مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از آغاز عملیات اجرایی نوسازی ۱۵ پلاک تجمیعی در محله اسدی منطقه ۱۳ به‌عنوان طرح الگوسازی معماری مسکونی در بافت فرسوده خبر داد.

نوسازي

کاوه حاج علی‌اکبری در گفت‌وگو با شهرنوشت با اعلام این خبر گفت: منطقه ۱۳ دارای ۴ ناحیه است که ناحیه ۱ از سمت شمال به خیابان دماوند، از جنوب به خیابان پیروزی، از شرق به پادگان نیروی هوایی و از غرب به خیابان هفده شهریور ختم می شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این‌که این ناحیه دارای ۳ محله با نام‌های شهید اسدی، صفا و زاهد گیلانی است، توضیح داد: این سه محله به انضمام محله دهقان که در ناحیه ۲ منطقه ۱۳ قرار گرفته است، دارای بافت فرسوده مصوب بوده و تحت پوشش دفاتر توسعه محله ای قرار گرفته‌است.

علی اکبری اقداماتی از قبیل تعریف پروژه‌های بهسازی محیطی، ارتقای کیفی فضاهای شهری، برگزاری کارگاه‌های مشارکتی، ظرفیت‌سازی اجتماعی، تشکیل و پیگیری پرونده های نوسازی و ترغیب شهروندان به تجمیع پلاک‌های ریزدانه را از جمله مهم‌ترین وظایف دفاتر توسعه محله‌ای دانست و اظهار کرد: پروژه تجمیع ۱۵ پلاک در محله اسدی در منطقه ۱۳ یکی از اقدامات ارزنده‌ای است که پس از گذشت ۶ سال پیگیری مستمر از سوی دفتر توسعه محله‌ای این منطقه به سرانجام رسید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که پروژه تجمیع ۱۵ پلاک محله اسدی به عنوان یکی از پروژه‌های پیشتاز در سازمان نوسازی شهر تهران شناخته می‌شود، خاطرنشان کرد: سکونت تعداد ۱۵ خانوار در پلاک‌های ۳۰ الی ۴۰ متری، یکی از چالش های اصلی این پروژه محسوب می‌شد که در نهایت پس از کسب رضایت مالکان، حل مشکلات ثبتی، حقوقی و ورثه‌ای املاک و رفع سایر موانع و مشکلات اجرایی، کلنگ اجرایی این پروژه در بهمن ماه سال جاری به زمین خورد و وارد فاز اجرایی شد.

او ضمن قدردانی از شهردار منطقه ۱۳ تصریح کرد: همکاری شهرداری منطقه ۱۳ و معاونت معماری و شهرسازی این منطقه در کاهش زمان صدور دستور نقشه و سایر مراتب اداری، نقش مهمی در افزایش رضایت مالکین این پروژه و تسریع در فرآیند پرداخت ودیعه توسط سرمایه گذار و تخلیه این واحدها به منظور آغاز عملیات تخریب و نوسازی داشته است.  

علی اکبری با تشکر از ساکنان پلاک‌های مذکور که به دلیل حس تعلق خاطر به محله در فعالیت‌های مشارکتی برای تحقق این پروژه اقدامات مفیدی را به انجام رساندند، از تخصیص بسته‌های تشویقی ویژه برای نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده برای اجرای پروژه‌های ویژه‌ای که می‌توانند نقش الگو داشته باشند و ساخت و ساز آن ها منجر به ارتقا کیفیت طراحی و اجرا در بافت فرسوده شود، خبر داد.

او در همین رابطه گفت: برای پروژه‌هایی که از تجمیع حداقل ۱۰ پلاک با مساحت حداقل ۴۰۰ متر مربع تعریف شوند، بسته تشویقی ویژه‌ای از محل منابع سازمان نوسازی پیش بینی شده است.  

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: در این پروژه‌ها هزینه طراحی پروژه (طبق مذاکراتی که با حدود ۳۰ طراح و معمار برجسته، شناخته شده و مورد تأیید در تهران انجام شده)؛ ۵۰ درصد از هزینه‌های نظام مهندسی با هدف ارتقاء کیفیت ساخت؛ ۵۰ درصد هزینه انشعابات و ۹ درصد سود بانکی وام ساخت از طرف سازمان پرداخت می شود که مجموع این مشوق ها حدود ۱۵۰ هزار تومان در هر متر مربع روی کاهش هزینه تمام شده اثرگذار است و چنانچه این مشوق‌ها با سایر بسته‌های تشویقی در نظر گرفته شده در بافت‌های فرسوده ( مانند صدور پروانه رایگان و غیره) ترکیب شود، حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه تمام شده ساخت را کاهش خواهد داد.

کد خبر 431600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار