدست ندهید.   

  • سرزمین گل نرگس

صد حیف که زمستان گذشته است و فصل گل دهی مزارع نرگس خوسف تمام شده است. وگرنه عطر نرگس مشامتان را نوازش می‌کرد و از مناظر لذت می‌بردید. بااین حال نوروز خوسف هم در برخی مناطق نشان از نرگس‌ها دارد. روستای ییلاقی ارک در فاصله ۳۵ کیلو متری شمال خوسف واقع در منطقه‌ای کوهستانی، به شما چشم‌اندازی را هدیه می‌دهد که کمتر تجربه کرده‌اید. انبوه درختان و آبشارهای زیبا، آرک را متفاوت از روستاهای اطرافش به مقصد گردشگران بسیاری تبدیل کرده است.

  • بیرجند  

بیرجند، منزل نهایی است، شهری که به تمیزی شهرت دارد. بیرجند با باغ‌هایی تاریخی که گوشه و کنارش پراکنده‌اند یکی از معدود مناطقی است که باغ‌هایی از دوره های مختلف و بناهای قدیمی از جمله قلعه‌ها و خانه‌های تاریخی دارد. اقامت نوروزی شما در این شهر خاطره انگیز می‌شود، اگر بازدیدی از ارگ کلاه فرنگی و باغ جهانی رحیم آباد داشته باشید به منطقه نمونه گردشگری بنده دره بروید و دیدین باغ و عمارت تاریخی شوکت آباد را فراموش نکنید. بازدید این مکان‌ها و خرید سوغاتی‌هایی چون زعفران، کلوچه‌های بیرجندی، نان پنجره و لوله و البته خشکبار عالی بیرجند به طور قطع بیش از یک روز وقت می‌خواهد. پس شما به مکانی برای اقامت نیاز دارید.

بیرجند ۴ هتل دارد که هریک در مکان‌های مختلف از امتیازاتی برای مسافران برخوردار است. هتل مقدم ارزان‌تر است. اتاق‌هایی با امکانات کامل دارد و در مرکز شهر واقع است. هتل سپهر با اتاق‌هایی لوکس‌تر هزینه بالاتری از شما دریافت می‌کند، اما این هتل هم در مرکز شهر و نزدیک به منطقه بازار بیرجند است. هتل جهانگردی با هزینه شبی ۲۶۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در نزدیکی میدان اصلی شهر و خیابان ارتش واقع است و دسترسی شما به نقاط مختلف را آسان‌تر می‌کند.  

  • هتل کوهستان زیبا

هتل کوهستان، بنایی زیبا در میان کوها و وواقع در بند امیر شاه بیرجند است که خود می‌تواند اقامتی دلنشین را در آغوش کوه های زیبا بیرجند برایتان رقم بزند. اتاق‌های ۴ نفره و آلاچیق‌های این هتل مناظر بسیار دیدنی دارد و با هزینه‌های ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان سرویس دهی خوبی به مسافران می‌دهد.   البته اگر تمایل به استفاده از اقامت گاه های بوم گردی‌  هم دارید،  بیرجند و مناطق اطرافش از این اقامتگا ه‌ها برخوردارند. بوم گردی‌های سنتی طوبی و زاغ بور در خود شهر بیرجند با هزینه ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان برای هر شب و غذاهای سنتی چون قروت و بادمجان، دیزی و ... پذیرای شما هستند.  

  • عروس رنگ‌ها

در زمان اقامت‌تان در بیرجند، بازدید از روستای گردشگری چنشت فرصتی برای دیدن شکوه رنگ‌ها در زندگی و فرهنگ مردمانی است که در این روستا زندگی می‌گذارنند. شور زندگی در چنشیت باهیجان رنگ‌ها در هم آمیخته و غرق در نشاط است. لباس‌های زردو سبز و قرمز چین داردختران زنان روستا و البته طبیعت بکرش عامل برتری و گردشگرپذیری چنشت است. در این روستا هم اقامت گاه بوم گردی میرزا پذیرای شماست.  در خراسان جنوبی مکان‌های تاریخی و طبیعی متعدد نهفته است.

مثلا گرم‌ترین نقطه زمین در کویر دهسلم این استان در شهرستان نهبندان واقع است و به تازگی به یک کمپ گردشگری نیزمجهز شده که در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد. البته برای رسیدن به دهسلم باید حدود ۲۹۰ کیلومتر برانید اما اگر به کویر و جاذبه‌هایش علاقه دارید. دهسلم را تجربه کنید.  
جاذبه‌های طبیعی تمام شدنی نیست و معرفی همه آن‌ها دشوار است. هرچه جستجو می‌کنی، منطقه بکر دیگری در سرزمین‌ها چشمایت را جادو می‌کند. نوروز فرصت خوبی برای جستجوی زیبایی هاست.

  • برخی از اقامتگاه های بومگردی خراسان جنوبی

اقامتگاه بوم گردی عمو نوروزدر  طبس، مجموعه گردشگری نارنجستان طبس در کیلومتر ۳ جاده طبس به سمت روستای گردشگری خرو ، اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه  در کویر سه قلعه شهرستان سرایان، اقامتگاه بوم گردی نایبند در روستای نایبند شهر طبس، اقامتگاه های بوم گردی بافت تاریخی اصفهک در طبس، اقامتگاه بوم گردی اق سید ذبیح الله در روستای ازمیغان شهرستان طبس، اقامتگاه بوم گردی کاروانسرای کلمرد در طبس، اقامتگاه بوم گردی خراشاد ( خانه پدری) در بیرجند، اقامتگاه بوم گردی آستو در روستای حسن آباد شهرستان طبس، اقامتگاه بوم گردی زاغ بور در بیرجند، قامتگاه بوم گردی خانه علوی در شهرستان خوسف، اقامتگاه بوم گردی علی بابا حلوان در طبس، اقامتگاه بوم گردی ناردون در طبس و اقامتگاه بوم گردی اکرم خان در نهبندان برخی از اقامتگاه های بومگردی خراسان جنوبی هستند.

  • قائن در انتهای مسیر

بعد از بازدید از بیرجند می توانید سری به قائن بزنید. این مسیر ۱۰۷ کیلومتر است که حدود یک ساعت و بیست و شش دقیقه زمان می برد.
قائن یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان قائنات است. قائن به خاطر زعفران مرغوبش شهرت دارد. شهر قائن که در گذشته دارای برج و بارو، کهندژ، خندق و ارگ بوده، به همراه تون (فردوس امروزی) از شهرهای مهم محسوب می شد.

  • دیدنی های قائن

مقبره حکیم بوذر جمهر در فاصله ۴ کیلومتری جنوب غربی شهر قائنات،  مسجد جامع که  با گذشت ۱۱۰۰ سال همچنان این بنا بلندترین عمارت قاین است،  موزه مردم شناسی، موزه آب و غار جوجه در ۲۵ کیلومتری شرق قائن و ۵ کیلومتری جنوب غرب روستای خونیک علیا از دیدنی های قائن محسوب می شوند.

کد خبر 434912

برچسب‌ها