همشهری آنلاین: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، با انتشار سرمقاله‌ای در روزنامه‌های ۲۸ کشور اتحادیه اروپا خواستار «رنسانس اروپایی» شده است.

امانوئل ماکرون

به گزارش یورونیوز، آقای مکرون در این مقاله که روز دوشنبه ۴ مارس در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، منتشر شد، انتخابات پیش‌رو را سرنوشت‌ساز خوانده و نسبت به خطراتی همچون «ملی گرایی» که اروپا را تهدید می‌کند هشدار داده است.

رئیس‌جمهور فرانسه نوشته است: «در کمتر از چند هفته دیگر، انتخابات پارلمان اروپا سرنوشت آینده قاره‌ ما را رقم خواهد زد. هیچ‌گاه از زمان جنگ جهانی دوم بدین‌سو اروپا به عنوان یک مفهوم ضرورت نداشته است و هیچ‌گاه این واحد تا این‌ اندازه در معرض خطر نبوده است.»

انتخابات پارلمانی اروپا برای مشخص شدن ۷۰۵ نماینده در روزهای ۲۳ تا ۲۶ ماه مه سال جاری در کشورهای عضو برگزار خواهد شد.

حمایت مرکل از ماکرون در برابر ترامپ؛ هم ارتش و هم شورای امنیت اروپا تشکیل می‌دهیم

رئیس‌جمهور فرانسه در این مقاله پیشنهاد داده است که آژانس‌هایی اروپایی ایجاد شوند تا از انتخابات و دموکراسی‌ در برابر دخالت‌های خارجی محافظت کنند.

  • پیشنهاد تشکیل شورای امنیت اروپایی

بخش دیگری از مقاله مکرون به پیشنهاد تشکیل یک «شورای امنیت اروپایی با مشارکت بریتانیا» اختصاص دارد. رئیس جمهوری فرانسه در این خصوص معتقد است که تشکیل چنین نهادی برای هماهنگی و تدارک «تصمیم های جمعی» اتحادیه اروپا در زمینه مسائل دفاعی ضروری به نظر می رسد.

به اعتقاد امانوئل مکرون اتحادیه اروپا باید دست به تدوین یک «پیمان دفاعی و امنیتی» بزند تا ضمن لحاظ کردن «اولویت اروپایی» در زمینه های رقابتی به تبیین شرح وظایف کشورهای عضو اتحادیه در ارتباط با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو بپردازد.

 مکرون همچنین خواستار اتخاذ راهبرد «اول اروپا» شده است، همان‌طور که به گفته او آمریکا و چین چنین سیاستی را در پیش گرفته‌اند. در راستای این راهبرد، رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرده است که باید فعالیت شرکت‌هایی که منافع راهبردی اروپا را تهدید می‌کنند در خاک این قاره ممنوع شود.

درخواست مجدد برای اتخاذ سیاست واحد اروپایی در زمینه تغییرات اقلیمی و همچنین روزآمد کردن سیاست مشترک درمورد منطقه مرزی شینگن از دیگر محورهای مقاله آقای ماکرون بوده است.

رئیس جمهور فرانسه ماه‌هاست که ایده اصلاحات در اروپا را مطرح کرده است، امری که با حمایت آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و واکنش عموما منفی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا همراه بوده است.

کد خبر 433747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =