همشهری آنلاین: طالبان پیشنهاد «دونالد ترامپ» مبنی بر حفظ برخی نیروهای اطلاعاتی آمریکا در افغانستان به منظور مبارزه با تروریسم را رد کرد و خواهان خروج تمامی نیروهای خارجی از این کشور شد.

طالبان

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، نماینده طالبان که برای شرکت در نشستی با سیاستمداران افغان به روسیه سفر کرده گفت که آمریکا در جریان مذاکرات اخیر خود با طالبان متعهد شده است که تا ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) سال جاری میلادی، نیمی از نیروهای خود را از خاک افغانستان خارج خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در این باره گفت: پیشرفت مذاکره با طالبان باعث کاهش حضور نیروهای نظامی در افغانستان و تمرکز بیشتر بر مبارزه با تروریسم خواهد شد.

اما یکی از مقامات طالبان در مصاحبه با رویترز اعلام کرد که تمام نیروهای خارجی باید از افغانستان خارج شوند.

«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر طالبان در قطر و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده در مسکو می گوید: در قدم اول، ما خواهان خروج تمامی نیروهای خارجی و پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان هستیم.

وی افزود: اما پس از پایان حضور نظامی آمریکا، از حضور غیر نظامیان به منظور مشارکت در توسعه و بازسازی افغانستان استقبال می کنیم.

مقامات ایالات متحده از سال گذشته چندین نشست با طالبان برگزار کرده اند که در این مذاکرات تمایل جدی هر دو طرف برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان به چشم می خورد.

«زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امر صلح افغانستان ماه گذشته به مدت ۶ روز با نمایندگان طالبان در قطر مذاکره کرد که با نشانه های موفقیت برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان و قرار خروج نیروهای آمریکا از افغانستان پایان یافت.

به رغم مخالفت های دولت کابل، شماری از شخصیت های سیاسی و مقامات احزاب افغانستان که خارج از دولت وحدت ملی هستند، به دعوت نمایندگان ویژه روسیه در امور افغانستان، روزهای سه شنبه و چهارشنبه

در مسکو با نمایندگان طالبان دیدار خواهند داشت و بر اساس بیانیه مدعوین افغان این جلسه تلاشی برای تحقق صلح است که البته مخالفانی هم دارد.

دولت افغانستان نیز اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست صلاحیت نمایندگی مردم و دولت افغانستان را ندارند و چنین نشستی به روند صلح افغانستان کمکی نخواهد کرد.

کد خبر 431015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

دیدگاه خوانندگان