در پی معرفی عبدالرقیب مبارز به‌ حیث (به عنوان) فرمانده جدید پلیس ولایت بلخ افغانستان به ‌جای اکرم سامع تنش‌ها در مزار شریف، مرکز این ولایت بالا گرفت.

درگيري در مزار شريف

به گزارش یورونیوز، اختلاف شدید میان ریاست جمهوری و عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در شامگاه چهارشنبه ۲۲ اسفند سبب شد تا این شهر وضعیت امنیتی به خود بگیرد. اما این اختلاف در روز پنج‌شنبه پس از آن که عطا محمد نور، عبدالرقیب مبارز را از فرودگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به شهر مزارشریف راه نداد، به درگیری مسلحانه منجر شد.

در ویدوی اختصاصی که خبرنگار آزاد افغان، محمد عاطف آرین از قلب محل درگیری در مزار شریف برای یورونیوز فرستاده صدای رگبار مسلسل‌ها به وضح شنیده می‌شود.

اکرم سامع، فرمانده برکنار شده از نزدیکان عطا محمد نور است که پس از تفاهم آقای نور با کاخ ریاست جمهوری به‌ عنوان فرمانده ولایت بلخ گماشته شده بود. آقای نور معرفی فرمانده جدید این ولایت را خلاف تفاهم‌نامه قبلی دانسته و گفته ‌است که ریاست جمهوری مشغول انجام یک «توطئه سیاسی» است.

بعد از ظهر پنج‌شنبه پس از آنکه هواداران عطا محمد نور فرمانده را به شهر راه ‌ندادند، مأموران قطعه ۸۸۸ پلیس با آنان درگیر شده و موفق به تصرف فرماندهی امنیه این ولایت شدند.

گزارش‌های تائید نشده می‌رساند که با درگیری قطعه ۸۸۸ با «افراد مسلح غیر مسئول» یک نیروی امنیتی کشته و هفت تن دیگر ازجمله پنج غیر نظامی کشته شده‌اند. این درگیری حوالی ساعت دو و نیم بعد از ظهر امروز صورت گرفت.

منظور از افراد مسلح «غیرمسئول» نیروهای وفادار به اکرم سامع هستند که با مقاومت در برابر نیروهای دولتی قصد داشتند مانع از رسیدن عبدالرقیب مبارزه به محل کار خودش بشوند. اما در نهایت این مقاومت شکسته شد و فرمانده جدید کار خود را رسما آغاز کرد.

درگیری در حالی صورت گرفته که شهر مزارشریف در شمال افغانستان در تدارک برگزاری جشن نوروز است. عبدالرقیب مبارز، فرمانده جدید ولایت بلخ چهارشنبه به‌ عنوان فرمانده جدید پلیس از طرف رئیس جمهور به این ولایت معرفی شده بود.

کد خبر 434783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =