همشهری آنلاین: مجلس عوام بریتانیا پنجشنبه چهاردهم فوریه (۲۵ بهمن) درباره مفاد و روند پرونده برگزیت بحث و آخرین تجدید نظرها را خواهد کرد.

برکسیت؛ اهمیت بحث ۱۴ فوریه پارلمان بریتانیا در چیست؟

پارلمان بریتانیا بحث مجددی درباره توافق برگزیت روز پنجشنبه جاری، چهاردهم فوریه خواهد داشت و این در حالی است که محدوده زمانی برای نهایی شدن برگزیت به هفته‌ها و روزهای پایانی می‌رسد. می‌توان گفت که مناظره و بحث روز پنجشنبه پارلمان بریتانیا بنوعی آخرین شانس دولت محافظه کار بریتانیا خواهد بود.

ترزا می تلاش کرد پس از رای مخالف اکثریت نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به توافق برگزیت در پانزدهم ژانویه گذشته، کمی آنرا در برخی موارد تعدیل کند تا بتواند این نمایندگان را درباره توافق اخیر مجاب کند. او ابتدا در روز سه‌شنبه، دوازدهم فوریه، به پارلمان درباره آخرین پیشرفت‌های مذاکرات با اتحادیه اروپا توضیحاتی ارائه خواهدکرد.

نایجل فاراژ، نماینده پارلمان اروپا و رهبر پیشین حزب یوکیپ و یکی از رهبران پرنفوذ در جریان رای جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا

ترزا می امیدوار است بتواند در روز سه شنبه پارلمان را برای مذاکرات جدید با اتحادیه اروپا درباره برگزیت همراه کند. مهم‌ترین بخش چالش برانگیز توافق اخیر بی تردید مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است که نخست وزیر دولت بریتانیا امیدوار است بتواند دور جدیدی از مذاکرات با اتحادیه اروپا در این زمینه داشته باشد.

  • آیا نمایندگان می توانند درخواست‌های جدیدی مطرح کنند؟

در واقع نمایندگان مجلس عوام می‌توانند ماده تبصره‌های جدیدی به آخرین توافق برگزیت پیشنهادی اضافه کنند. از جمله اینکه حتی بحث انتقال پرونده برگزیت از دولت به پارلمان مطرح شده است. پارلمان بریتانیا می‌تواند قدرت نظارت و تصمیم‌گیری بر برگزیت را بطور کامل از دولت محافظه کار بگیرد.

البته باید در نظر گرفت پس از آخرین مذاکرات و توافق ماه دسامبر بر سر برگزیت ، مقامات کمیسیون اروپا و رهبران دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هیچگاه برسر آغاز مذاکرات جدید با دولت بریتانیا به توافق نرسیده‌اند و به این ترتیب تنها شانس برای پارلمان، همچون دولت می‌تواند برگزاری همه پرسی مجدد برگزیت باشد.
  • در این روز نمایندگان در رای‌گیری هم شرکت خواهند کرد؟

رای گیری نمایندگان در مجلس عوام بسته به تصمیم جان برکو، سخنگوی این نهاد بریتانیایی خواهد داشت. آیا او ماده‌ای را به رای می گذارد یا نه؟ باید تا روز پنج شنبه منتظر بمانیم.

  • پس از پنجشنبه چه اتفاقی می‌افتد؟

روند تصمیم گیری نهایی برگزیت باز می‌گردد به این که پارلمان در روز پنجشنبه چه جایگزین پیشنهادی از سوی ترزا می را می‌پذیرد. آیا پارلمان اصلا با استراتژی نخست وزیر دولت همراه خواهد شد؟ برای دنبال کردن روند برگزیت باید تا روز مهم چهاردهم فوریه منتظر بمانیم.

اهمیت این بحث در روز پنجشنبه از این منظر است که دولت ترزا می تنها کمتر از یک ماه و نیم، ۲۹ ماه مارس سال ۲۰۱۹، زمان دارد تا برگزیت را نهایی کند. از سویی دیگر اولتیماتوم‌های اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که ۲۷ کشور عضو حاضر نیستند تن به مذاکرات جدید داده و یا اینکه بر سر مواضع قبلی کوتاه بیایند.

دولت ترزا می به پارلمان قول داده است تا ۲۷ فوریه جاری یعنی شانزده روز دیگر، درصورتی که پیش از آن پارلمان به توافق برگزیت رای موافق نداده باشد، برنامه جامع و نهایی برای برون رفت از بحران برگزیت ارائه کند.

کد خبر 431445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =