دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: ایران از ارز مجازی خود در هفته جاری رونمایی می‌کند.

بانك مركزي

به گزارش تسنیم به نقل از الجزیره، ایران از ارز مجازی خود با حمایت دولت در کنفرانس سیستم‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک در تهران در هفته جاری رونمایی می‌کند.

ایران از اول نوامبر با تحریم‌های جدید آمریکا روبه رو است. این کشور قبلا قصد داشت از ابزارهای مالی بر پایه بلاک چین به عنوان راهی برای ازبین بردن محدودیت‌های رشد اقتصادیش استفاده کند.

بنابراین یک ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی (CBDC) منتشر شده که می‌تواند یک ارز مجازی با پشتوانه ریال باشد. به نظر می‌رسید تهران بتواند جایگزینی برای سوئیفت بسازد. سوئیفت یک سیستم پرداخت  جهانیست که دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به آن قطع شده است.

هنوز از امکان اجرایی شدن وسیع این طرح اطمینان وجود ندارد ولی کاربردهای  جزئی‌تر از این ارز دیجیتال مثل پرداخت مشتریان احتمالا قابل اجراست.

یک متخصص بلاک چین گفت: «این ارزهای مجازی احتمالا نمی‌توانند به خاطر طبیعت متمرکزشان جایگزین بلاک چین شوند ولی وجودشان بی‌ضرر است».

ایران یکی از چندین کشوری است که قصد دارد ارزهای دیجیتال متمرکز منتشر کند.

پروژه روسیه، روبل مجازی، هنوز چند سال تا انتشار فاصله دارد ‌. ارز دیجیتال ونزوئلا، پترو، در جریان است ولی با اتهامات مختلف غیرقابل قانونی بودن مواجه شده است.

به گفته یکی از امضاکنندگان قرارداد بلاک چین چینپوینت بین ایران، روسیه و ارمنستان، ایران در حال توسعه شیوه بلاک چین برای جایگزینی سوئیفت است.

یوری پریپاچکین، رئیس مجمع روسی صنعت مجازی و بلاک چین گفت:« طبق اطلاعات ما، یک مدل ایرانی از سوئیفت در راه است».

در دسامبر، قانونگذاران آمریکا هشدار دادند که هر شکلی از ریال مجازی را تحریم خواهند کرد.

کد خبر 429957

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha